_

POMOC-ABAQUS

Forum o CAE.

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez NewJoker » sie 13, 2021 10:48

Explicit quasi-static potrafi tak długo liczyć nawet przy 300 000 elementów (i to ze skalowaniem masy). W Explicit z reguły unika się bardzo drobnych siatek.
NewJoker
 
Posty: 1178
Dołączył(a): kwi 08, 2015 22:33

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez Euklides » sie 13, 2021 21:48

Czyli do obróbki plastycznej (w materiale odkształcanym przez prawie cały czas trwania procesu występuje równowaga sił lub prawie równowaga sił) lepiej implicit ?
Euklides
 
Posty: 186
Dołączył(a): lut 14, 2021 10:51

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez NewJoker » sie 13, 2021 21:56

Raczej nie, bo to zadanie z 300 000 elementów w Standardzie wymagałoby długiej walki z problemami ze zbieżnością a jak już by się udało je pokonać to obliczenia trwałyby najpewniej jeszcze dłużej. Właśnie dlatego tak często korzysta się z quasi-statyki w Explicit. Ale zawsze możesz to porównać na jakimś swoim przykładzie (niekoniecznie tym docelowym).
NewJoker
 
Posty: 1178
Dołączył(a): kwi 08, 2015 22:33

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez Euklides » sie 13, 2021 22:04

Czyli quasi static w explicit teoretycznie powinien byc szybszy niz standard (quasi static) dla procesu kucia ?
Euklides
 
Posty: 186
Dołączył(a): lut 14, 2021 10:51

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez NewJoker » sie 13, 2021 22:29

Ciężko stwierdzić tak ogólnie. To zależy od siatki, sztywności części, obciążeń, warunków kontaktu itd. Ale zwykle wybiera się Explicit do takich rzeczy i nie bez powodu.
NewJoker
 
Posty: 1178
Dołączył(a): kwi 08, 2015 22:33

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez Euklides » sie 25, 2021 17:51

Z punktu widzenia dokładności , istnieje różnica pomiędzy dokładnością wyników dla sztywnej powierzchni analitycznej oraz standardowej dyskretnej powierzchni sztywnej ? Wyczytałem że ta pierwsza lepiej opisuje kształt-geometrie obiektów
ale poza tym to jest jakaś różnica dotycząca dokładności wyników ? Konktat przy zastosowaniu tych dwóch typów powierzchni jest mniej lub bardziej dokładny ?

Discrete rigid jest meshowany a analytical ponoc nie , wiec w pierwszym przypadku jest kontakt miedzy dwoma cialami meshowanymi (narzedzie discrete rigid meshowane oraz material wsadowy do kucia deformowalny) w drugim przypadku
jest kontakt miedzy analytical rigid nie meshowana powierzchnia i meshowany wsad deformowalny z punktu widzenia dokladnosci ktory rodzaj kontaktu z tych dwoch ktore wymienilem jest dokladniejszy ? chyba ze nie ma roznicy

W Abaqusie analytical rigid da sie wykonac tylko przy uzyciu obrotu przekroju lub przez wyciągnięcie p[rzekroju niestety nie da sie wykonac przy uzyciu wyciągniecia po sciezce (sweep) . Zalozmy ze utworze powierzchnie skomplikowanego narzędzia o nieskonczenie malej grubosci. Abaqus rozpozna mi tę powierzchnie jako analityczną ?

Jest opcja convert to analytical rigid. Po przekonwertowaniu powierzchni do analitycznej w drzewie pats-features pojawia sie convert to analytical rigid natomiast jak klikam prawym przyciskiem myszy na przycisk part i następnie klikam edit to mam zaznaczoną opcje discrete rigid wiec w koncu jest to analytical czy rigid ?
Załączniki
analytical rigid.jpg
Euklides
 
Posty: 186
Dołączył(a): lut 14, 2021 10:51

Re: POMOC-ABAQUS

Postprzez Euklides » sie 26, 2021 17:13

Cała matryca górna (widoczna na zdjęciu) została przekonwertowana do powierzchni analitycznej.
W rzeczywistym procesie kucia szczególnie gdy wykrój matrycy nie posiada symetrii wtedy działające siły na matryce (pochodzące od kutego elementu) działają na matryce w różnych tzn nie tylko w osi Z ale także kierunkach np y oraz x .
Powoduje to przesunięcie się matrycy np górnej względem dolnej.
Matryca gorna widoczna na zdjęciu jak i dolna niewidoczna na zdjęciu posiada słupy prowadzące oraz otwory w które wchodzą słupy prowadzące od innej matrycy . Jak już wspomniałem w rzeczywistych procesach kucia działają także siły poprzeczne w kierunkach x oraz y i dobrze było by znać te siły .
Natomiast problem polega na tym cała powierzchnia matryc a więc zarówno słupów prowadzący jak i otworów jest powierzchnią analityczną a z tego co wyczytałem niemożliwe jest obliczenie sił i nacisków kontaktowych.
I teraz pytanie, czy powierzchnie zewnętrzne samych słupów oraz wewnętrzne otworów można zmienić na discrete rigid ale tak by pozostałe powierzchnie były analitycal ? Czy jedna musiałbym zarówno z tych słupów jak i otworów wykonać je jako osobne części ?
a gdyby tak : słupy wykonać jako osobne części discrete rigid lub deformowalne oraz utworzyć z powierzchni tych słupów powierzchnie slave natomiast powierzchnie otworów (w otwory będa wchodzi słupy prowadzące które pochodzą od innej matrycy)
Przykladowo matryca górna widoczna na zdjęciu posiada słupy która mozna by wykonac jako osobne czesci rigid surface lub deformowalne ale tez posiada otwory ktore to moglyby by powierzchnia analitycznymi.
Załóżmy ze utworze te słupy jako discrete rigid lub deformowalne to czy moge te słupy przytwierdzic do pozostalej czesci matrycy tak aby poruszały się razem z matrycą ?
Załączniki
powierzchnia analityczna.jpg
Euklides
 
Posty: 186
Dołączył(a): lut 14, 2021 10:51

Poprzednia strona

Powrót do CAE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników