_

Porównanie wytrzymałości stali z stopem aluminium

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Porównanie wytrzymałości stali z stopem aluminium

Postprzez Marek_pno » maja 24, 2017 23:11

Hej,

Mam np. belkę ze stali S355 (Re 355 MPa)o wskaźniku W = 100 cm^3 , zamieniam materiał na stop aluminium o wytrzymałości np. Rp02 = 160 Mpa

Ponieważ al ma wytrzymałość około 2 razy mniejszą ,zwiększam przekrój w taki sposób aby uzyskać wskaźnik W=200cm^3.

Zakładam ,że wielkością determinującą profil są naprężenia zginające.

Ponieważ stop aluminium jest około 2,5 razy lżejsze od stali, a wskaźnik zmienia się nieproporcjonalnie do masy uda mi się znacznie zredukować masę tej belki.

Teraz moje pytanie czy taki dobór jest poprawny? Czy może znacznie będą różnić się strzałki ugięcia lub stopy aluminium są bardziej niepewnym materiał i trzeba większy wskaźnik bezpieczeństwa dać etc.

Marek

PS sory ,że ewentualne błędy literówki, ogólny sens mam nadzieję, jest przekazany :)
Marek_pno

Re: Porównanie wytrzymałości stali z stopem aluminium

Postprzez gouda » maja 24, 2017 23:48

Jest jak piszesz, choć można to opisać w sposób bardziej jasny i logiczny. Współczynniki bezpieczeństa zależą od wielu rzeczy, natomiast aluminium jest tak samo pewnym materiałem jak stal. Strzałka ugięcia zależeć będzie od modułu sprężystości poprzecznej (moduł younga) który jest znacznie niższy dla stopów aluminium niż dla stali (stopy Al ok 70GPa, Stali ok 200 GPa) W celu zredukowania masy możżesz też pobawić się kształtem elementu...
gouda

Re: Porównanie wytrzymałości stali z stopem aluminium

Postprzez kasztan00126 » maja 25, 2017 07:03

Nie wiem jakiego typu jest to belka: ile podpór jakie siły ją obciążają itp. Ja bym to policzył dla jakiegoś przekroju poprzecznego np. teownika. Są na to gotowe wzory. I porównać jak obie się zachowują a potem jak kolega wyżej napisał można pozmieniać kształt itd. Możliwości jest wiele
kasztan00126

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących