_

Poprawa zdolności kredytowej

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Poprawa zdolności kredytowej

Postprzez gouda » sie 14, 2016 12:50

Bez przesady. Banki różnie liczą zdolność. Byłeś w banku i prosiłeś o wyliczenie jaki kredyt mogą Ci przyznać?

Kilka moich rad odnośnie kredytu:
1. Przemyśl czy w ogóle warto brać kredyt hipoteczny - jeśli to tylko możliwe nie bierz.
2. Jeśli musisz już niestety masz problem. Ale możesz zminimalizować ryzyko. Pierwsza zasada to rata nie powinna przekraczać 20% twoich dochodów - w skrajnych przypadkach 25%. Zasada bazuje na podstawowym założeniu, żeby w przypadku spadku wynagrodzenia o 50% (np. utrata pracy przez jednego z małżonków) i wzroście raty o 100% (wystarczy żeby stopy procentowe wzrosły do poziomu sprzed kilku lat co jest jak najbardziej prawdopodobne) było cię stać na spłatę kredytu. To jest podstawa bezpieczeństwa. Tą zasadę powinieneś zastosować nawet jeśli bierzesz kredyt sam.
3. Zrób sobie poduszkę bezpieczeństwa. Jeśli płacisz 1000zł raty, masz 600zł opłat i 400zł wydajesz na jedzienie twoje minimalne miesięczne koszty utrzymania to 2000zł. Powinieneś sobie zapewnić poduszkę finnsową w kwocie ok 24000zł tak aby w razie jakichkolwiek problemów (zdrowie, utrata pracy) było Cię stać na spłatę kredytu) przez co najniej rok.
4. Rozważ opcję ubezpieczenia kredytu m.in. od utraty pracy - ale przejrzyj dokładnie OWU (ogólne warunki ubezpieczenia a w szczegółności ostatni rozdział - wyłączenia).

Jeśli rzetelnie przeanalizujesz powyższe punkty dojdziesz szybko do wniosku że niezależnie od twojej historii kredytowej najprawdopodobniej każdy bank da Ci kredyt jeśli twoja rata nie przekroczy 20% twoich dochodów...
Branie kredytu gdzie rata wynosi 50% twoich dochodów to przy dzisiejszych niskich stopach procentowych nic innego jak finansowe samobójstwo. Chyba, że chcesz powtórzyć los frankowiczów - obawiam się jednak że w tym przypadku było by gorzej - bo choć frankowiczom całlowite zadłużenie w złotówkach wzrosło nawet dwukrotnie - to rata pozostała na podobnym poziomie (spadły stopy procentowe w szwajcarii) - w twoim przypadku zadłużenie całkowite się nie zmieni, ale zmieni się wysokość raty i to znacząco a to jest praktycznie na 100% pewne (stopy są na bardzo niskim poziomie) i to jest wiele bardziej groźne bo może się wkrótce okazać że ludzie faktycznie zaczną tracić mieszkania i domy...

Obrazek

PS. Od banków jak najdalej...
Załączniki
wibor 3m.jpg
gouda

Postprzez U~ » sie 15, 2016 11:24

jkarpaty napisał(a):Witajcie
Mam do Was pytanie o poprawę/wyrobienie zdolności kredytowej, jako ze przymierzam się bardzo powoli do kredytu hipotecznego.
Nigdy nie miałem żadnego kredytu czy też pożyczki przez co jestem nieznany dla banków. i zastanawiam się czy ktoś z osób tutaj brał może kredyt specjalnie, aby wyrobić sobie historię terminowych spłat ? Myślałem o kredycie na jakiś PC, laptopa czy lustrzankę więc kwota raczej nie powalająca bo w granicach 3-4 k na rok (?) Rozmawiałem z kilkoma osobami i część mówi ze to nie ma sensu a część ze trzeba coś takiego zrobić z wyprzedzeniem.

Z góry dzięki za info

2 lata temu stanąłem przed podobnym problemem. Nigdy wcześniej nie kupowałem nic na raty, ani nie zaciągałem żadnej pożyczki. Dla banków byłem w zasadzie anonimowy. Zdecydowałem się na 2 drobne zakupy ratalne, ponieważ w niedalekiej perspektywie brałem pod uwagę właśnie kredyt hipoteczny.

W moim przypadku był to najpierw zegarek (~500zł), następnie tablet (~1000zł). Kwoty niewielkie, ale podniosły mój 'rating' w BIKu znacznie (z 3 gwiazek na 4). W moim przekonaniu kwota zakupu ratalnego ma mniejsze znaczenie, ważniejsze jest spłacanie terminowe i długość okresu kredytowania- okres spłacania przynajmniej 6 miesięcy. Warto przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny pozamykać wszelkie karty kredytowe, specjalne linie kredytowe i spłaty rat, ponieważ wszystko wliczane jest do Twoich zobowiązań finansowych i ma wpływ na kwotę ewentualnej zdolności kredytowej. Oczywiście nie traktuj BIKu, jako ostatecznej wyroczni, ponieważ banki mają również swój wewnętrzny system do oceny wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy, ale jeżeli będziesz spalony w BIKu, to o kredycie raczej możesz zapomnieć.

Są też w internecie specjalne fora, na których wypełniasz formularz wg. wzoru i osoby "z branży" wypowiedzą się na temat Twoich możliwości i podpowiedzą, co powinieneś zrobić.

Tak, jak wspominał gouda, staraj się do tematu podejść na chłodno i nie napalać się za mocno.
Co z tego, że będziesz miał wysoką zdolność kredytową, skoro mogą nastąpić niekorzystne zdarzenia losowe. Niskie obecnie stopy procentowe pójdą w górę, Twoje zarobki mogą się w przyszłości zmienić i będziesz miał problem. 20%-30% obecnych zarobków to bezpieczny przedział, chociaż wiadomo- łatwo się mówi i nie każdy posiada odpowiedni kapitał. I najważniejsze- kredyt tylko w walucie, w której zarabiasz!

Ku przestrodze. Właśnie kupiłem dom od pewnej rodziny: wzięli bardzo wysoki kredyt w obcej walucie (nie we frankach :)), która na przestrzeni ostatnich lat poszła mocno w górę. Po ośmiu latach spłat suma kredytu nadal przekracza rynkową wartość nieruchomości, na którą właśnie ze względu na obecną cenę tej waluty ich już nie stać (rata praktycznie dwukrotnie wyższa). Nie dość, że sprzedali dom, to jeszcze muszą spłacić różnicę do banku. Po ośmiu latach zostali z niczym i resztą kredytu do spłaty.
U~

Postprzez miliwanili13 » sie 19, 2016 16:43

Wystarczy spłodzić trochę dzieci i dostać 500 zł od państwa, od razu zdolność kredytowa skoczy ;)
miliwanili13

Postprzez cls55amg » sie 20, 2016 08:01

miliwanili13 napisał(a):Wystarczy spłodzić trochę dzieci i dostać 500 zł od państwa, od razu zdolność kredytowa skoczy ;)

Wtedy zdolność kredytowa spada, bo banki liczą jaki jest dochód na osobę w rodzinie. Więc jeżeli drugie dziecko generuje dodatkowy przychód 500zl, to wszystkie dochody w gospodarstwie domowym dzielisz przez 4 (a nie przez 2 gdybyś miał tylko żonę).
cls55amg

Postprzez piotrekm13 » sie 20, 2016 08:26

500+ nie wlicza się do dochodu i tym samym nie wpływa na zdolność. Chyba ze ostatnio coś się zmieniło. Pytałem na początku jak weszło.
piotrekm13

Postprzez nibykujonek » gru 19, 2016 16:26

To ciekawy pomysł, być może wart zrealizowania. Wszystkie banki zdają sobie przecież sprawę z tego, co to jest informacja pozytywna i o czym dokładnie świadczy, więc kilka takich wpisów w rejestrze może się przydać. Przy zaciąganiu takiego kredytu lub pożyczki zalecałbym jednak ostrożność, bo może przecież okazać się, że przeoczysz jakiś termin i zamiast informacji pozytywnej dostaniesz wezwanie do zapłaty ;)
nibykujonek

Postprzez merrycat » sty 20, 2017 16:59

Zdolność kredytową najlepiej jest sobie wyrobić poprzez kupno jakiś małych sprzętów na raty. Szybko spłacisz, a będziesz już osobą znaną dla banku.
merrycat

Postprzez aragz » sty 23, 2017 19:20

Nic tak dobrze nie wpływa na zwiększenie zdolności kredytowej jak dołączenie dodatkowego kredytobiorcy który posiada zdolność kredytową a im większą ma zdolność tym szansa na większą kwotę kredytu. Dobrze również mieć duży wkład własny, choć ten już ani tak jest wymagany przez banki, z tego co pamiętam w zeszłym roku było wymagane przynajmniej 10 procent, a w tym roku ma to być już 15%. Z jednej strony dobrze, ponieważ im większy dajemy swój wkład tym otrzymujemy niższy koszt kredytu hipotecznego.

Warto wiedzieć również o tym, że banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej biorą pod uwagę nie tylko spłacane wcześniej kredyty (które jeśli już spłaciliśmy będą działały na naszą korzyść, jednak pod warunkiem że były spłacane terminowo) ale również bieżące zobowiązania jak limit w koncie czy karta kredytowa, które mogą obniżyć naszą zdolność. Warto więc pomyśleć o pozbyciu się tych produktów co zwiększy naszą zdolność.

Nie warto również składać wniosków o kredyt w kilku bankach jednocześnie, ponieważ nie dość że zmniejszymy swoje szanse na uzyskanie kredytu to jeszcze obniżymy swoją punktację w BIK (Biuro Informacji Kredytowej) a tą bazę sprawdza każdy jeden bank przy składaniu wniosku kredyt.
aragz

Postprzez zabka » lip 13, 2017 13:04

Wkład własny na kredyt hipoteczny jest już od tego roku w wysokości 20% tak na marginesie.
zabka

Postprzez pola21 » lip 27, 2017 17:42

można poprzez kupno na raty i szybko spłatę, można dodatkową pracę złapać lub dopisac kogoś do kredytu
pola21

Następna strona

Powrót do Off topic