_

Praca DE- wynagrodz. konstruktorow, kultura pracy itp.

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Praca DE- wynagrodz. konstruktorow, kultura pracy itp.

Postprzez RazTOO_84 » lip 23, 2013 10:29

Szanowni koledzy!

Poniewaz sam szukalem pracy w Niemczech i nadal rozgladam sie juz za innymi aktualnymi ofertami w DE, pragne wam doradzic i pomoc odpowiedziec na jakiekolwiek pytania w zalozonym temacie, jak i samemu sie czegos nowego dowiedziec. OCZYWISCIE wszechwiedzacy nie jestem i uciesze sie z ew. ''naprostowan'' :D lub wskazowek od kolegow mniej lub bardziej doswiadczonych.
Postaram sie wrzucac tutaj co jakis czas swoje uwagi i porady - jesli bym kogos urazil itp. itd. PISZCIE PROSZE.

Po co to wszystko? Ano po to aby sprobowac pomoc wam (i moze samemu sobie:P) znalezc jeszcze lepsza prace, Z TAKIM SAMYM WYNAGRODZENIEM JAKIE MAJA NASI KOLEDZY NIEMIECCY, powiedziec cos o warunkach mieszkalnych itp. itd.

Dlaczego ja? Otoz ... nie jestem antypolakiem, jednak mielaem pecha w znalezieniu pracy inzyniera w Polsce z jezykami obcymi KTORY FAKTYCZNIE WYKONUJE OBOWIAZKI INZYNIERA+jezyki a nie tlumacza (''germanistyk czy co? PANIE JA INZ. BYC - GIVE ME A TECHNICAL CHALLENGE !!!'') - trzeba w koncu cos pozniej w tym CV zaprezentowac pozniej,np. jakies inzynierskie umiejetnosci prawda? W koncu zawiodlem sie na PL i probuje swoich sil w Niemczech. To tyle o sobie.

WRZUCAJCIE SWOJE SPOSTRZEZENIA Z PRACY W NIEMCZECH - dowiedzmy sie razem wiecej i pokazmy sie z jak najlepszej strony!!!
Ostatnio edytowany przez RazTOO_84 lip 23, 2013 10:46, edytowano w sumie 2 razy
RazTOO_84

Re: Praca DE- wynagrodz. konstruktorow, kultura pracy itp.

Postprzez RazTOO_84 » lip 23, 2013 10:37

Moze zaczne jako pierwszy....

ile zarabiaja nasi sasiedzi?

Nie ma ogolnej kwoty bo Niemcy pracuja wg. roznych taryf co roku renegocjonawych... ogolnie widelki w rejonie zachodnich niemiec to 35 000 - 50 000 EUR/brutto rocznie. Przy czym najnizszy prog dla inzyniera, czyli 35 000 EUR/rocznie, z np. rokiem doswiadczenia uwazam za ...bardzo bardzo kiespki dla doswiadczonego inz i nawet poczatkowego!!.. Ogolnie na start inzynierowie dostaja tak realnie 3500EUR - 42 000 EUR/brutto na rok czyli brutto z tego co slyszalem z wielu zrodel. Trzeba pamietac, iz z wynagrodzenia w zaleznosci od klasy podatkowej uchodzi od 42%-60% (?) podatku i oplat ubezp.- ogolnie kawaler ma gorzej :)

Wskazowka.... nie badzcie tania sila robocza dla niemcow - zwlaszcza przez pomoc polskich agencji.... cencie sie!!! ZWLASZCZA JAK W POLSCE ZDOBYLISCIE DOBRE DOSWIADCZENIE np. FEMowcy, konstruktorzy maszyn. I dodatkowa uwaga.... nie idzcie w OUTSOURCING! Chyba ze chcecie zarabiac 1000-1500EUR netto miesiecznie przez agencje typu ''WYZYSK'' i ''PRACA SKAKANA OD PROJEKTU DO PROJEKTU'' z zerowa znajomoscia zagadnien technicznych. Plus tej opcji to to, ze przewaznie siedzisz w Polsce...ale robisz duzo wiecej niz niemieccy koledzy.
RazTOO_84

Postprzez Rerg » lip 23, 2013 16:45

Hej, przeczytałem to co naisałeś i chciałbym się zapytać, czy czasem nie jesteś za bardzo roszczeniowy? Sorry, że pytam wprost. W końcu dostałeś prace w DE czy nie? Słuchaj, jeśli polakom, czechom, słowakom i innym z tej cześci europy mieli by płacić tyle co niemcom, to by zatrudnili niemców. Może informatyków jest mało w niemczech, ale inż. mechaników konstruktorów niemieckich jest trochę. Więc nie licz od razu, że będziesz miał taką samą stawkę, zwłaszcza na początku jak rodowity niemiec. Jeśli po okresie sie sparwdzisz i firma będzie z twojej pracy miała zarobek, to Ty będziesz mógł wtedy jakoś negociować z wyższego pułatu i miec żądania. Ale teraz to niech rodzina trzyma za ciebie kciuki, żebyś dostał szansę na okres próbny (mówię teraz żartobliwie, bo w technice nie ma co liczyć na szczęście, tylko liczą się fakty, jak jesteś dobry dostajesz szansę a później dostajesz etat). I nie jest to żaden wyzysk tylko takie są realia.
Rerg

Postprzez mazi_dg » lip 23, 2013 17:09

@Rerg
Moim zdaniem Twoje myślenie jest błędne. Dlaczego masz się nie cenić i nie żądać wysokich zarobków? Skończyłeś studia techniczne w Polsce na pewno nie łatwiejsze niż w Niemczech (możliwe, że lepsze), masz doświadczenie w zawodzie i zapewne większe pojęcie o projektowaniu niż Niemieccy "koledzy". To dlaczego mają Ci płacić mniej?!?! Bo nie jesteś Niemcem? Tak to rozumujesz?

Trzeba się cenić, a nie prosić o łaskę! Skoro niemiecki pracodawca chce mieć wykwalifikowanego pracownika, to niech płaci! No chyba że mówisz o kreślarzach, którzy to po studiach i ogarnięciu Catii jadą do Niemiec zarabiać lepszą kasę za bezmyślne modelowanie (nie chcę tutaj nikogo obrażać!), ale tutaj rozmowa tyczy się Konstruktorów z prawdziwego zdarzenia, a nie z nazwy!
mazi_dg

Postprzez Rerg » lip 23, 2013 18:25

Możesz się cenić, i to bardzo, ale to się nie przekłada na pieniądze. Realizm w dzisiejszych czasach to podstawa a nie pobożne życzenia. I z takim podejściem, nie wróżę powodzenia w Niemczech. Z resztą w Polsce podobnie. Nikt nie zatrudni kogoś, kto od razu stawia się w pozycji "wyższego", żada przy tym sporej kasy a jeszcze nic nie pokazał co potrafi. I nieważne, czy jesteś konstruktorem, kreślarzem, tokarze, spawaczem, bo nikt nie mówi o kwalifikacjach na dane stanowisko, bo to oczywiste. Z resztą, niech kolega RazTOO_84 powie, czy dostał prace w DE. Przypuszczam, że jeszcze nie dostał (chodź uwierzcie, chcę się mylić, bo życzę wszystkiego dobrego innym, zwłaszcza za granicą, niech zarabiają i niech pieniądze później jakoś sensownie zainwestują w Polsce).
Panowie, nie należy zrażać do siebie potencjalnych pracodawców. Troszkę pokory. Powiem wprost: jak bym nie zatrudnił. Ale mogę się mylić. To tylko moje doświadczenie, ale mi się sprawdza. Pozdrawiam :D
Rerg

Postprzez mazi_dg » lip 24, 2013 09:32

A widzisz kolego, tak się składa, że ostatnio zmieniałem pracę i mimo, iż jest kryzys postanowiłem, że będę się cenił. Nie ukrywam, że miałem komfortową sytuację, ponieważ zmieniałem pracę, więc nie spieszyło mi się. Po ok. 8 rozmowach kwalifikacyjnych udało mi się znaleźć 2 firmy, które zgodziły się na moje warunki. Nie ukrywam, że kilka firm powiedziało mi, że zarobki, które ja proponuję netto są równe zarobkom brutto ich pracowników. Ale to były małe firmy, które nie inwestują w ludzi.

Ja nie mówię, żeby od razu wołać o Bóg wie jaką kasę, tylko np. powiedzieć że chcesz 3000 pln netto (w Polsce) a po okresie próbnym jak się sprawdzisz chcesz zarabiać 3500 pln netto. I wiesz wtedy pokazujesz swojemu pracodawcy, że jesteś rozsądny i że się cenisz, ale najpierw pokażesz co umiesz.
mazi_dg

Postprzez RazTOO_84 » lip 24, 2013 10:14

Zgadzam sie z kolega Rerg w temacie realiow - no sa ciezkie JAK ZYCIE NAS CIAGLE UCZY...TRUDNO.

Uwazam ze Kolega mazi_dg ma 110% racji! trzeba sie cenic i nie bac! tutaj nie chodzi o to aby nie wiadomo czego wymagac... ale za nic sprzedac sie nie warto. Jak ustalisz wysoki pulap to masz ryzyko dluzszego szukania pracy ale jak znajdziesz i wynegocjujesz ...to tak bebdziesz mial. dalej pozostaje tylko problem UPODOBANIA SIE/SPODOBANIA pracujacycm rezydentom...bo cie wywala za byle co....na pewno obgadaja za plecami ile wynegocjowales zarobkow bo pani od finansow ''pusci pare'' :shock: . Czesto koledzy po nietechnicznych uczelniach zarabiaja naprawde ladne pieniadze a nie maja takiej odpowiedzialnosci co my (i tutaj nie narzekam tylko stwierdzam fakty). Uwazam ze trzeba sie cenic ale nie bez doswiadczenia...wlasnie wtedy pomoze pokora...tylko wtedy :) !

A kryzys? Pffff.... na kryzysie duze firmy (nawet automotive) zarobily i mialy preteksty ku temu bo wykresy szly w dol... razem z ludzmi potem niestety :/

@Rerg Pracuje juz w niemczech od dlugieeego czasu jako inzynier i nie jest to moja pierwsza firma :) Niemcow znam bardzo dobrze i nie roznia sie od nas za duzo... moze z jedna mala rzecza - lepsza kultura pracy, przychylne prawo pracy, przynajmniej z mojego punktu widzenia. Nikt cie nie straszy w pracy, nie szczuje, nie ma mobingu i konstruowania NA AKORD! Nie jest tak pewnie wszedzie ale przewaznie szanuja Cie! W polsce pewnie tez ale moim znajomi i ja swoje przerobilismy.

Co do zarobkow, ktore tutaj przedstawilem postaram sie pozniej zalaczyc jako dowod broszurke z targow pracy w dortmundzie, gdzie ten prog zarobkowy jest widoczny DLA KAZDEGO ZAWODU INZYNIERA, doswiadczenia zawodowego w latach, w FAIR PLAY OPISANY SPOSOB na mocy statystyk i taryf zarobkowych.

Uwazam ze w Polsce brakuje takiego systemu taryf wynagrodzen na ktory mozna by bylo sie powolac..... niemcy sa do przodu i szanuja pracownikow - PRACUJACYCH a nie traktuja ich jako zlo konieczne zwlaszcza na poczatku pracy jak u nas w Polsce (i to jest moje zdanie).

Kolejna sprawa.... pracownicy ''nie po studiach'' sa cenionymi fachowcami ale nasi fachowcy po szkolach zawodowych-technikach specjalistycznych potrafia nie raz wiecej od niemcow mimo starszej technologii (oparte na wielu opiniach). Nie wytyka im sie palcem ze nie maja studiow, sa gorsi czy cos.... a u nas w Polsce takich ludzi ma sie za glupkow czego sam nie rozumiem.... bo bardzo wiele sie od takich ludzi nauczylem! Sa tez uczelnie zawodowe wyzsze tzw. Fachhochschule i Uniwersytety. OK.
RazTOO_84

Postprzez gouda » lip 24, 2013 13:57

mazi_dg napisał(a):Ja nie mówię, żeby od razu wołać o Bóg wie jaką kasę, tylko np. powiedzieć że chcesz 3000 pln netto (w Polsce) a po okresie próbnym jak się sprawdzisz chcesz zarabiać 3500 pln netto. I wiesz wtedy pokazujesz swojemu pracodawcy, że jesteś rozsądny i że się cenisz, ale najpierw pokażesz co umiesz.

Tylko że 3 tyś. netto to nawet nieco poniżej średniej zarobków inżynierów w Polsce. Cenić się to znaczy chyba wymagać więcej niż przeciętny inżynier...?
W dużych firmach produkcyjnych na stanowisku np. technologa, inżyniera procesu (bo konstrutorów w taich firmach nie ma), 3 tyś to by była śmieszna kasa. Nie wspominam np. o zakupowcach, planistach produkcji, itd którzy rzadko kiedy schodzą poniżej 8 tyś...
gouda

Postprzez mazi_dg » lip 24, 2013 14:34

@gouda
nie sugeruj się sumami przeze mnie podanymi, ponieważ był to tylko przykład żeby lepiej zobrazować co miałem na myśli.
mazi_dg

Postprzez RazTOO_84 » lip 24, 2013 16:15

gouda napisał(a):
mazi_dg napisał(a):Ja nie mówię, żeby od razu wołać o Bóg wie jaką kasę, tylko np. powiedzieć że chcesz 3000 pln netto (w Polsce) a po okresie próbnym jak się sprawdzisz chcesz zarabiać 3500 pln netto. I wiesz wtedy pokazujesz swojemu pracodawcy, że jesteś rozsądny i że się cenisz, ale najpierw pokażesz co umiesz.

Tylko że 3 tyś. netto to nawet nieco poniżej średniej zarobków inżynierów w Polsce. Cenić się to znaczy chyba wymagać więcej niż przeciętny inżynier...?
W dużych firmach produkcyjnych na stanowisku np. technologa, inżyniera procesu (bo konstrutorów w taich firmach nie ma), 3 tyś to by była śmieszna kasa. Nie wspominam np. o zakupowcach, planistach produkcji, itd którzy rzadko kiedy schodzą poniżej 8 tyś...

No i znowu mam przyjemnosc z doswiadczonym kolega Gouda na forum - i zgadzam sie! Zwlaszcza w kwestii zakupowcow i technologow.... maja sporo lepiej ale nie mowie ze sie lenia :P

@mazi_dg
No ja odebralem to jako przyklad takze spoko :)
RazTOO_84

Następna strona

Powrót do Off topic