_

Praca w MES, gdzie i jak?

Forum o CAE.

Praca w MES, gdzie i jak?

Postprzez mkaras » maja 19, 2016 17:42

Witam forumowiczów!
Śledzę forum od początku studiów (stare konto wygasło) i przyznam, że wiele problemów rozwiązałem właśnie z pomocą treści zamieszczonych na tym forum, dzięki!

Do rzeczy, lada moment kończę studia z Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Poznańskiej. Obie prace dyplomowe robiłem z MES (nieliniowość, dynamika, crash, energochłonność) i przyznam, że wśród wszystkich poznanych dziedzin mechaniki to właśnie analizy MES są dla mnie najbardziej interesujące. Imałem się staży w konstrukcji, R&D i technologii, ale to nie to.
W związku z tym, chciałbym tak stawiać kroki zawodowe aby za jakiś czas osiągnąć posadę analityka. Niestety rejon Poznania to najczęściej firmy produkcyjne pozbawione R&D i nie wykonujące tego typu analiz na szerszą skalę. Jeśli pojawia się jakaś oferta w tym temacie to wymagane jest już doświadczenie, nie dziwota. I tu pojawia się pytanie gdzie je zdobyć, jak nikt nie powierzy takiego zadania świeżemu absolwentowi? Doktorat? O tym też myślałem, bo póki mam zapał do tej roboty może by było warto. Ktoś poleca jakiś instytut na studia III stopnia? Czy firmy chętnie zatrudnią delikwenta z takim wykształceniem?

Może ktoś z forumowiczów pracuje w firmie zatrudniającej stażystów w takim charakterze? Region Polski nie ma takiego znaczenia.

Czekam na rady, opinie i dzielenie się własnym doświadczeniem.

Pozdrawiam!
M.
mkaras

Re: Praca w MES, gdzie i jak?

Postprzez sitekss » cze 10, 2016 00:52

Cześć,
Symulacje w Polsce to generalnie ciężki temat. Tak naprawdę niewiele firm korzysta z MES. Nasz przemysł nie jest jeszcze na tym poziomie.
Jeżeli myślisz, że dzięki MES uciekniesz od R&D bądź konstrukcji to zastanów się dla kogo chcesz pracować, jeżeli nie wspomagasz działu badań bądź konstrukcji.
Studiami doktoranckimi zazwyczaj rozwiniesz się w jednym, specyficznym obszarze, często będzie to jeden problem inżynierski który rozwiążesz (bądź nie). Jeśli myślisz o kompleksowym podejściu do analiz to nie tędy droga.
Jak zacząć? Zrób sobie analizę swoich możliwości: języki, możliwość przenosin do innego miasta/kraju, pomyśl też nad branżą jaka najbardziej Ci leży. Następnie poszukaj firm z branży i prześledź ich strony z ofertami pracy. Nie zamykaj się jednak w jednej branży, bo szukanie może potrwać.
Piszesz, że jesteś z wielkopolski. Niedawno widziałem, że Solaris szukał MESowców. Kolejnym miejscem które mi się nasuwa to PESA (kujawy).
Patrząc szerzej, GE w Warszawie i Bielsku-Białej (różne działy Aviation, Energy), trafiają się ogłoszenia z podkarpacia z firm lotniczych i sprężarkowych.
Konto na Linkedin mile widziane, ostatnio dostałem ofertę do nowego biura w okolicach Krakowa z branży automotive.
Pozdrawiam,
A.
sitekss

Postprzez gouda » cze 11, 2016 11:04

Niestety kasa mala i stosunkowo male mozliwosci awansu. Szczerze, odradzam. Przemysl dobrze swoja kariere. To ze znasz mes nie znaczy ze musisz zostac mesowcem. Chyba ze satysfakcjonuje Cie zarabianie 3-4 tys. bez mozliwosci awansu.
gouda

Postprzez John_Starkiller » lip 10, 2016 09:03

Trzeba sobie powiedzieć uczciwie i jasno:
Polska jest krajem, który jest nastawiony na tanią siłę roboczą. Liczy się: szybko, dużo na raz, byle jak - choć nikt tego nie przyzna. A MES i inne symulacje nie wpisują się "w szybko, dużo na raz" tylko: wolno, kosztownie - ale dokładnie, na wysokim poziomie, jakość. Firm świadczących takie usługi nie ma dużo i raczej są to działy R&D.
Najlepiej tak naprawdę pozostać na uczelni, bo tylko to gwarantuje przy odrobinie szczęścia, dostęp do dobrego softu, sprzętu i ciekawych problemów inżynierskich - ale warunkiem jest posiadanie kogoś z rodziny na uczelni, bo jak wiesz, teraz zrobienie doktoratu nie jest równoznaczne z etatem na uczelni.
John_Starkiller

Postprzez ilejesthe » wrz 28, 2016 13:45

Jesli chodzi o MES, to naprawde niewiele firm w Polsce stac na zakup takich systemow... dla porownania coroczna konferencja ABABQUSa w Polsce - 50 osob, w Niemczech - ponad 2000.
ilejesthe

Powrót do CAE