_

Praca DE- wynagrodz. konstruktorow, kultura pracy itp.

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Praca DE- wynagrodz. konstruktorow, kultura pracy itp.

Postprzez LukaszPK » lip 24, 2013 16:48

Rerg napisał(a):Słuchaj, jeśli polakom, czechom, słowakom i innym z tej cześci europy mieli by płacić tyle co niemcom, to by zatrudnili niemców. Może informatyków jest mało w niemczech, ale inż. mechaników konstruktorów niemieckich jest trochę.

Ja myślałem, że na zachód jedzie się lepszą płacą, a nie za lepszą pracą. Więc jeśli Polakom, Słowakom czy Czechom płaciliby mniej, to by fachowcy nie wyjeżdżali za granicę. W końcu to nie jest zbiór truskawek, żeby zatrudniać tanią siłę roboczą. No chyba, że mówimy o pośrednikach pracy - ale to nie Niemcy nas wtedy skubią tylko Polacy.
LukaszPK

Postprzez Rerg » lip 24, 2013 18:13

Jedno drugie nie wyklucza. Podam przykład. Jeśli pracownik niemiecki zarabia 3 tys. euro a Polak 3,5 tys. zł. to różnica jest 4 krotna. Więc pracodawca niemiecki kalkuluje, że zatrudniając Polaków czy Czechów, płacąc im niej niż Niemcowi, oszczędza na kosztach pracy, wiedząc, że ci sami pracownicy w swoich krajach, by tyle nie dostali. Powyższy przykład zarobków tyczy się przeciętnych inżynierów (pisze przeciętnych, ale w dobrze rozumianym tego słowa znaczeniu). Oczywiście nie dotyczy to „geniuszy”, którzy zarobki mają na wysokim poziomie, ale takich jest dosłownie kilku, co wyjechali i znają się na robocie i znają prefekt niemiecki. Więc tych pomijam w dyskusji, bo to inna półka i oni sobie sami poradzą, bez naszych rad czy doświadczeń. Moje wypowiedzi tyczą się tych zwykłych, dobrze wykonujących swoją robotę inż., których jest wielu na rynku i chcą wyjechać do Niemiec. I powiem tak: jeszcze nie słyszałem, aby taki inżynier zarabiał tyle co Niemiec w Niemczech. A troszkę znam temat, bo mam kontakty z Niemcami. Ale nie twierdzę, że gdzieś nie płacą równo, w końcu całych Niemiec nie znam. Ale, powiem szczerze, trudno mi w to uwierzyć.
Rerg

Postprzez gouda » lip 25, 2013 13:19

Mysle ze tak jest ale tylko w momencie kiedy niemiecki pracodawca ściąga nowych pracownikow ze wschodu. Wątpie żeby to dotyczyło polskich inzynieów którzy pracują tam długio, znają perfekt niemiecki, i właściwie są już zgermanizowani...
gouda

Postprzez RazTOO_84 » lip 26, 2013 08:18

@Rerg
Masz racje w wiekszosci przypadkow tak to funkcjonuje i moge to potwierdzic ale szanse na taki sam zarobek jak niemieccy koledzy albo i wyzszy sa jak najbardziej realne, nawet dla inzyniera niemagika....ale jak to ujales ciezkie szanse na to sa takze masz racje.

Ja sam wladam biegle niemieckim tzn. rozmawiam praktycznie jak niemiec oraz angielskim - od paru lat doszkalam akcent ang.. ALE TECHNICZNY niemiecki czy angielski to trzeba najlepiej na biezaco w pracy ze slownikiem :) Moj kolega w niemczech mieszka np. od 20lat, jest inzynierem i ma na biurku polsko-niemiecki slownik tech. HAHA
Mam na koncie wiele roznow i spotkan w sprawie projektow niemieckich.

Jak pisalem wczesniej postaram sie tutaj wrzucic dla informacji jak to wyglada zarobkowo w niemczech - musze znalezc ulotke. KTO WIE? moze sie przydadza, aby chociaz minimum podawac niemcom na poczatek....ale znajac zycie i nieobrazajac nikogo POLAK POTRAFI i zrobi swoje... i tak np. 2100EUR netto to pomysli... to ja chce 1800EUR i co? No a to ze przy systemie podatkowym niemieckim STRACI BARDZO DUZO! Nawet jezeli koszty zyciowe sa zblizone to tych w Polsce (...albo i tansze bo np. cukier teraz za prawie euro maja a w wielkopolsce u nas 6.50zl :/). Ale jest tzw. TRYB CHOMIKA czyli.... zyj jak biedak za granica, na Facebooku badz ''bogaty'' i gromadz euro bo w polsce ''toc Pan zes jest 4razy bogatszy''.... zal mi takiego myslenia ale sa i tacy specjalisci.

Inny ciekwy off-top ...ja ogolnie widze ze w niemczech najlepsze 2-3 letnie AUDI, Mercedesy, czy BMW kupuja po jakims czasie rosjanie, polacy, czesi niekoniecznie inzynieriowie ale kierownicy produkcji, brygadzisci - ot tak na pokaz :) ''Zastaw sie a postaw sie'' na calego.
RazTOO_84

Postprzez mazi_dg » lip 26, 2013 11:11

Z tego co wiem to w Niemczech jakieś 90% populacji nie posiada swoich samochodów, te wszystkie nowe, super fury to własność banków. Bo po co kupować nowy samochód jak można go mieć do użytku za 100 euro miesięcznie?

@RazTOO_84
czy możesz mi przybliżyć jaka jest cena za godzinę freelancera w Niemczech?
mazi_dg

Postprzez RazTOO_84 » lip 26, 2013 11:55

mazi_dg napisał(a):Z tego co wiem to w Niemczech jakieś 90% populacji nie posiada swoich samochodów, te wszystkie nowe, super fury to własność banków. Bo po co kupować nowy samochód jak można go mieć do użytku za 100 euro miesięcznie?

Marsz racje - duzo osob ma auto na takim ukladzie z bankami :) W niemczech ludzi stac bardziej na kredyt (wylaczam kompletnie polske z tego porownania odn. kredytow).

@RazTOO_84
czy możesz mi przybliżyć jaka jest cena za godzinę freelancera w Niemczech?

Nie mam pojecia :/ ??? wiem mniej wiecej ile mozna zarobic na stanowisku inzyniera ale na umowe stala.
RazTOO_84

Postprzez gouda » lip 26, 2013 22:05

2 tyś. euro, na rękę to nie jest bardzo atrakcyjny zarobek w niemczech.
Powiedzmy sobie szczerze, że w Polsce inżynier z kikuletnim doświaczeniem może wyciągnąć 5-8 tyś bez problemu.
Niestety konstruktorzy wśród ogółu inżynierów nie są najlepiej opłacani i z reguły, nie zarabiają więcej niż 4 tyś.
Więcej zarabiają już tylko kierownicy zespołów, głowni konstruktorzy, koordynatorzy projektów itp.
Ale jeśli zależy komuś tylko na zarobkach, to powinien wybrać inne stanowisko inżynierskie niż konstruktor, a inżynier mechanik ma duże pole manewru w tej kwestii.

Jeśli chodzi o mnie to mógłbym wyjechać za granicę, tylko pod warunkiem że moje wynagrodzenie było by co najmniej 2x wyższe nić w Polsce... Niestety wątpię żebym mógł na to liczyć.
gouda

Postprzez ll » lip 27, 2013 09:05

Dlaczego gouda tak myslisz ze tyle nie jestes warty za granica ? Na podstawie stawek jakie podales to 4k euro na reke nie jest czyms co powali np. Niemiecka firme na nogi.....tylko wiadomo trzeba szukac az sie trafi na firme w ktorej szukaja fachowca a nie na imbecyli z narodowosciowymi uprzedzeniami ale z mojego doswiadczenia moge powiedziec ze coraz miej takich firm jest.
Jeszcze sie odniose do ktoregos z wczesniejszych postow o zarobkach frelancerow bo uwazam ze trzeba o tym mowic otwarcie zeby sobie nie psuc rynku tj. Odniose sie do branzy automotive tj. Klikaczy i standardowa stawka dla freelancera jest cos lawirujacego kolo 50 euro jesli pracuje sie bezposrednio dla niemieckiej firmy, tylko niekiedy sa male przeszkody ze odzywa sie germanski nacjonalizm i przyjma cie pod warunkiem ze zalozysz firme w niemczech zeby podatki do nich splywaly.
ll

Postprzez Gorthin » lip 30, 2013 19:00

Ciekawy wątek, bo sam w przyszłości chciałbym wyjechać zza granicę. W Europie szczególnie do Niemiec.

Może ktoś kto aktualnie mieszka się wypowie. Czy życie jest drogie? Pytam się bo sam byłem w Niemczech niespełna 3 lata temu. Pracowałem jaki pomocnik mechanika samochodowego. Stawka to 8euro/h. Średnio po miesiącu pracy miałem około 1500-1600euro netto. Na podobny status życia jak za te 1500 to w Polsce musiałbym zarabiać ze 3000 netto. Aż tak źle to chyba teraz nie jest.?

W miarę pocieszające jest to, że jednak w Niemczech można znaleźć pracę w zawodzie konstruktora.

A co radzicie, szukać pracy samemu czy przez jakąś firmę pośrednictwa?
Gorthin

Postprzez schweppes » lut 15, 2014 20:38

gouda napisał(a):
mazi_dg napisał(a):Tylko że 3 tyś. netto to nawet nieco poniżej średniej zarobków inżynierów w Polsce. Cenić się to znaczy chyba wymagać więcej niż przeciętny inżynier...?
W dużych firmach produkcyjnych na stanowisku np. technologa, inżyniera procesu (bo konstrutorów w taich firmach nie ma), 3 tyś to by była śmieszna kasa. Nie wspominam np. o zakupowcach, planistach produkcji, itd którzy rzadko kiedy schodzą poniżej 8 tyś...

Gouda, albo się pomyliłeś z tym rzadkim schodzeniem poniżej ósemki, albo ja zapytam - na jakim świecie Ty żyjesz?

Owszem, 3k netto to była średnia pensja inżyniera dobre kilka lat temu, bo obecnie to jest ok. 4k, ale szeregowy zakupowiec czy planista w większości dużych fabryk zarabia PRZY DOBRYCH WIATRACH 4-5k, a nie żadne 8... A i tak większość ma bardziej 3-4...

http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki ... s-zakupow/
http://www.firma.egospodarka.pl/zarobki ... produkcji/

Jakbyś przypadkiem poddawał w wątpliwość te statystyki, to dorzucę linki z raportami o swoich pensjach internautów:
http://www.pensje.net/stanowisko/specja ... ,5286,5550
http://www.pensje.net/stanowisko/planis ... ,5004,7083

Spośród kilkudziesięciu wpisów nie ma ANI JEDNEGO z podaną przez Ciebie kwotą, a Ty piszesz, że "rzadko kiedy schodzą poniżej"...

Więc nie mam pojęcia skąd wziąłeś te 8k, no chyba, że miałeś na myśli kierowników działów zakupów czy planowania produkcji, to by się zgadzało... ale bardziej brutto niż netto. W innym temacie sam pisałeś, że większość Twoich kumpli z 10-letnim stażem zarabia 3-3,5k a tu nagle piszesz o nieschodzeniu większości poniżej 8... Nawet zakładając, że większość Twoich kolegów pracuje w średnich firmach, to i tak nie ma ponad dwukrotnego przebicia płac między średnim biznesem, a molochami.

Nie kreujmy bajek. Zakupowców i technologów nie brakuje i jeżeli nie wyróżniają się specjalnymi skillami, które w dodatku są w ogóle przydatne, tj. wniosą jakąś wartość dodaną do tematu, to na obecnym rynku nikt im więcej niż 3,5-5k netto nie zapłaci. Dla przykładu, w Remontowa S.A. w Gdańsku technolodzy zarabiają średnio 4500 zł brutto, czyli 3200 zł netto i to po dobrych kilku latach pracy. Tak więc wybudźmy się ze snów o 8k, bo dla większości szeregowych inżynierów w przemyśle w PL to kwota nieosiągalna.
schweppes

Poprzednia strona

Powrót do Off topic