przez NewJoker » lut 14, 2021 15:04
Te 2 ostatnie e-booki na pewno są aktualne, bo zostały wydane w zeszłym roku. Zresztą tak naprawdę interfejs Abaqusa ulega bardzo niewielkim zmianom w kolejnych wersjach a różnią się głównie te bardziej zaawansowane i szczegółowe opcje.
Owszem, gęstość definiuje się dla materiału deformowalnego. Ciałom sztywnym można jedynie przypisać masę/bezwładność w punkcie referencyjnym.
W Abaqusie i ogólnie w programach do MES nie ma czegoś takiego jak sterowanie dopuszczalnym zakresem ruchu części. Zadaje się tylko warunki brzegowe, które narzucają ruch w danym kierunku. W tym przykładzie jest to robione za pomocą zadanej prędkości, ale zwykle steruje się przemieszczeniami (np. można ustawić, że ten punkt referencyjny ma się przesunąć w dół o 10 mm).
Jeśli masz na myśli rodzaj stepa (to co się wybiera w menu Create step) to jest ich wiele, służą do różnych rodzajów analiz - statyka liniowa/nieliniowa, dynamika liniowa/nieliniowa, wyboczenie, analizy termiczne itd. Niektóre typy symulacji z dynamiki liniowej są w dziedzinie częstotliwości, reszta w dziedzinie czasu (przy czym w statyce nie jest to rzeczywisty czas tylko miara inkrementacji obciążeń).
Efekty termiczne jak najbardziej można uwzględniać w analizach procesów obróbki. Jest specjalny typ kroku o nazwie "Dynamic, Temp-disp, Explicit". Natomiast zwykły krok Explicit (nie w pełni sprzężony z termiką) pozwala na przeprowadzenie tzw. analizy adiabatycznej (opcja "Include adiabatic heating effects" w ustawieniach kroku). We właściwościach materiału da się też zdefiniować parametr "Inelastic heat fraction" - jaka część pracy odkształcenia plastycznego jest przekształcana w ciepło. Natomiast w ustawieniach właściwości kontaktu jest opcja "Heat Generation" gdzie można ustawić jaka część pracy tarcia idzie na ciepło.
Ogólnie bardzo zachęcam do korzystania z dokumentacji podczas pracy z Abaqusem. Ten program ma wyjątkowo dobrze zrobione manuale, dokładnie wyjaśniające wszystkie funkcję łącznie z teorią i pełne przykładów.