_

Programy CAD - Rzeszów

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Programy CAD - Rzeszów

Postprzez gnomon » maja 04, 2012 07:13

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jakie programy CAD preferują pracodawcy w Rzeszowie? Np MTU czy WSK to NX ale słyszałem, że SW też powoli znajduje zastosowanie. W najbliższym czasie planuje zmienić robotę i zastanawiam się czy uczyć się dodatkowo NX czy 3 lata SW wystarczy. Praca jako konstruktor. Proszę o poradę.
gnomon

Re: Programy CAD - Rzeszów

Postprzez gouda » maja 04, 2012 16:43

Zależy gdzie chcesz pracować i co robić...

Firmy lotnicze i automotive to jest głównie NX i CATIA (ostatnio NX wypiera CATIE), czasem też PRO-E.
Firmy z branży maszynowej (z racji branży i generalnie z racji tego że są mniejszę) - głównie SW, SE, Inventor.

Jeśli chcesz pracować w tej branży maszynowej, czyli raczej w mniejszej firmie to szkoda twojego czasu, na naukę nowego softu bo to nie będzie tu najważniejsze, zresztą jak znasz SW to Inventora czy SE opanujesz bardzo szybko.
Jeśli chcesz się lekko przebranżowić i projektować np. podzespoły samochodowe w powierzchniówce, no to duże firmy szukają sprawnych klikaczy (bardziej niż doświadczonych inżynierów) i tu musiał byś mieć wprawę w CARTII lub NX'ie.
gouda

Postprzez cad.3designer » maja 04, 2012 17:02

W Jasionce jest firma BorgWarner zajmujaca się projektowaniem turbosprężarek samochodowych. Wykorzystują ProE oraz Catie.
cad.3designer

Postprzez gnomon » maja 04, 2012 22:14

gouda
Właśnie mam dylemat co robić bo obecnie pracuje w średniej firmie i głównie to bryłówka w SW choć powierzchniówkę jako jedyny tam łapie i używam. Zgodzę się z tym że NX wypiera coraz bardzie CATIE. Mniejszy koszt jak i łączenie modelowania z CAMem to już nie problem. Nawet SW czy SE daje rade. Nie wiem jak jest z powierzchniówką w NX, czy tak samo jest rozbudowana jak w CATII. W SW też można podziałać powierzchniówką, wiadomo więcej kliknięć niż w shape desing ale też jest jakieś wyjście. Patrząc na ogłoszenia pracy, taki MTU poszukuje ludzi ze znajomością NX. Ogólnie zasada modelowania pewni niczym się nie różni, kwestia przyzwyczajenia się do ikonek, choć po weekendzie dam znać czy tak szybko się przyzwyczaiłem :)

cad.3designer
ProE to raczej nie dla mnie. W ogóle nie trawię tego programu, podobnie jak SE. Za dużo klikania i pytań :)
gnomon

Postprzez nxcampl » maja 05, 2012 07:32

- 10 maja w Rzeszowie (hala Podpromie) są targi firm z Doliny Lotniczej
- może zajrzyj i podpytaj na czym pracują

- tu masz podstawowy kurs w NX w pdf
nxcampl

Postprzez BartQ » maja 05, 2012 12:45

Właśnie...mógłby ktoś napisać jak wygląda praca w powierzchniówce w CATII w Polsce? Bo widzę, że bardzo często szukają inżynierów właśnie do powierzchniówki w CATII.
Ktoś napisał, że takie firmy szukają głównie klikaczy. Czyli jak taka praca wygląda? Na podstawie czego tworzy się model powierzchniowy? Chmura punktów i potem naprawa powierzchni? Czy jednak jest to coś innego?
Projektowanie i budowa maszyn.
www.kwengineering.pl
BartQ

Postprzez ll » maja 05, 2012 13:41

Dostajesz gotowe powierzchnie od projektantów powierzchni stylistycznych. A czy klikacz czy nie to zależy od fazy projektu. Coraz więcej firm jest w Polsce - zobacz oferty pracy w dziale praca. Ale opłaca się ta praca dopiero zagranicą chociaż ludzie z kilkuletnim doświadczeniem w Polsce też źle nie mają.
ll

