_

POMOC-ABAQUS

Forum o CAE.

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez Euklides » sie 01, 2021 19:53

Zamierzam przeprowadzic proces kucia pewnego elementu. Materiał wsadowy to pręt toczony w kształcie jak na zdjęciu. Problem w tym ze nie da sie utworzyc siatki standardowymi metodami. Trzeba sięgnąć po bottom up mesh . Myślałem żeby użyć funkcji sweep lub revolwe . np cwiartke tego regionu obrócić o kąt 360 stopni. Ale problemy zaczynają się gdy wyznaczam oś. jak to zameshować ?

https://ibb.co/QjCx70h

wyciąłem ćwiartke, włączyłem bottom up mesh korzystając z funkcji Revolve próbowałem przez obrót zameshować i... dupa. nic to nie dało wyskoczył błąd "failed to generate bottom up mesh"
Załączniki
pret toczony.jpg
Ostatnio edytowany przez Euklides, sie 01, 2021 20:10, edytowano w sumie 1 raz
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 01, 2021 20:04

Ten kształt nie jest zby skomplikowany (przynajmniej z zewnątrz, nie wiem jak w środku) a bottom-up mesh to ostateczność. Spróbowałbym jeszcze z partycjami, w większości przypadków to wystarczy żeby dało się meshować hexami.
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 01, 2021 21:16

Próbowałem to dzielić i lipa. No właśnie też się dziwie ze trzeba sięgac po bottom up mesh skoro to nie jest skomplikowana bryła.
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 01, 2021 22:51

Może brakuje jeszcze partycji w płaszczyznach poprzecznych.
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 03, 2021 09:31

Poradziłem sobie z tą kulistą częścią natomiast druga część jest zakończona ostrym szpicem, może dlatego nie chce go standardowymi metodami zameshować ? Jak partycja w meshowaniu ma się do wyników ? Np niektóre programy jak simufact meshują od razu bez dzielenia na części . Czy podział na części wpływa jakoś na wyniki czy to nie ma znaczenia ? Mi się wydaje że nie powinno to mieć znaczenia.

A co do tej części. Może zamiast ostrego szpica zrobić tam promień zaokrąglenia np 0,5 mm ?
Załączniki
wsad.jpg
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 03, 2021 10:43

Najlepiej by było uprościć tą końcówkę. A partycje wpływają tylko na regularność siatki. Jeśli są dobrze zrobione to siatka jest lepsza niż bez nich. Oczywiście źle zrobione partycją mogą tylk pogorszyć jakość elementów, ale tu raczej nie powinno być z tym problemu.
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 03, 2021 15:56

Zrobiłem botton up mesh wg funkcji Revolve. Zastanawia mnie dlaczego w przekroju są takie duże klocki , a na powierzchni jest to zagęszczone. Takie duże klocki w będą negatywnie wplywac na dokladnosc, chcialbym by byly drobniejsze (w przekroju)
W ustawieniach w bottom up mesh ustawiłem w zakladce max total cache size 0,01 mm milions elements

Co to są elementy typu Orphan ?

po przetłumaczeniu. "Węzły i elementy osierocone są komponentami siatki elementów skończonych, które istnieją bez skojarzonej geometrii. W efekcie informacje o siatce zostały oddzielone od geometrii macierzystej. Węzły i elementy osierocone można tworzyć na kilka sposobów; oni mogą być:"
nie bardzo rozumiem tego powyższego tłumaczenia z instrukcji Abaqusa.
Czy stosowanie elementów typu Orphan jest korzystne dla dokładności przy dużych odkształceniach ?
Załączniki
pret toczony.jpg
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 03, 2021 19:17

Orphan mesh to siatka oderwana od geometrii, zwykle (choć nie zawsze) stworzona w innym programie i zaimportowana do Abaqusa. Chodzi tylko o brak powiązania z geometrią a więc niemożność przemeshowania modelu (da się wtedy tylko manipulować pojedynczymi elementami).
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 03, 2021 19:29

ten wsad można podzielić na 3 elementy. Gdy klikam "assign mesh control"
to dla części
nr 1 mozna zameshowac tylko przy uzyciu Hex dominated - algorytmy - medial axis lub advancing front który lepszy ?

nr 2 Hex czy hex dominated ? To samo pytanie który algorytm lepszy medial axis czy advancing front ?
Jeśli klikne Hex Dominated to nie ma mozliwosci wybrania opcji "minimize the mesh transition" ktora jest w samym HEX

dla czesci nr 3 Mam opcje Hex i Hex Dominated. Więc która lepsza Hex czy Hex dominated ? Jesli Hex Dominated to structured czy sweep ? Jesli Sweep to medial axis czy advancing front ?

Czy moze zostac przy bottom up ? Ktora opcja lepsza z punktu widzenia dokladnosci obliczen ?
Załączniki
pret toczony.jpg
Ostatnio edytowany przez Euklides sie 03, 2021 20:45, edytowano w sumie 2 razy
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 03, 2021 20:36

Dla solvera to jest to samo, siatka native i tak przed uruchomieniem obliczeń jest wewnętrznie zamieniana na czyste definicje węzłów i elementów. Różni się tylko sposób pracy na tej siatce przed analizę, mając też geometrię jest znacznie łatwiej.

Spróbuj zagęścić tam siatkę lokalnymi seedami, tak jak w poprzednich modelach.
NewJoker

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CAE