_

Program mieszkanie dla młodych - warto?

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Program mieszkanie dla młodych - warto?

Postprzez krasnolud » kwi 13, 2014 11:07

Ja próbowałem, ale na rynku warszawskim ciężko znaleźć mieszkanie mieszczące się w limicie. Zazwyczaj developer ma jedno - dwa jako wabik (typu parter z widokiem na śmietnik), lub w inwestycji na końcu świata.
Bardzo często do mieszkania reklamowanego jako MDM trzeba kupić garaż za zawyżoną cenę (wyrównanie od stawki MDM do normalnej ceny).
Kredyty w MDM nie obejmują miejsc postojowych, komórek lokatorskich itp. tylko sam metraż mieszkania, dodatkowo przynajmniej w marcu miały słabe warunki jeżeli chodzi o marże, prowizje itp. Porównując oferty z rynku z kredytami MDM na odsetkach można zaoszczędzić znacznie więcej niż dopłata państwa.
Jak dla mnie jedyny plus MDM-u to to, że ta dopłata jest liczona przez banki jako część wkładu własnego.

Podsumowując jak masz pieniądze na wkład własny to nie warto bawić się w MDM, jeżeli nie to może być jako forma ratunku.
krasnolud

Postprzez gouda » kwi 13, 2014 13:12

Oczywiście że warto. Jak dają to bierz. Ale nie licz że to będzie tak super opłacalne jak Ci się wydaje. Ja swego czasu czekałem na RnS, ale się nie doczekałem wiec kupiłem mieszkanie bez "pomocy rządu". Okazuje się że trochę na swojej niecierpliwości straciłem, ale nie tak wiele jak mogło by to wynikać z prostej kalkulacji. Powód? Marże banków w programie RnS były znacząco wyższe od standardowyc - różnice były naprawdę znaczące.
Poza tym RnS dawała komfort tylko przez 8 lat, po 8 latach trzeba było płacić pełne raty - ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż kredyty standardowe - oczywiście kredyt można przenieść do innego banku... ale tu też trudno przewidzieć jakie warunki będą w przyszłości.
Generalnie jednak warto.

A co do Warszawy to nie ma co gadać bo to inny świat jest - praktycznie wszędzie oprócz warszawy nie ma problemu ze znaleznieniem mieszkań o cenie za m2 poniżej limitów rządowych. W katowicach swego czasu na RnS łapało siępraktycznie 100% mieszkań.
Generalnie warszawka do inżynierów to niedobre miejsce do życia - na śląsku, czy w trójmieście można zarobić zdecydowanie więcej, a koszy życia są niższe.
gouda

Postprzez BlaseriMen » kwi 30, 2014 12:19

Zawsze warto! :D
BlaseriMen

Postprzez bbnc » sie 20, 2014 11:34

No właśnie nie tak zawsze warto. Zapoznaj się z tymi limitami w różnych miastach jakie trzeba spełnić aby ubiegać się o dopłaty.
Generalnie warto, ale trzeba być świadomym tego, że musimy spełnić szereg warunków: odpowiedni wiek, mieszkanie musi być pierwsze, w stanie deweloperskim itd.
bbnc

Postprzez Mihoo » wrz 22, 2015 14:15

Na pewno trzeba brać jak dają, ale i tak dużo zależy od samego kredytu bo o ile wsparcie jest bezzwrotne i faktycznie jest jakimś tam odciążeniem o tyle, kredyt trzeba spłacać i zbyt wysoka rata może przygnieść nie jeden budżet. Macie różnego rodzaju porównywarki, warto sobie zrobić kalkulacje i się zorientować czy da rade czy też. Nie. Tak czy inaczej te MdM to i tak stosunkowo niewielka pomoc, ale lepsze to niż nic.
Mihoo

Postprzez Stahlmann » gru 01, 2016 16:18

gouda napisał(a):
Generalnie warszawka do inżynierów to niedobre miejsce do życia - na śląsku, czy w trójmieście można zarobić zdecydowanie więcej, a koszy życia są niższe.

pierwsze słyszę. w jakiej specjalności/branży?
Stahlmann

Postprzez Hierom » gru 16, 2016 14:33

a jakie są kryteria żeby się w ogóle załapać na ten program?
jak to w ogóle jest, dla singli też to działa?
Hierom

Powrót do Off topic