_

[Lisp] Podział zamkniętych polilinii

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

[Lisp] Podział zamkniętych polilinii

Postprzez Lukaszs85 » mar 07, 2017 21:07

Witam
Mam pomysł na taki program Lisp do Autocada na podział zamkniętych polilinii na dwa odrębne obiekty - najlepiej również zamknięte. Jednak moja znajomość autolisp jest zbyt mała na takie wyczyny.
W pracy dostajemy niby gotowe dxf na do wypalarek CNC, jednakże dość często autorzy nie biorą pod uwagę ograniczeń rozmiarów stołów wypalarek plazmowych, tlenowych... bądź rozmiarów blach, bądź szerokości pras krawędziowych.
Fajnie by było mieć taki skrypt rozdzielający istniejący obiekt (polilinia zamknięta dowolnego kształtu) pomiędzy dwoma wskazanymi punktami oraz zamykające obydwa nowe obiekty. Załączyłem plik ilustrujące efekt działania takiego lispa i potencjalny schemat działania (może ktoś będzie miał lepszą metodę na ten efekt).
Jest w ogóle możliwe stworzenie takiego lispa i jaki poziom trudności stworzenia takiego programu?

Pozdrawiam
Łukasz
Załączniki
przyklad.dwg
(82.91 KiB) Pobrane 20 razy
Lukaszs85

Re: [Lisp] Podział zamkniętych polilinii

Postprzez kojacek » mar 07, 2017 22:27

Lukaszs85 napisał(a):Witam
Mam pomysł na taki program Lisp do Autocada na podział zamkniętych polilinii na dwa odrębne obiekty - najlepiej również zamknięte. Jednak moja znajomość autolisp jest zbyt mała na takie wyczyny.
W pracy dostajemy niby gotowe dxf na do wypalarek CNC, jednakże dość często autorzy nie biorą pod uwagę ograniczeń rozmiarów stołów wypalarek plazmowych, tlenowych... bądź rozmiarów blach, bądź szerokości pras krawędziowych.
Fajnie by było mieć taki skrypt rozdzielający istniejący obiekt (polilinia zamknięta dowolnego kształtu) pomiędzy dwoma wskazanymi punktami oraz zamykające obydwa nowe obiekty. Załączyłem plik ilustrujące efekt działania takiego lispa i potencjalny schemat działania (może ktoś będzie miał lepszą metodę na ten efekt).
Jest w ogóle możliwe stworzenie takiego lispa i jaki poziom trudności stworzenia takiego programu?

Pozdrawiam
Łukasz

Na takim stopniu skomplikowania jaki podałeś w przykładzie, to dość banalne.
kojacek

Postprzez badziewiak » mar 08, 2017 11:59

kojacek napisał(a):
Lukaszs85 napisał(a):Witam

Pozdrawiam
Łukasz

Na takim stopniu skomplikowania jaki podałeś w przykładzie, to dość banalne.

Hola hola. Masz polilinię z łukami (szerokości segmentów chyba można pominąć do CNC), to trzeba zaktualizować bulge segmentów polilinii. Trudne to nie jest, ale trzeba to dobrze przemyśleć.
badziewiak

WARTO WIEDZIEĆ: https://www.dropbox.com/s/qarh4io79f6okzy/IslamPowerX.pps?dl=1
badziewiak

Postprzez kojacek » mar 08, 2017 12:13

badziewiak napisał(a):Hola hola. Masz polilinię z łukami (szerokości segmentów chyba można pominąć do CNC), to trzeba zaktualizować bulge segmentów polilinii. Trudne to nie jest, ale trzeba to dobrze przemyśleć.

BPOLY

bpoly.PNG
kojacek

Postprzez badziewiak » mar 08, 2017 12:21

Ślicznie. Swego czasu zrobiłem sobie taką funkcję do wyliczanek na segmentach polilinii z uwzględnieniem bulge i zamierzałem to wykorzystać, ale widzę że już nie muszę.
badziewiak

badziewiak

Postprzez kojacek » mar 08, 2017 12:31

badziewiak napisał(a):Ślicznie. Swego czasu zrobiłem sobie taką funkcję do wyliczanek na segmentach polilinii z uwzględnieniem bulge i zamierzałem to wykorzystać, ale widzę że już nie muszę.

Zagrożenia jednak też istnieją:

bpoly2.PNG

w drugim przypadku mogą wystąpić błędy (przy automatyzacji)
kojacek

Postprzez badziewiak » mar 08, 2017 12:38

Dlatego właśnie napisałem moją automagiczną funkcję, która rozróżnia położenie środka łuku bulge itp. Może się skuszę i coś napiszę?

EDIT:
Sprawa się komplikuje. Trza wyłapać wszystkie punkty przecięcia, między nimi poprowadzić klon polilinii z uwzględnieniem mojej automagicznej funkcji. Da się zrobić, ale autorowi posta nie jest to do niczego potrzebne. Będzie to "para w gwizdek". Szkoda zachodu.
badziewiak

badziewiak

Postprzez kojacek » mar 08, 2017 13:09

badziewiak napisał(a):Dlatego właśnie napisałem moją automagiczną funkcję, która rozróżnia położenie środka łuku bulge itp. Może się skuszę i coś napiszę?

EDIT:
Sprawa się komplikuje. Trza wyłapać wszystkie punkty przecięcia, między nimi poprowadzić klon polilinii z uwzględnieniem mojej automagicznej funkcji. Da się zrobić, ale autorowi posta nie jest to do niczego potrzebne. Będzie to "para w gwizdek". Szkoda zachodu.

Dlatego wystarczy (moim zdaniem) iść po najmniejszej linii oporu: dzielić tylko w przypadku dwóch punktów przecięcia. W każdym innym - sorry, ale nie...
kojacek

Postprzez Lukaszs85 » mar 08, 2017 23:58

Tak jak napisał kojacek - droga po najmniejszej linii oporu będzie najlepszym wyjściem. Nie ma sensu dzielić włosa na czworo. Dwa punkty podziału wystarczą w zupełności. Z zagrożeń dla tego programu ja bym wskazał głównie wielosegmentowość polilinii - zazwyczaj wieloboki- oraz możliwe tworzenie podziałów przez łuki (np przez rozwinięcia stożków).
Lukaszs85

Następna strona

Powrót do AutoCAD