_

Problem ze skalą

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Problem ze skalą

Postprzez malinowepole88 » wrz 03, 2021 08:17

Witam,

Zakładam nowy wątek chociaż jest ich dużo dot. skali, ale nie mogłam znaleźć niczego co rozwiąże mój problem.

Dostałam mapę od geodety w pliku dwg. Wszystko ładnie działa mapa odpala, ale problem pojawia się ze skalą. Otóż mapa jest w skali 1:500 odległość pomiędzy krzyżami to 5 cm natomiast gdy przenoszę na tę mapę otwory z mapy w skali 1:2000 to one totalnie się nie pokrywają. Wychodzą poza mapę. Mapa w skali 1:500 a pasuje na mapę 1:1000 w tedy otwory są idealnie wpasowane. Robię takie mapy już od wielu ładnych lat i nigdy wcześniej nie miałam takiego problemu. Rozmawiałam z geodetą i przyznał, że oni pepełnili błąd i podesłali poprawioną mapę tylko problem polega na tym, że ta mapa nadal ma skalę 1:1000 a nie 1:500. Poprawili raz jeszcze i nadal to samo. Geodeta twierdzi, że u nich jak wydrukują mapę wszystko się zgadza. Czy to może być wina mojego autocada ? Mam cada LT 2022. O co tu chodzi? Zawsze normalnie plik mapowy po odpaleniu od jakiegokolwiek geodety był w skali prawidłowej. Geodeta mówił, że też nigdy wcześniej nie miał takiego problemu z mapą. Mogłabym prosić o jakąś pomoc?

Pozdrawiam :)
malinowepole88

Re: Problem ze skalą

Postprzez CADok » wrz 03, 2021 08:57

Pogoń tego dziada geodetę.
Znam tą branże bardzo dobrze. Geodeta bierze zlecenia a potem robi to studentami bez odpowiednich kompetencji często mapy robią ludzie bez wykształcenia geodezyjnego.
Jeśli mapa jest w skali 1:500
1. Odległość pomiędzy krzyżami siatki na mapie to 10 cm a nie 5 cm.
2. Odległość pomiędzy krzyżami w terenie to 50m.
3. Powinien być opisany przynajmniej jeden krzyż współrzędnymi (jeśli nie masz opisanego krzyża to goń tego dziada).

Geodeci maja następujące wymówki:
- u mnie się zgadza (ty otwierasz plik i od razu widać że jest źle)
- wciskają ciemnote że ośrodek geodezyjny tego nie wymaga i oni dla tego nie robią (np. nie zachowują skali)

Pamiętaj mapa jest dla Ciebie nie dla ośrodka powiatowego. Mapa ma być dobrze zrobiona zgodnie z Twoim zleceniem. Jeśli ten geodeta nie umie posługiwać się skalą to jak jest wiarygodność treści mapy?
CADok

Postprzez malinowepole88 » wrz 03, 2021 13:36

Hej dzięki za szybki odzew, podesłałam im moją zeskanowaną mapę ewidencyjną jako tiff i obrobioną w DWG i dostałam taką odpowiedź

"Sprawdziliśmy Pani mapę (wiadomo że jest w innym układzie niż mapa do celów projektowych), ale razem z kolegą wpasowaliśmy otwierty na wtórnik innym sposobem (ja zwiększyłam Pani projekt dwukrotnie), ale efekt był ten sam.
Oboje doszliśmy do wniosku, że Pani mapa musi być w skali 1:1000, a nie 1:2000. Nic innego nie przychodzi mi już do głowy w tej sytuacji. Wierzę że ewidencja jest zeskanowana prawidłowo, ale proszę może sprawdzić skalę u siebie, bo wystarczy głupi błąd i później ciężko go wykryć."

Zgodnie z ich poradą potraktowałam tę ewidencyjną w skali 1:2000 jakby była 1:1000 chociaż dziwne to ale jak przenosze otwory po przeliczeniu na te 1:500 to jest teraz ok i jest idealnie. Jest możliwe, że ktoś zawalił w Starostwie wydając mapę ewidencyjną w złej skali ? tzn. wielkość mapy jest nieadekwatna do zapisanej na niej skali?

Ps. krzyże są i współrzędne też są podane ;)

Jeszcze mi się coś takiego nie zdarzyło i już zaczynam wątpić w swoje umiejętności :lol: :mrgreen: :roll:
malinowepole88

Postprzez kszyho » wrz 04, 2021 20:55

Dziwne to co piszesz. Może masz poczytaną mapę jako xref.
www.ksprojekt.eu
kszyho

Powrót do Forum CAD