_

Projekt wału dwupodporowego

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Re: Projekt wału dwupodporowego

Postprzez topinż » sty 07, 2017 21:17

piotrekurszula napisał(a):to jest rysunek do projektu i wg mnie z niego wynika że Rdx które jest mi potrzebne do obliczenia punktu C znajduje sie po prawej stronie. Dlatego w ten sposób wyliczam punkt C
rysunek.jpg

Chopie kto was uczy takich cudów? Po piwrwsze to źle masz narysowany wykres sił tnących i wynika to z tego że nie widziśz że jak dodałeś do minus 5 tys 7 tysięcy to wartość powinna byc większa od zera, a za chwilę wdaje ci się że jak odejmiesz od czegoś 1200 to będziesz miał więcej niż porzed odjęciem.
Po drugie nie wiesz jaka jest zależność między siła tnącą a momentem gnącym, co za tym nie widzisz też tych zależności na wykresach, co też dawało by możliwość jakiejś weryfikacji. A siła tnąca jest pochodną po długości momentu gnącego . Czyli jak siła tnąca w jakimś zakresie ma wartość ujemną to wykres momentu maleje (w przypadku jak robisz wykresy rośnie, a czemu tak robisz nie mam pojęcia, ale to akurat jakimś błedem nie jest, bo to raczej sprawa umowana) a jak ujemną wykres momentów jest rosnący (u ciebie powinien być malejący).
Niestety u ciebie jest to wszystko w wersji pierwszej pomieszane.

Wersja druga wykresu momentów jest w sumie OK. Poza tym że wzory napisałeś dobrze ale podstawiłeś nie to co trzeba , bo napisałeś RB a wstawiłeś RD.

Co do wartości reakcji - nie chce mi się liczyć.

Co do wartości momantów w punktach B i D są poprawne. Za to u kolegi pomagacza już trochę mniej.
W punkcie B 5197*0,45=2338,65 (nie 2332,41) a w puncie D 3050*0,4=1220 (a nie 1223 i trochę).

Sprawdź wyliczenia reakcji. Namaluj ten wykres sił tnących dobrze. Policz moment w punkcie C zgodnie ze wzorem który napisałeś podstawiając dobre wartości. Lepiej żebyś narysował ten wykres momentów tak żeby widać było od razu zależności między wykresem sił tnących a momentów gnących , ale skoro was tak nauczył jakiś wizjoner rysować wykres momentów , to może być i tak.
topinż

Postprzez piotrekurszula » sty 07, 2017 23:56

Poprawiłam błędy (tak mi się wydaje) i czy teraz juz jest dobrze??
1Q.jpg
piotrekurszula

Postprzez topinż » sty 08, 2017 10:21

piotrekurszula napisał(a):Poprawiłam błędy (tak mi się wydaje) i czy teraz juz jest dobrze??

Dobrze to nie jest. I to głównie dlatego, że ty nie wiesz nadal co robisz. Moje pisanie o siłach tnących jako pochodnych momentów gnących zdało się na nic, ale to przewidywałem. Natomiast to że nie umiesz dodawać i odejmować to jest zatrważające.
W punkcie A wartość siły tnącej jest -5197, do punktu B nic się nie dzieje czyli idzie prosty odcinek , w puncie B dodajemy 7612 czyli mamy wartość 2415 do punktu C nic się nie dzieje - czyli prosty odcinek, w punkcie C mamy siłę działającą do góry czyli dodajemy 1838 co daje 4253, potem znowy nic do D , w D mamy siłe na dół więc odejmujemy 1203 co daje 3050, do E po prostej,w E mamy siłe 3050 w dół - jak jest OK to wyjdzie 0 . I tak to działa. A ty w ogóle nie bardzo chyba wiesz co robisz i dlatego ci jakoś nie wychodzi. Czyli już łopatologicznie przedziałami:
AB = -5197
BC= -5197+7612=2415
CD=2415+1838=4253
DE=4253-1203=3050

Z tym, że to trzeba rozumieć, bo póki co siły są skupione i nie ma żadnych cudów, ale jak będą jakieś "wymalazki" to już nie ogarniesz jak nie będziesz rozumiała podstaw.

Momenty mogą być. Piszę mogą , bo jak was uczą tak, to niech będzie tak. Jak dla mnie powinny być poniżej osi X (czyli w tym wypadku lustrzane odbicie względem osi X). Ale może wykładowca też nie bardzo się orientuje, że siła tnąca to pochodna momentu gnącego i tak uczy, chociaż utrudnia tym mocno szybką ocenę poprawności z grubsza nie uwzględniając dokładnych wartości.
topinż

Postprzez piotrekurszula » sty 08, 2017 11:21

to jak prawidłowo powinien wyglagać ten wykres?
piotrekurszula

Postprzez piotrekurszula » sty 08, 2017 11:35

tak mi to wyszło. Jeśli nadal jest żle to już nic z tego nie wiem.
wykres dobry.jpg
piotrekurszula

Postprzez Majklu » sty 08, 2017 12:12

wykres sił masz teraz dobrze, ale momentów już źle. Masz złe wartości momentów. Zobacz jakie mają wyjsc wartosci na tym co wysłałem już kiedyś z programu FE. topinż pisze, że się różnią od faktycznych na kartce. Tak różnią się ale tylko o kilka N , także to chyba nie stanowi wielkiego problemu w załapaniu i porównaniu. Nie zgadza się wartość momentu w punkcie B . Skąd nagle tam wyszło - 5000N z hakiem ? przecież ten moment to siła F1*a czyli -5197*0,45 bodajże ...
Majklu

Postprzez piotrekurszula » sty 08, 2017 13:24

poprawiłam bład to juz chyba tak ma wyglądać
wykres dobry.jpg
piotrekurszula

Postprzez topinż » sty 08, 2017 13:47

Majklu napisał(a):topinż pisze, że się różnią od faktycznych na kartce. Tak różnią się ale tylko o kilka N , także to chyba nie stanowi wielkiego problemu w załapaniu i porównaniu.

Wiesz - jak się wie o co chodzi, to w ogóle żadnego problemy nie ma. A jak się nie wie, to zmylić może, ja bym w sumie się zastanawiał o co kaman, dlaczego wychodzi z prostego liczenia na kalkulatorze tyle, a tu jest tyle, ale to że się różni to właśnie było bardziej żeby koleżankę upewnić co do słuszności liczenia.
topinż

Postprzez topinż » sty 08, 2017 14:16

piotrekurszula napisał(a):poprawiłam bład to juz chyba tak ma wyglądać
wykres dobry.jpg

No i teraz prawie "po bożemu".
Z tym że bardziej "prawie" niż "po bożemu".
Zacząć należy od tego, że reakcje są źle policzone.
A skąd bierze się warość momentu 1838?
topinż

Postprzez Majklu » sty 08, 2017 15:02

Moim zdaniem koleżanka na czuja podmienia wartości , żeby nam spasowało. Już kolejny raz walnęła wartością siły które ma na wejsciu.
Majklu

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących