_

Praca na dwóch moniotorach

Wszystko o działającym (lub nie) sprzęcie w pracy CAD-owca.

Praca na dwóch moniotorach

Postprzez deerrr » gru 10, 2015 00:13

Witam Wszystkich,

Pracuję w środowisku CAD. Obecnie używam monitora 27" (16:9). Zamierzam zwiększyć wydajność swojej pracy i zacząć pracować na dwóch monitorach. Biorę pod uwagę dwie opcje:
1. Pozostawienie obecnego monitora i dokupienie do niego drugiego mniejszego
2. Zakup 2 jednakowych monitorów (24" lub 25")
Czy moglibyście mi doradzić z Własnego doświadczenia. Chodzi mi o ergonomię pracy, ogarnianie oczami ekranu, komfort)
Będę wdzięczny za pomoc
Z pozdrowieniami
Tomek
deerrr

Re: Praca na dwóch moniotorach

Postprzez lokko-1 » gru 10, 2015 09:56

ad. 2 Wydaje się lepszym rozwiązaniem. Masz wtedy dwa monitory z taką samą rozdzielczością i plamką - kursor nie skacze po przejściu z jednego monitora na drugi jak byłoby w przypadku ad. 1. No chyba, że uda Ci się do 27" znaleźć mniejszy monitor ze zbliżoną plamką i rozdzielczością w poziomie taką jaką masz w 27" w pionie i obrócić go o 90st. Wtedy mogłoby to mieś jakiś sens, ale:
- nie słyszałem o takich monitorach,
- problemem może być inne odwzorowanie kolorów na drugim monitorze.
lokko-1

Postprzez deerrr » gru 10, 2015 12:41

Dzięki za info,
a jakiem maksymalne rozmiary doradzasz?
deerrr

Postprzez lokko-1 » gru 10, 2015 13:30

Nie wiem jakie masz potrzeby.
Widziałem 25", w rozdzielczości 2560 x 1440, która jest typowa dla o wiele większego 27" i szczerze powiem, że czcionka jest bardzo mała, trzeba się przyzwyczaić i wytężać wzrok. Można skalować, ale wtedy tracisz na ostrości.
Dlatego z tych dwóch typowanych przez Ciebie wybrałbym 2x24", a najlepiej 1x30". 30" (16:10) jest baaaaardzo fajne.
lokko-1

Postprzez infinitywaves » gru 17, 2015 13:28

Witam,

po pierwsze to co proponujesz to nie będzie taki dobry skok wydajności tzn pytanie co robisz w tym CAD? i czy o wiele lepiej nie jest z 27" skoczyć na 34" w jednym kawałku jako panorama np: http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&l=en&s=bsd&cs=04&sku=210-ADTR może się okazać z uwagi na to co robisz że 32 ale bardziej klasyczne proporcje w dużej rozdzielczości będzie lepszy http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&cs=04&l=en&sku=210-AFLN dwa i więcej mają sens wtedy kiedy wyczerpiesz możliwości pojedynczego ekranu i tak lepiej mieć obiekt nie dzielony i tak na raz możesz patrzeć na jeden, kolejne mogą robić jako dodatkowe miejsce na narzędzia lub kolejne programy - jeżeli np pracujesz w kilku na raz, pamiętaj tez o zachowaniu samego wzroku dla jego ochrony musisz siedzieć prosto do ekranu (jak usiadasz krzywo to po kilku h masz jedno oko zaczerwienione a co dopiero praca codziennie) tak wiec kolejny to albo obrót głowy albo fotela, jeżeli drugi monitor ma być czymś więcej jak podglądem to sprawa się komplikuje. Jeżeli jest tak jak piszesz i drugi dobierzesz w pionie i on tam będzie robił za przeglądanie tabelek czy dokumentacji to spoko, zerkasz i robisz dalej na głównym a obrócenie LCD o 90 w pion i używanie do dokumentów jest super wygodne, po drugie zwykle XML czy DOC są na białym tle (o ile nie wpadłeś żeby to zmienić - gdyz jedno jak to się wyświetla a drugie jak drukuje) praca w CAD na ciemnym, osobny LCD powoduje to że możesz przygasić jasność/kontrast (praca w godzinach wieczornych) i nie świecić sobie po oczach białym tłem dokumentów i co najważniejsze nie skakać z ciemnego do jasnego boo po kilku h zaczynają być problemy. Jest jeszcze trzecia opcja czyli tablety z wyświetlaczem Wacom http://www.wacom.com/en-pl/products/pen-displays to nadaje się nie tylko do grafiki.

Pozdrawiam
I
https://soundcloud.com/infinitywaves
infinitywaves

Postprzez lukasek81 » mar 25, 2016 12:20

deerrr napisał(a): 2. Zakup 2 jednakowych monitorów

Ja na razie używam 27cali Della oraz 22 Iyama. Ale w tym roku chce małego zamienić na 27" aby mieć ten sam obrazek przed sobą.
a co do ogólnej pracy na dwóch monitorach to polecam, szczególnie jak w jednym oknie się projektuje / rysuje a w drugim obsługuje np office, to na pewno poprawia wydajność.
lukasek81

Postprzez PiotrPcc » mar 25, 2016 12:50

Praca na dwóch monitorach, nawet mniejszych w mojej opinie jest znacznie wygodniejsza niż na jednym nieznacznie większym
Stosujemy 2 rozwiązania dla osób z branży konstruktorsko/architektoczniej
1 większy np 34 cale monitor zakrzywiony
lub 2 monitory np 27 cali dream color
Jeżeli chcesz zostawić swój obecny monitor i dokupić drugi kieruj się matrycą i tu np. rozmiar plamki, parametry obu monitorów powinny być zbliżone dla komfortu Twoich oczu
Pozdr ;)
Pcc Polska/ Eksperci branży CAD

piotr@pccpolska.pl

http://www.pccpolska.pl/
PiotrPcc

Postprzez lukasek81 » kwi 05, 2016 10:54

PiotrPcc napisał(a):1 większy np 34 cale monitor zakrzywiony

Jaki model polecasz 34" ?
lukasek81

Powrót do Hardware