_

POMOC-ABAQUS

Forum o CAE.

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez Euklides » sie 04, 2021 19:10

Czyli to ostrzezenie juz oznacza ze jakosc nie bedzie tak dobra jak gdyby tego ostrzezenia nie bylo ?
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 04, 2021 19:13

Nim bym się specjalnie nie przejmował. Po prostu spróbuj ujednolicić technikę meshowania dla całej części a potem sprawdź jakość wygenerowanej siatki i wszystko będzie wiadomo.
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 04, 2021 20:32

Udało mi się wykonać siatke bez zadnego ostrzezenia i bledow dzieki. Natomiast kombinowalem w assign mesh controls.
Jesli np mam napisane jest ze utworzono 148 000 elementow skonczonych (mam zaznaczona opcje hex-dominated) ale nic w oknie dialogowym nie pisze o wedge elements to znaczy ze wszystkie są hex ? To jest wazne poniewaz wyczytalem ze wedge elements sa nieefektywne tzn malo dokladne przy tej samej liczbie elementow w porownaniu do hex .

Jak to jest w przypadku procesow obrobki plastycznej ? Podczas definiowania kontaktu , jest zakladka "normal behaviour"
nalezy aktywowac funkcje normal behaviour ? Jesli tak to hard contact czy cos innego ?
Wyczytalem ze hard contact utrudnia penetracje elementow master i slave, ale tez wyczytalem ze nie pozwala przenosic naprezen rozciagajacych przez interfejs. Co to dokladnie oznacza ? Jesli narzedzie do kucia bedzie stykac sie z materialem wsadowym to jaka bedzie roznica z włączoną opcją hard kontaktu oraz wyłączoną ? Oczywiscie oprocz mniejszej penetracji. Chodzi mi o to ze nie bedzie przenosic naprezen rozciagajacych przez interfejs.

Narzędzia do kucia mam jako rigid i te narzędzia również się meshuje nawet pomimo ze mają być sztywne ?
Zauwazyłem ze na niektorych tutorialach narzedzia ustawione jako sztywne sa meshowane a np na tym filmie nie zauwazylem by byly meshowane https://www.youtube.com/watch?v=XVhZ_4NPLLY
Od czego to zalezy ? Czy ma to wplyw na dokładnosc ?
Załączniki
pret toczony.jpg
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 05, 2021 23:16

Możesz sprawdzić czy są wedges i ile ich jest korzystając z Query --> Mesh.

W Normal Behavior możesz spokojnie zostawić hard contact, rzadko się to zmienia i potrzeba specyficznych danych do pozostałych typów relacji ciśnienie-penetracja. Kwestia tylko czy Lagrange czy penalty. O tym chyba już kiedyś dyskutowaliśmy - to wybór między dokładnością a łatwością i czasem obliczeń. Natomiast jeśli chcesz żeby połączenie pracowało na rozciąganie to musisz użyć opcji no separation, czyli odznaczyć "Allow separation after contact". Pomijam tu surface-based cohesive behavior, bo to Ci się raczej nie przyda w tego typu symulacji.

Meshuje się tylko części typu discrete rigid natomiast nie trzeba tworzyć siatki dla części typu analytical rigid. O tym też już kiedyś pisałem - jako analytical rigid można modelować tylko bardzo proste geometrie. Plus jest taki, że analytical rigid wymaga znacznie mniej mocy obliczeniowej.
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 06, 2021 19:29

Rozumiem natomiast co do hard contact to wyczytalem tez ze nie pozwala przenosic naprezen rozciagajacych przez interfejs. Co to dokladnie oznacza ? Materiał w niektórych miejscach w kontakcie z matrycą, wywiera naprezenia sciskajace na matryce a w innych miejscach wywiera naprezenia rozciagajace np material jak naciska na matryca w promieniach zaokrągleniach.
Stosowanie hard contact nie wyplynie negatywnie na dokladnosc skoro ta opcja sprawia ze interfejs nie przenosi naprezen rozciagajacych ?
Załączniki
rozciagajace.jpg
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 06, 2021 19:48

Kontakt normalnie tak działa - jak pociągniesz to puszcza. On ma symulować tylko styk, nie zlepienie powierzchni. Do tego są specjalne opcje (wspomniane no separation czy cohesive behavior). Ale myślę, że to co masz na myśli w tym przypadku nie wymaga ich stosowania. Bo z przenoszeniem rozciągania to chodzi tylko o same powierzchnie kontaktowe. A w innych miejscach modelu nadal może pojawić się rozciąganie na skutek występujących obciążeń.
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 06, 2021 22:43

No tak ale na powierzchni narzedzia po wlaczeniu opcji hard contact nie bedzie nprezen rozciagajacych a w rzeczywistosci jakies są A gdybym nie wlaczyl opcji hard contact ? Negatywnie wplynie to na dokladnosc ?
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 07, 2021 00:10

Jeśli jedna powierzchnia może ty ciągnąć drugą to spróbuj z no separation i zobacz jakie będą wyniki. Ale dla jasności - chodzi tylko o przenoszenie tych naprężeń rozciągających przez połączenie.
NewJoker

Postprzez Euklides » sie 07, 2021 09:58

Ale dla jasności - chodzi tylko o przenoszenie tych naprężeń rozciągających przez połączenie.

Te naprezenia rozciagajce ktore nie moga byc przenoszone przez to polaczenie one bylyby w kierunku normalnym czy stycznym do powierzchni (gdyby mogly byc przenoszone) ?

Te naprezenia rozciagajace w matrycy, zaczynaj sie przy powierzchni , maja kierunek styczy do powierzchni tak jak na rysunku wyzej.
Ostatnio edytowany przez Euklides, sie 07, 2021 10:18, edytowano w sumie 1 raz
Euklides

Postprzez NewJoker » sie 07, 2021 10:12

Hard contact opisuje zachowanie w kierunku normalnym. Zachowanie w kierunku stycznym definiuje się osobno - z tarciem lub bez.
NewJoker

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CAE