_

[ANSYS][MES] Powierzchnia uderzenia (drop test)

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[ANSYS][MES] Powierzchnia uderzenia (drop test)

Postprzez AzureEndymion27 » lut 14, 2018 02:34

Witam,
robię analizę upadku swobodnego robota mobilnego z wysokości w Ansysie 17.0. Model zrobiłem w Solidworksie i wyeksportowałem go do Ansysa (Explicit Dynamics). Niestety moja wersja ansysa nie ma dodatku "drop test" tak jak na tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=HFgv9CSgM2A, który praktycznie zrobiłby za mnie wszystko i muszę ręcznie zdefiniować podłoże o które ma się rozbić robot. Moje pytanie brzmi: jak do zaimportowanej geometrii dorobić idealnie sztywne podłoże, które NIE będzie meshowane? Zależy mi, aby odkształcenia i naprężenia były liczone tylko dla modelu robota, bo obliczenia podłoża wydłużają czas analizy. Do tej pory w solidworksie dorabiałem podłoże w stosownej odległości od robota i potem dawałem "fixed support" w ansysie, ale wychodzą słabe rezultaty po 12h obliczeń...

I jeszcze mam jedną wątpliwość: czy w Ansysie da się prosto zmienić masę modelu, czy trzeba się bawić w definiowanie nowego materiału i zmianę gęstości?
AzureEndymion27
 
Posty: 3
Dołączył(a): lut 09, 2018 02:47

Re: [ANSYS][MES] Powierzchnia uderzenia (drop test)

Postprzez Banaszek » lut 22, 2018 11:11

Najłatwiej będzie jak odinstalujesz wersję 17.0 i zainstalujesz najnowszą.
Jeśli chcesz to robić ,,ręcznie'' to w momencie zaimportowania geometrii musisz zmienić podłoże z flexible na rigid. Wtedy będzie całkowicie nieodkształcalne, w związku z czym nie będzie meshowane.
Jeśli chodzi o masę modelu to nie można zmienić z 1kg na 10kg bez zmiany materiału (wzór na gęstość materiału). Jeśli wejdziesz w bibliotekę materiałów to na pewno coś znajdziesz co będzie odpowiadało Twoim oczekiwaniom. Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś pytania to pytaj.
Pozdrawiam
Banaszek
 
Posty: 9
Dołączył(a): lis 01, 2017 22:02

Re: [ANSYS][MES] Powierzchnia uderzenia (drop test)

Postprzez AzureEndymion27 » lut 23, 2018 13:45

Dziękuję za odpowiedź, rzeczywiście zainstalowanie Ansysa 18.2 pomogło i mam już moduł "drop test", czas symulacji skrócił się. Co do masy to pobawię się materiałami. Jeszcze raz dziękuję za dobrą radę. Pozdrawiam.
AzureEndymion27
 
Posty: 3
Dołączył(a): lut 09, 2018 02:47


Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników