_

Projekt frezarki CNC (DIY)

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Projekt frezarki CNC (DIY)

Postprzez AB Engineering » kwi 09, 2020 18:22

Chciałem Wam pokazać jak można połączyć wiedzę z zakresu użytkowania programów do projektowania 3d i tworzenia dokumentacji konstrukcyjnej, znalezieniem trochę wolnego czasu i połączeniem z pasją, urzeczywistnić swoje projekty również w celach zarobkowych.
Głównym czynnikiem był z terminowością dostaw detali od podwykonawcy. Stąd postanowiłem zbudować własna frezarkę.
Cele jakie postawiłem to:
- Przeznaczanie do frezowania, cięcia i grawerowanie: metali miękkich (np. stopów aluminium), tworzyw sztucznych, drewna itp.
- Możliwość frezowania elementów o wymiarze 500x400 i grubości 100 mm
- Wykonywanie pojedynczych elementów oraz elementów małoseryjnych
- Wykonania elementów na zaprojektowanej frezarce w klasie tolerancji "m" wg normy PN-EN 22768-1
- Rama wykonana z ciągnionych konstrukcyjnych profili aluminiowych zapewniając wysoką sztywność.
- Napęd realizowany jest za pomocą silników krokowych sprzęgniętych z śrubami tocznymi zapewniające dużą dokładność pozycjonowania.
- Ruch realizowany jest na prowadnicach i wózkach liniowych
- Frezarka wyposażona w wyłączniki krańcowe umożliwiające bazowanie w 3 osiach oraz kontrolę obszaru roboczego.
- Możliwość dołączenia czwartej obrotowej osi.
- Możliwość wykonania większości detali za pomocą wiertarki stołowej.
- Alternatywa dla frezarek z Chin, które charakteryzują się małą sztywnością i wykorzystującą prowadnice liniowe wykonane z wału chromowanego i łożysk liniowych o niskiej nośności.
- Wykorzystanie dostępnych materiałów.
- Znajomość urządzenia od podstaw.

Na potrzeby tego projektu powstała pełna dokumentacja konstrukcyjna, obejmująca prawie 70 rysunków (detali, zespołów oraz rysunek zestawieniowy) wraz z instrukcją montażu.
Całość (czyli przygotowanie dokumentacji, zbudowanie frezarki i wykonanie korekty dokumentacji) zabrało nie mało bo ok. 9 miesięcy. Ale wynikało to głównie z innych planowych prac. Frezarka została nazwana typu F560x420.

Jak na razie frezarka sprawuje się super i spełnia wszystkie powyższe założenia. Ale chciałbym, aby np. ktoś z większym doświadczenie spojrzał na to rozwiązanie i może zasugerował jakieś ulepszenia. Na pewno będę dodatkowo dokładał system chłodzenia narzędzia.

Krótki film pokazujący pracę frezarki można znaleźć np. na https://youtu.be/xdBcHysI22Y lub na mojej stronie.
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu przez PW lub e-mail.
W miarę możliwości odpowiem też na pytania dotyczące budowy.
Załączniki
frezarka bez osłon 3D.JPG
Model 3D frezarki
Render frez bez osłon.JPG
Render zamodelowanej frezarki
frezarka z napisem 70.jpg
Istniejąca frezarka
https://youtu.be/xdBcHysI22Y
AB Engineering

Re: Projekt frezarki CNC (DIY)

Postprzez adi_tiger » kwi 10, 2020 13:29

wow, podoba mnie się projekt.
Myslalem kiedys nad czyms takim. Zaprojektowac i wykonac samemu hobbistycznie. odpusiłem ze względów kasowo - czasowych (obliczylem koszt na min 4000-5000 zl, jak Tobie wyszlo?)
Pytanie: co ze sterowaniem? Kupiles jakies gotowy sterownik? Teraz "wgrywasz" mu G-Kod?
adi_tiger

Postprzez piotrekm13 » kwi 11, 2020 13:31

A nie myślałeś żeby schować tą śrubę napędu wzdłużnego z silnikiem niżej? Musiałbyś wywalić tylko ta jedną poprzeczkę, ale sztywność zakładam że na tym by nie ucierpiała. A może nawet jak byś w takim przypadku obniżył wysokość całości to może nawet by wzrosła.
Obraz1.png
piotrekm13

Postprzez AB Engineering » kwi 14, 2020 08:18

adi_tiger napisał(a):wow, podoba mnie się projekt.
Myslalem kiedys nad czyms takim. Zaprojektowac i wykonac samemu hobbistycznie. odpusiłem ze względów kasowo - czasowych (obliczylem koszt na min 4000-5000 zl, jak Tobie wyszlo?)
Pytanie: co ze sterowaniem? Kupiles jakies gotowy sterownik? Teraz "wgrywasz" mu G-Kod?

Co do sterowania to sterowniki zostały kupione. Koszt tak naprawdę zależy od wielkości urządzenia. Niestety w moim przypadku koszty były większe (zakres pracy to 560x430). Ale urządzenia ma zarabiać na siebie. Gdybym miał to zrobić hobbystycznie to urządzenia wykonałbym znacznie taniej.
Koszty całej frezarki są do końca trudne do oszacowania. Większość elementów była zakupiona w 2018 r. Dzisiejsze ceny są na pewno inne. Dodatkowo posiadałem kilka elementów na stanie z poprzednich projektów, w tym dwie śruby kulowe wraz z nakrętkami wykorzystane do osi X i Y, niektóre płyty, oraz normalia. Wiele też rzeczy zostało kupione od osób z innego forum. Między innymi prowadnice i wózki, profile wraz z uchwytami i wpustami oraz elektronikę (sterowanie) wraz z silnikami krokowymi, obudową, wyłącznikami krańcowymi, przewodami i dławnicami. Przez co koszty były znacznie niższe, a co osobiście bardzo polecam. Koszty jakie zostały poniesione wyniosły ok 6500zł, bez kosztów robocizny ponieważ zostało wykonane to w większości własnym nakładem sił i własnymi narzędziami. Natomiast przetoczenie śrub kulowych odbyło się w zaprzyjaźnionej firmie, która wykonuje dla nas więcej usług i zostało wykonane to za darmo. Ostateczny koszt frezarki był poniżej kosztów frezarki o podobnych gabarytach (ale dużo mniej sztywnej) kupionej w polskiej firmie, która tak naprawdę jest sprowadzana z Chin.
Reasumując największym kosztem była cała elektronika wraz z silnikami krokowymi, obudową, wyłącznikami krańcowymi, przewodami i dławnicami- 1611 zł.
Koszt wrzeciona, uchwytu, falownika i pompy wody to 1410zł
Koszt prowadnic wraz z wózkami i zaślepkami to 1450 zł (nie brałem tu z Chin)
Profile na budowę frezarki wraz z uchwytami i wpustami oraz płytę i profile na stół frezarki - 975 zł
Bloki łożyskujące - 310 zł
Obudowy nakrętki kulowej oraz sprzęgła - 200zł
Płyty aluminiowe na oś Z oraz połączenie z osią Y - 200zł
Śruba osi Z - 80 zł
Pozostałe wydatki czyli ok 300zł to jakieś osłony, zaślepki itp.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez AB Engineering, kwi 15, 2020 07:26, edytowano w sumie 1 raz
AB Engineering

Postprzez AB Engineering » kwi 14, 2020 12:57

piotrekm13 napisał(a):A nie myślałeś żeby schować tą śrubę napędu wzdłużnego z silnikiem niżej? Musiałbyś wywalić tylko ta jedną poprzeczkę, ale sztywność zakładam że na tym by nie ucierpiała. A może nawet jak byś w takim przypadku obniżył wysokość całości to może nawet by wzrosła.
Obraz1.png

Patrząc na Twoje rozwiązanie widzę że frezarka jest mniejsza. Owszem myślałem o takim rozwiązaniu, ale niestety w moim przypadku od razu odrzuciłem ponieważ jeżeli chciałbym schować śrubę wraz z silnikiem tak jak w Twoim przypadku wymusiłoby to: powiększenie całej podstawy (i to sporo) aby utrzymać wymiary zakresu pracy frezarki lub zmniejszenie tego zakresu pracy. Natomiast jeśli chodzi o osłonięcie śruby i silnika to również rozwiązałem (nie jest to pokazana na modelu ale można zobaczyć na filmie z YT). W Twoim przypadku zasłonięcie śruby i silnika wiąże się ze zwiększeniem długości stołu aby podczas pracy w żadnej z pozycji skrajnej nie było jej widać. Drugim podstawowym założeniem był dostęp do silnika i sprzęgła łączącego silnik ze śrubą bez ingerencji w stół frezarki (bez jego odkręcania). I wreszcie chcąc zachować taki zakres pola pracy frezarki korzystniejsze jest ze względu na jej sztywność aby (jeżeli to możliwe) nie wydłużać podstawy.

Pozdrawiam
AB Engineering

Postprzez AB Engineering » kwi 14, 2020 12:59

karolina.dubiel95 napisał(a):ładny projekt

Dziękuję.

Pozdrawiam
AB Engineering

Powrót do Forum CAD