_

[Inventor] Problem rysunkiem złożeniowym reduktora

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[Inventor] Problem rysunkiem złożeniowym reduktora

Postprzez zloty001 » cze 03, 2017 13:41

Witam,
mam do zrobienia projekt przekładni i mam problem przy robieniu rysunku złożeniowego. Mam zamodelowany model w *.iam i jak przenoszę go do formatu *.idw, nie do końca części znormalizowane wyglądają jak powinny. Głównie chodzi o łożyska, że kulki są jakoś dziwnie poprzestawiane, pod kątem etc. Też z zazębieniem jest problem, bo praktycznie całe koła są zakresowane.. Nie mam pomysłu jak to poprawić, mam nadzieję, że ktoś pomoże :)
Załączniki
Reduktor.jpg
zloty001

Re: [Inventor] Problem rysunkiem złożeniowym reduktora

Postprzez velaskez » cze 03, 2017 19:49

zloty001 napisał(a):Witam,
mam do zrobienia projekt przekładni i mam problem przy robieniu rysunku złożeniowego. Mam zamodelowany model w *.iam i jak przenoszę go do formatu *.idw, nie do końca części znormalizowane wyglądają jak powinny. Głównie chodzi o łożyska, że kulki są jakoś dziwnie poprzestawiane, pod kątem etc. Też z zazębieniem jest problem, bo praktycznie całe koła są zakresowane.. Nie mam pomysłu jak to poprawić, mam nadzieję, że ktoś pomoże :)

Eksport do autocada i jedziesz kreska po kresce.
velaskez

Postprzez jamaguwi » cze 03, 2017 23:34

Z kulkami możesz poradzić sobie w ten sposób, że albo:
-kulki, które kroisz będą leżały w płaszczyznach przkroju w ten sposób, że wyjdą okręgi,
-albo wywalisz kulki z łożyska i zamodelujesz je w postaci torusa. Ten solid na bank da sie wyłączyć z kreskowania i bedzie grało.

Natomiast jeśli chodzi o koła zębate, to ja radziłem sobie łamanymi przekrojami, żeby wypadały jak należy (w przypadku kół pojedynczych), lub robiłem konfiguracje w postaci walców i na dorysowywałem widok zeba w przekroju jak należy. Szkic da rade sparametryzować, więc wymiary się zaktualizują gdybys podlinkował je do liczby zębów i modułu.

Rzeźbę w acad skończyłem 10 lat temu. Uzywałem CATIA V5R17, Solid Edge V20 i SolidWorks od 2010 do teraz. Ale już wyrzucam, bo Onshape załatwia ich wszystkich w moim przypadku.
jamaguwi

Postprzez piotrekm13 » cze 04, 2017 11:04

Co do łożysk to Inventor trochę ma słabą bibliotekę. Można wstawić pobrane np. z SKF jak dobrze pamiętam. Przynajmniej tamte nie są z jednej bryły.
piotrekm13

Postprzez zloty001 » cze 04, 2017 22:24

Nie wiedziałem, że SKF ma łożyska do cada do pobrania. Dużo lepiej wyglądają te od SKF'u. Tu problemu już nie ma, a co do zazębienia, to z przekrojem łamanym mi nie wychodzi.. Próbuję w szkicu zamazać kreskowanie i dodać linie podziałki, zobaczę co mi wyjdzie.
Dziękuję za pomoc, ale jak ktoś ma jak ktoś ma inne propozycję, to proszę bardzo ! :)
zloty001

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących