_

[Abaqus] Projekt MES - obliczenia wycieraczki samochowej

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

[Abaqus] Projekt MES - obliczenia wycieraczki samochowej

Postprzez grzegorzjanas » sty 20, 2018 18:20

Witam, na studiach na 5 roku mechatroniki ma do realizacji projekt wykorzystujący metodę elementów skończonych w programie Abaqus. Wymyśliłem porównanie wycieraczki samochowej przegubowej i bezprzegubowej. Inventor radzi sobie z obliczeniami bez problemu. Niestety Abaqus praktycznie nie chce ruszyć obliczeń. Czy jest ktoś, kto może mi pomóc, lub ewentualnie odpłatnie zrealizować projekt?
grzegorzjanas

Re: [Abaqus] Projekt MES - obliczenia wycieraczki samochowej

Postprzez NewJoker » sty 20, 2018 19:05

Nie pracuję w Abaqusie, ale chętnie pomogę znaleźć błąd w symulacji. Na początek wrzuć screeny modelu z zaznaczonymi warunkami brzegowymi.
NewJoker

Postprzez grzegorzjanas » sty 21, 2018 11:46

Załączam screen z ustawieniami kroku obliczeniowego, a także z zaznaczonymi obciążeniami i warunkami brzegowymi. W warunkach brzegowych odblokowany jest tylko obrót w osi X. Różowymi strzałkami zaznaczone jest ciśnienie, a żółta strzałka, to siła skoncentrowana w punkcie (próbowałem ją wcześniej przykładać do punktu referencyjnego, jednak program wyrzucał komunikat, że punkt ten nie jest związany z modelem). Dodaję również screen z komunikatem błędu.
Załączniki
blad.jpg
sily i war brzegowe.jpg
step.jpg
grzegorzjanas

Postprzez NewJoker » sty 21, 2018 15:29

Spróbuj zmniejszyć ten parametr Minimum Increment Size. Jeśli to nie pomoże pokaż jeszcze siatkę i kontakty w tym przegubie. Próbowałeś ze statyką zamiast explicit dynamics (nie znam programu, ale zgaduję, że to ten typ analizy) ?
NewJoker

Postprzez grzegorzjanas » sty 21, 2018 21:41

Minimum Increment Size - z tego co mi wiadomo 1E-035 jest najmniejszą sensowną wartością. Przy wartości 1E-045 program zrobił jedną iterację więcej i wywalił ten sam błąd. Jeżeli chodzi o typ analizy jest to Static, General. Poniżej screen siatki (nie jest dopracowana, gdyż narazie nie uznawałem jej za istotną). Kontakty są wykryte automatycznie i są ok wg. mnie.
Załączniki
siatka.jpg
kontakty.jpg
grzegorzjanas

Postprzez NewJoker » sty 22, 2018 00:20

Te błędy oznaczają, że program nie może osiągnąć zbieżności rozwiązania. Jeśli zwiększanie maksymalnej liczby iteracji nie pomaga, należy poszukać źródła problemu w modelu. Generalnie to może być prawie wszystko. Warunki brzegowe, siatka, kontakty itd. Jeśli chodzi o siatkę to jest bardzo rzadka, spróbuj ją zagęścić. Zwłaszcza w strefie kontaktu ma to znaczenie. Trzeba pamiętać, że zagadnienia kontaktu wprowadzają do analiz nieliniowość a to może stwarzać problemy. Nie wiem jakie typy kontaktów są dostępne w Abaqusie, ale w programie, z którego korzystam siatka powierzchni ustawionej jako destination powinna być 2 razy bardziej gęsta niż siatka powierzchni source (analogia do master i slave).

W Inventorze mogło wyjść dlatego, że tam wiele elementów jest mocno zautomatyzowanych. Np. jeśli zaznaczyłeś "Detect and eliminate rigid body modes" to program sam poprawił więzy a kontakty też są bardzo uproszczone i generowane automatycznie, zwykle bez konieczności ingerencji użytkownika.

P.S. Jeśli chcesz przyłożyć siłę poza modelem to zrób tak jak tutaj: https://youtu.be/tiFS7dZHhkU?t=13m15s
Tylko przyłóż siłę zamiast masy w tym punkcie.
NewJoker

Postprzez vctr1 » sty 28, 2018 00:46

NewJoker napisał(a):Nie wiem jakie typy kontaktów są dostępne w Abaqusie, ale w programie, z którego korzystam siatka powierzchni ustawionej jako destination powinna być 2 razy bardziej gęsta niż siatka powierzchni source (analogia do master i slave).

Mógłbyś potwierdzić czy dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź?
master = destination
slave = source

siatka master min. 2x bardziej gęsta od slave

głupie pytanie ale sam teraz ogarniam zagadnienia kontaktu a z tą regułą spotykam się po raz pierwszy, w dodatku w moim programie jest nomenklatura master/slave
vctr1

Postprzez NewJoker » sty 28, 2018 01:28

Odwrotnie - source to master a destination to slave. Ale tymi określeniami się nie przejmuj, bo to nieco specyficzna nomenklatura typowa dla jednego programu.

W Abaqusie są jakieś logi zawierające bardziej szczegółowy opis błędów ? Bo to naprawdę może być praktycznie wszystko, więc warto poszukać podpowiedzi ze strony programu.
NewJoker

Postprzez grzegorzjanas » sty 28, 2018 10:56

Na ten moment wygląda na to, że jest to sprawa odpowiedniego rozłożenia sił i warunków brzegowych. Prawdopodobnie jestem blisko właściwego rozwiązania. Jeżeli prowadzący je potwierdzi, to pochwalę się.
grzegorzjanas

Postprzez NewJoker » sty 28, 2018 11:24

Bardzo możliwe, że to właśnie kwestia jakiegoś zbłąkanego stopnia swobody. Daj znać jak wyjdzie :-)
NewJoker

Następna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących