_

Problemy z hydrauliki i wytrzymałości

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Problemy z hydrauliki i wytrzymałości

Postprzez Dawid1122 » gru 22, 2019 21:51

Dzień dobry,
Przede mną stoją dwa problemy - jeden z hydrauliki drugi z wytrzymałości.
1. Jak dobrać pompę uzupełniającą do zamkniętego układu hydraulicznego?
2. Jak policzyć wytrzymałościowo "bijak" uderzający w inny przedmiot i wprawiający go w ruch?
W drugim zagadnieniu mam dane takie jak masa przedmiotu uderzającego, uderzanego, energię kinetyczną jaką jeden przekazuje drugiemu... Niestety nie potrafię wyznaczyć czasu w jaki zachodzi przekazanie energii, więc ciężko wyznaczyć mi przyśpieszenia, a następnie siłę bezwładności działającą na "bijak" i nie mogę wrzucić tego w MESa.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dawid1122

Re: Problemy z hydrauliki i wytrzymałości

Postprzez NewJoker » gru 22, 2019 23:35

Co do drugiego zagadnienia to żeby uzyskać realistyczny wynik musiałbyś zrobić symulację dynamiczną MES (najlepiej korzystając z solvera explicit). Da się to zrobić bez większego problemu. Trzeba tylko mieć odpowiedni soft. Ręczne obliczenia nie dadzą tu raczej sensownego wyniku. Wymagałyby zbyt wielu uproszczeń a dane wejściowe (przede wszystkim czas zderzenia, o którym piszesz) ciężko oszacować.
NewJoker

Postprzez Dawid1122 » gru 23, 2019 17:25

Czyli niestety tak jak się domyślałem ;/ A wiesz może czy takiego dynamicznego MESa jestem w stanie zrobić przy użyciu Catii? Do tej pory robiłem tylko symulacja statyczne i to na bardzo początkowym poziomie i nie wiem czy mnie to nie przerośnie.
Dawid1122

Postprzez NewJoker » gru 23, 2019 19:35

Catia nie bardzo. Zresztą w ogóle moduły MES wbudowane w programy CAD raczej odpadają w tym przypadku. Jedyne co mi przychodzi do głowy oprócz zaawansowanego softu (ANSYS, Abaqus i LS-Dyna) to Inventor Nastran. Tam jest sporo możliwości i zdaje się, że zderzenia też można liczyć. Wygląda na to, że jest nawet explicit. Oczywiście to nie to co te 3 wymienione kombajny do MES, ale w tym przypadku może wystarczyć.

Chętnie podpowiem jak przygotować taką symulację.
NewJoker

Postprzez Dawid1122 » gru 24, 2019 21:56

Jakby ktoś w przyszłości też miał podobne problemy z hydrauliką. Cytując bardzo pomocnego Pana "Pompa musi być taka, aby zawsze "starczyło" oleju na doładowaniu." Uwzględniamy przy tym wszelkie przecieki na silniku, pompach, zaworach itd..
Dawid1122

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących