_

programowanie FANUC HP15

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

programowanie FANUC HP15

Postprzez tomi467 » lut 12, 2006 19:03

Coś o mnie - naście lat praktyki z maszynami numerycznymi. Praca- ustawianie - programowanie. Choć przyznaję głównie z tokarkami systemy NUMS, PRONUM, EJA-ISO, MAZATROL. Lecz życie spłatało mi figla i ( padł zakład) a wnowym trafiłem no wełaśnie nie dość że na zupełnie inny typ maszyny to jeszcze zupełnie inny system. przy czym cały czas poznaję maszynę i coraz mniej jestem zszokowany.
I tu moje pytania: javascript:emoticon(':shock:')
Shocked

Prośba o opisy parametrycznego wykonywania programów typu np. G83, G73, itp. i składni danych bloków programu[/b](w poprzednich systemach nie miałem z tym do czynienia czy też nie musiałem mieć do czynienia choć np. nums wyklucza takie działania)

Jak FANUC odczytuje długości narzędzi względem baz np G54-G59 i względem programu.
a dlaczego takie pytanie Tam gdzie trafiłem niejako otrzymano wspadku programy i produkcję i okazuje się (z czym się nigdzie nie spotkałem) że te programy nie mają rzeczywistych najazdów dla detali względem jakiegoś G54-59 lecz błądzą nawet z wartości wynika iż powinny przejeżdżać wymiary technologiczne a narzędzia nie są opisywane rzeczywistymi długościami a poprzez korygowanie wzgledem jakiejś sztywno zadanej długości.
Różnica pomiaru i zadanej = H lub D lub J

proszę o pomoc bo choć staram się pojąć to wszystko to jednak przez moje dotychczasowe doświadczenia trochę mi to wszystko komplikuje życie.

Z góry dzięki za wszystkie porady i wskazówki.

:oops: [/b]
tomi467

Re: programowanie FANUC HP15

Postprzez PEPS » lut 13, 2006 11:24

w fanuku H= nuner uzytego narzędzia i jest to korekcja długościowaale trzeba pamiętać o funkcji G43 a D= korekcja promieniowa (podajesię też głównie numer narzędzia) trzeba pamiętać ze są różne Fanuci.
G54_59 jest to standardowe przesunięcie bazy.
najlepiej zadzwoń do nas to porozmawiamy. www.kosalka,pl
PEPS

Postprzez tomi467 » lut 13, 2006 14:17

dzięki za sygnał postaram się zadzwonić. Tak będzie najlepiej się dogadać.
Lecz odpowiem ja mam świadomość tego czym jest H- D- J (na tym etapie znajomości maszyny) Proszę Wczytaj się w jakby w drugą część mojej wypowiedzi.ponieważ kody typu G42,43 są używanei nie daje to jakby zamierzonego efektu.Np. wprogramie jest zapis najazdu na obróbkę roboczą np Z150 a detal w tym miejscu ma np. (od bazy programowej) G54 Z200 i obróbka wykonywana jest zgodnie z wymiarami technologicznymi.
drugie takie triko występuje przy narzędziach narzędzie pomierzone jest np na Z255 (na maszynie pomiarowej) technologicznie jest podawane przez technologa Z200 to H my musimy wpisać 55.
A jeszcze jakby tego wszystkiego było mało programista na etacie narzuca nam korygowanie bazy do programu np. G54 ojakąś tam wartość np. 231.
Co wszystko to na zdrowy rozum wygląda jakby było wlesie a detal wychodzi nazwijmy to do przyjęcia.
problem jest w tym iż zdarzają się pewne odchyłki i wg tego wszystkiego trudno powiedzieć gdzie ugryź temat.

Dzięki
tomi467

Postprzez PEPS » lut 14, 2006 09:40

Problem, prawdopodobnie jest w właściwym opisie narzędzi w tabeli sterownika maszyny, może też być w ustawieniu bazy.
Trudno powiedzieć jeśli się nie zna szczegułów.
Tego typu problemy są naprawde u nielicznych.
Prawdopodobnie popełniasz błędy, o których mowa na początku.
PEPS

Postprzez tomi467 » lut 14, 2006 13:52

No właśnie są pewne niewiadome lecz - w tym zakładzie jestem jakby młody a pracuję jako operator i otrzymuję programy od programisty dlatego drąże temat aby robić to wszystko jak należy i wyeliminować błędy programowania i ustawiania.
tomi467

Powrót do CNC