Postprzez gnomon » maja 05, 2012 15:21

nxcampl
W NX zauważyłem, że jest moduł Aero Sheet metal, pewnie na tym pracują w branży lotniczej. 10 maja nie dam rady bo pracuje więc może ktoś z forumowiczów będzie miał okazje i się podzieli :) Dzięki za book`a. Wczoraj patrzyłem na pracę w NX i nie jest diabeł taki straszny, podstawy bez problemu robię choć brakuje/nie wiem gdzie szukać kilku funkcji.
gnomon

Postprzez nxcampl » maja 05, 2012 17:59

w kwestii wiedzy/pytań zaczep zaglądnij również na np.:

- NX CAD Blog
- Forum CNC: NX CAM/Unigraphics
- Dokumentacja NX
nxcampl

Postprzez gouda » maja 06, 2012 12:46

gnomon napisał(a):Właśnie mam dylemat co robić bo obecnie pracuje w średniej firmie i głównie to bryłówka w SW choć powierzchniówkę jako jedyny tam łapie i używam. Zgodzę się z tym że NX wypiera coraz bardzie CATIE. Mniejszy koszt jak i łączenie modelowania z CAMem to już nie problem. Nawet SW czy SE daje rade. Nie wiem jak jest z powierzchniówką w NX, czy tak samo jest rozbudowana jak w CATII. W SW też można podziałać powierzchniówką, wiadomo więcej kliknięć niż w shape desing ale też jest jakieś wyjście. Patrząc na ogłoszenia pracy, taki MTU poszukuje ludzi ze znajomością NX. Ogólnie zasada modelowania pewni niczym się nie różni, kwestia przyzwyczajenia się do ikonek, choć po weekendzie dam znać czy tak szybko się przyzwyczaiłem :)

Ja nie wiem w jakiej branży pracujesz, tzn co projektujesz konkretnie. Chodzi o to że w swojej pracy masz juz pewnie jakieś doświadczenie, i musisz się zastanowić czy chcesz robić podobne rzeczy czy coś zmienić.
Ja jestem absolutnym laikiem jeśli chodzi o powierzchniówke - projektuje specjalistyczne maszyny które produkowane są jednostkowo, ewentualnie mało seryjnie - tu ze względu na rodzaj produkcji nie ma elementów z blachy czy tworzywa o skomplikowanych kształtach - bazuje się na technologiach odpowiednich do produkcji jednostkowej.
Dla mnie jest to zdecydowanie bardziej ciekawe bo projektuje całe maszyny, i na tym się koncentruje, a oprogramowanie to tylko narzędzie - a właściwie jedno z narzędzi.

W przypadku kiedy projektujesz np. elementy karoserii samo modelowanie używanie programu jest dla ciebie najistotniejsze.
Praca w branży wygląda z reguły tak jak napisał II, trzeba też dobrze znać zasady tolerowania wymiarów, oraz kształtu i położenia (GD&T) oraz branżowe normy. Jak ktoś lubi takie "rzeźbienie"i na tym chce się skoncentrować to chyba faktycznie warto iść w NX'a. Firmy chcą ludzi doświadczonych, bo trza znać normy branżowe, normy GD&T.

Oczywiście firmy Automotive i Lotnicze używają takich kombajnów jak CATIA czy NX nie tylko ze względu na powierzchniówkę, ale też na to że są to często narzędzia zintegrowane z porządnym systemem do zaządzania cyklem życia produktu, mają mase modułów dla konkretnych branż itd.

Ale w okolicach Rzeszowa tych firm motoryzacyjnych nie ma za wiele. Na śląsku i podeskidziu jest kilka firm gdzie możesz projektować w CATII czy NX'ie elementy karoserii, elementy z wtorzyw itd (choć wcale wiele tych firm nie ma - niesttey jesteśmy tylko krajem taniej produkcji dla tej branży).
Firmy te z reguły pracują na zlecenie innych firm najczęsciej niemieckich, więc praca często wiąże się z wyjazdami. Kasa zróznicowana - dla klikaczy od 2 do 5 tyś netto dla bardziej zaawanosowanych. Kierownik projektu , ze znajomością angielskiego, niemieckiego, to 10 tyś netto moze zarobić, znam takich co wyciągają 15 tyś na śląsku. No ale robotę mają uciązliwą - masa wyjazdów zagranicznych.
A za granicą można zarobić tyle samo... tylko że euro zamiast złotych ;p (pod warunkiem że się nie jest zatrudnionym przez polskiego/dzałającego w Polsce pośrednika)
W lotnictwie to jest troche inna bajka, może ktoś z branży coś napisze...
gouda

Następna strona

Powrót do Off topic