_

Podparcie wału w analizie numerycznej

Forum o CAE.

Podparcie wału w analizie numerycznej

Postprzez vctr1 » kwi 22, 2018 11:40

Witam

W jaki sposób byście podparli wał w statycznej analizie numerycznej? Klasyczny przypadek, czyli podparcie stanowią dwa łożyska toczne po obu stronach wału, gdzie jedno jest ustalające a drugie przesuwne. Oczywiście nie chcę brać łożysk do analizy numerycznej, tylko sam wał, a łożyska zastąpić elementami MESowskimi (RBE2/3, constrainty itd.). Mam problem z samym podparciem. Wał jak wiadomo wykonuje ruch obrotowy, ale w analizie statycznej ten obrót musimy "wyłączyć" i zatrzymać wał, i na tak zatrzymanym wale dokonać obliczeń. Nie mam jednak pewności jakie konkretnie DOFy odebrać, a póki co wyniki uzyskane poprzez nadanie constraints (lub supports - zależy od programu) pokazują dosyć dziwny rozkład naprężenia.

Problem wydaje się być prosty i proszę o sugestie jak taki prosty problem wy byście zamodelowali.
vctr1

Re: Podparcie wału w analizie numerycznej

Postprzez NewJoker » kwi 22, 2018 13:52

Podam Ci na przykładzie SolidWorks:

Możesz zamodelować łożysko jako połączenie:
http://www.webpages.uidaho.edu/mindwork ... 0Final.pdf

Albo w ogóle nie dodawać żadnych modeli poza wałem i użyć umocowania typu "Umocowanie łożyska", gdzie w jednym zaznaczasz "Ustabilizuj obrót wału".

Trzecia opcja: na jednym końcu w miejscu łożyska dajesz "Nieruchoma geometria" (odbierasz w ten sposób wszystkie stopnie swobody) a na drugim końcu wchodzisz w zaawansowane ustawienia wiązania, wybierasz "Na ścianach cylindrycznych" i zaznaczasz 0 mm przy promieniowej i osiowej a zostawiasz obrót wokół własnej osi. Coś podobnego jak tutaj: http://pubs.sciepub.com/ajme/2/7/10/ (Figure 9).
NewJoker

Postprzez velaskez » kwi 22, 2018 18:34

NewJoker napisał(a):Podam Ci na przykładzie SolidWorks:

Możesz zamodelować łożysko jako połączenie:
http://www.webpages.uidaho.edu/mindwork ... 0Final.pdf

Albo w ogóle nie dodawać żadnych modeli poza wałem i użyć umocowania typu "Umocowanie łożyska", gdzie w jednym zaznaczasz "Ustabilizuj obrót wału".

Trzecia opcja: na jednym końcu w miejscu łożyska dajesz "Nieruchoma geometria" (odbierasz w ten sposób wszystkie stopnie swobody) a na drugim końcu wchodzisz w zaawansowane ustawienia wiązania, wybierasz "Na ścianach cylindrycznych" i zaznaczasz 0 mm przy promieniowej i osiowej a zostawiasz obrót wokół własnej osi. Coś podobnego jak tutaj: http://pubs.sciepub.com/ajme/2/7/10/ (Figure 9).

On mówi o wale, Ty o łożyskach. To się dogadaliście :lol: :lol: :lol:
Odebranie wszystkich stopni swobody jest błędne.

@vctr1 Jedna strona zablokowana, druga przesuwna.
Jedna strona odebrane 5 stopni swobody - zostawiasz rotację zgodną z kierunkiem obrotu od strzałki ugięcia, druga strona to samo + translacja wzdłuż osi wału.
Załączniki
IMG_6509.jpg
velaskez

Postprzez NewJoker » kwi 22, 2018 20:53

Faktycznie jakoś się zakręciłem. A do tego program CAE, w którym ja siedzę ma taką dziwną cechę, że nie można w nim manipulować rotacjami co zawsze mnie dezorientuje.

Dobry pomysł z tym schematem. Miałem dodać koledze link do czegoś takiego, ale oczywiście zapomniałem. Warto jeszcze dodać, że wał będzie skręcany od kół.
NewJoker

Postprzez vctr1 » kwi 22, 2018 21:33

Dziękuję za pomoc.

velaskez, czy jeśli mam zamodelowany mój wał jako solid (elementy trójwymiarowe) to czy wówczas zabieranie rotacyjnych stopni swobody ma sens? Myślałem o podobnych sposobach, czyli zostawienie samej rotacji na obu podporach + translacja wzdłużna po drugiej stronie, ale jeśli elementy 3D nie mogą się obracać, a jedynie przemieszczać, to pozwolenie na rotację nic nie zmieni w analizie. W takim razie jedna strona byłaby całkowicie zablokowana (Tx, Ty, Tz zablokowane) a druga prawie zablokowana (Tx, Tz zablokowane, Ty wolne [jeśli y pokrywa się z osią wału]).

Wybaczcie teoretyzowanie, na dniach posprawdzam na numerycznym modelu rozwiązania.
vctr1

Postprzez bober018 » kwi 23, 2018 08:58

Elementy typu solid przenoszą mają tylko 3 stopnie swobody - translacje więc odebranie bądź nie stopni swobody dla elementów typu solid nie ma mniejszego znaczenia. Oczywiście jeśli mówimy o klasycznym - kartezjańskim układzie współrzędnych
bober018

Powrót do CAE