_

Programy do liczenia "ciepła" - czy ktos zna ?

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Programy do liczenia "ciepła" - czy ktos zna ?

Postprzez bryn1u » cze 28, 2013 10:53

Witam,

Poszukuje programow do liczenia, przwodnosci cieplnej, warunkow brzegowych itd. Chodzi mi dokladnie o cos takiego:

Mam piec wygrzewam go do np 1500 stopni i chcialbym wiedziec po okresleniu wylozenia scian materialami ogniotrwalymi, jaka bedzie ich temperatura, jak sie beda nagrzewaly, akumulacja ciepla itd.

Ciezko mi znalezc cokolwiek na ten temat.

Prosze o pomoc.

Z gory dziekuje.
Pozdrawiam,
bryn1u

Re: Programy do liczenia "ciepła" - czy ktos zna ?

Postprzez velaskez » cze 28, 2013 11:02

Autodesk Simulation
Ansys
Abaqus
velaskez

Postprzez thermtrans » cze 28, 2013 14:35

Sądzę że w każdym dobrym programie można liczyć zagdnienia przewodności ciepła. Ja liczę to w Abaqusie ale tak jak napisał velaskez, jest jeszcze Ansys, Autodesk Sym. , Comsol, Algor, ......... . Zapewne jak poszukasz w internecie to znajdziesz programy dedykowane wyłącznie do kalkulacji termiki. Z jednej strony są to programy oparte na formułach teoretycznych (programy eksperckie) z drugiej programy MES.
Pozdrawiam, ThermTrans

MES, CFD, wytrzymałość materiałów, hydromechanika, mechanika, termodynamika.
thermtrans

Postprzez LukaszPK » cze 28, 2013 18:18

thermtrans napisał(a):z drugiej programy MES.

Tak z ciekawości możesz kilka takich programów wypisać? Ostatnio szukałem przepływów, wymiany ciepła liczonych MES, ale nie znalazłem (wymóg klienta). Jedynie CFD w tym zakresie znalazłem.
LukaszPK

Postprzez velaskez » cze 29, 2013 12:19

W ogóle nie rozumiem Twojego pytania do kolegi. Przecież większość programów do symulacji używa metody elementów skończonych/metody objętości skończonych do rozwiązywania równań różniczkowych opisujących model obliczeniowy.
velaskez

Postprzez LukaszPK » cze 29, 2013 14:31

velaskez napisał(a):większość programów do symulacji używa metody elementów skończonych/metody objętości skończonych do rozwiązywania równań różniczkowych opisujących model obliczeniowy.

Ja zapytałem o problemy wymiany ciepła i przepływy. I moje pytanie dotyczyło programu, który do rozwiązywania tych zagadnień posługuje się metodą elementów skończonych. Pytanie bierze się stąd, że klient miał w swoich wymogach, aby to właśnie MES był użyty do rozwiązania zagadnienia przepływu i wymiany ciepła (powtórzę MES, a nie CFD).

Co do różnicy między metodami:
http://feazone.org/forum/viewthread.php ... ead_id=187
https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/ ... owania.pdf

Więc zna ktoś dobry program liczący MESem przepływy, wymianę ciepła itp.? Zienkiewicz opisuje w swojej książce, że można MESem liczyć te zjawiska, ale czy w praktyce używa się go w jakiś komercyjnych programach?
LukaszPK

Powrót do Off topic