_

Podnośnik nożycowy

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Podnośnik nożycowy

Postprzez fisher19 » maja 02, 2018 13:00

Witam!

Kieruje do Was pytanie i prośbę o udostępnienie literatury lub wskazówek przy studenckim projekcie podnośnika nożycowego/trapezowego. Dzięki za pomoc !
fisher19

Re: Podnośnik nożycowy

Postprzez NewJoker » maja 02, 2018 19:32

Podnośnik trapezowy widziałem w niektórych książkach do PKM. Występuje tam jako podnośnik śrubowy, co może mylić, bo zwykle podnośniki śrubowe w literaturze z PKM są typu kolumnowego. Niestety nie mam teraz dostępu do książek, ale dam znać jak znajdę gdzie to było.

Natomiast podnośnika nożycowego nie widziałem w literaturze nigdzie i nawet sam bym chciał go znaleźć ;-)
NewJoker

Postprzez piotrekm13 » maja 02, 2018 21:53

Najpierw zaczynasz od wyznaczania sił w prętach i w śrubie. Proponuję w dwóch pozycjach (dół i góra). Następnie obliczenia śruby i nakrętki (ew. pokrętła) jak przy zwykłym podnośniku. Ramiona na ściskanie plus wyboczenie, no i reszta to już zależy jak wymyślisz wszystkie przeguby. Nie trzeba szukać literatury, tylko pomyśleć. Jak nie idzie myślenie to dla inżyniera zawsze szkic może być pomocą.
To dotyczy bardziej podnośnika trapezowego. Nożycowy jest trochę bardziej skomplikowany.
piotrekm13

Postprzez NewJoker » maja 06, 2018 14:28

Myślę, że spodoba Ci się rozdział 6 książki "Mechanizmy śrubowe: projektowanie" Saneckiego.

Taki trochę nietypowy podnośnik nożycowy jest też jako przykład 3.7 w "Przykładach obliczeń z podstaw konstrukcji maszyn cz.1" Banaszka. A w "Podnośnikach i prasach śrubowych" Skrzyszowskiego znajdziesz rysunki.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących