_

Praca - pytanie do ludzi z jakimś doświadczeniem

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Praca - pytanie do ludzi z jakimś doświadczeniem

Postprzez letscheck » sty 02, 2009 00:11

Witam, nie zagłębiając się w zainteresowania czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć, która specjalność pozwala na życie na średnim poziomie, oczywiście na obecną chwilę? Jestem studentem 2 roku i powoli zastanawia się na co się nakierować, żebym mógł sobie zapewnić jakiś byt w na rynku pracy. Przeglądałem inne posty dotyczące projektowania i widzę, że jest w miarę ale chyba nie do końca, szczególnie w pl.

A więc tak:

• KONSTRUKCJA I EKSPLOATACJA MASZYN

Inżynieria Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych
Pojazdy Samochodowe i Silniki Spalinowe
Hydrauliczne Maszyny, Transport i Automatyka
Diagnostyka i Eksploatacja Maszyn


• PROCESY, MASZYNY I SYSTEMY PRODUKCYJNE

Inżynieria Kształtowania Ubytkowego
Inżynieria Kształtowania Bezwiórowego
letscheck
 
Posty: 19
Dołączył(a): sty 06, 2008 02:07

Re: Praca - pytanie do ludzi z jakimś doświadczeniem

Postprzez cashan » sty 02, 2009 08:51

Oczywiście ze jesteś w stanie żyć na dobrym poziomie.
Musisz tylko przyjąć pewne założenia.
Po pierwsze przestań myśleć Polsce, zacznij myśleć "świat" a co najmniej "Europa". (nie chodzi o to że musisz emigrować, ale na pewno warto popracowac tam czasowo - podróżne naprawdę kształcą :) ).

Po drugie musisz rzeczywiście skończyć studia ( nie zaliczyć). A to znaczy że zmusisz nawet te toporne projekty oparte na wiedzy sprzed 20 lat które masz na studiach zrobić sam. Nie nauczą cię one może za wiele ale na pewno nauczysz się technicznie myśleć. No i zdobędziesz podstawy ( z książek na moich np.półkach w zasadzie do wywalenia są wszystkie poza wiedza podstawową - mechanika, fizyka, podstawy chemii - pozostałe się przeterminowały. Stąd mój wniosek że ucz się podstaw, software za 5 lat będzie inny niż teraz więc nie ma po co go wkuwać, ale praw fizyki pan nie zmienisz...)

Po trzecie - jak najszybciej nawiązuj kontaktu. Nie bój się kadry profesorskiej na studiach - to też normalni ludzie. Chodz do nich na kawę chodź z nimi na piwo. Bywaj na konferencjach, pokazach. Pokazuj się zdobywaj kontakty. Najpóźniej na ostatnim roku studiów powinieneś już gdzieś pracować - co najmniej dorywczo.

Po czwarte (swoiście powiązane z pierwszym i drugim) - język. Niekoniecznie super perfekt, ale dobrze komunikacyjnie. Co najmniej angielski. Do tego mile widziany niemiecki lub rosyjski lub chiński.
I nie masz się chłopie o co martwić.


Sądzę że spełniając te 4 warunki, bez problemu ustawisz się dobrze, i będziesz śmiał się z "narzekaczy". Branża będzie wówczas już nie tak do końca istotna - inżynierowe w każdej są potrzebni - tyle tylko ze dobrzy :).
cashan
 
Posty: 247
Dołączył(a): gru 02, 2005 13:02

Re: Praca - pytanie do ludzi z jakimś doświadczeniem

Postprzez letscheck » sty 02, 2009 11:47

Dzięki cashan za odpowiedź. Postaram się wyciągnąć jakieś wnioski. pozdrawiam i powodzenia życzę.
letscheck
 
Posty: 19
Dołączył(a): sty 06, 2008 02:07


Powrót do Off topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników