_

[AUTOCAD 2018] Projekt ścian ukośnych na poddaszu w 3D

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[AUTOCAD 2018] Projekt ścian ukośnych na poddaszu w 3D

Postprzez bierwi » lut 24, 2018 23:13

Witam
Mam mały problem z zaprojektowaniem w autocadzie ścian poddasza, które na pewnej długości są pod skosem a potem już są proste (sufit podwieszany).

Podczas studiów do czynienia mam z projektowaniem rzeczy mechanicznych i tylko w 2D, więc modelowania w 3D uczę się już tylko z poradników, forów i youtube. Projekt potrzebuję na własny użytek w celu wizualizacji wykończenia wnętrza.

Projektowanie zacząłem od rysunku 2D zwykłego rzutu mieszkania wraz z grubością ścian, które potem łączę w region a następnie poprzez operację WYCIĄGNIJ powstaje w miarę ładna bryła 3D, tylko że ściany są zwykłe, jak w normalnym domu, a potrzebuję sprawić, aby niektóre z nich były skośne na pewnej długości. Tak jakby narzucić jakaś płaszczyznę pod odpowiednim kątem by potem (nie wiem czy ta funkcja działa w 3D) za pomocą UTNIJ odciąć niepotrzebną część ścian.

Dopiero zaczynam przygodę z 3D, więc niewiele wiem, ale szukam od paru dni rozwiązania po polsku i angielsku i nie potrafię znaleźć podobnego problemu.

Z góry dziękuję mocno za pomoc.
bierwi

Re: [AUTOCAD 2018] Projekt ścian ukośnych na poddaszu w 3D

Postprzez Banaszek » lut 28, 2018 17:35

Jeżeli chodzi o wyciągnięcie to wykorzystać wyciągnięcie po ścieżce. Zrób dwa profile (dolny i górny) i ścieżkę, po której wyciągniesz. Jeśli ma być pod kątem np 70 stopni to narysuj taką linie i powinno być ok. Jeśli chodzi o ucinanie to najlepiej będzie zrobić dodatkową powiedzmy ścianę i użyć operacji boolowskich. Wyrzucisz wtedy co nie potrzebne.
Pozdrawiam
Banaszek

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących