_

Projektowanie CAD[początki]

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Projektowanie CAD[początki]

Postprzez Downhill » sty 22, 2015 22:04

Witam! Od niedawna, staram się dość prężnie uczyć projektowania technicznego, nie studiuje, po prostu mam w głowie "coś" co żebym mógł zrealizować muszę nauczyć się projektowania technicznego. Aktualnie uczę się na podstawię Książki Tadeusza Dobrzańskiego "Projektowanie Techniczne". Moje pytanie brzmi, czy mógł by ktoś pomóc mi zagłębić się w temat? Jakieś książki o podstawach aksonometrii czy ćwiczeniach praktycznych? Jeszcze mam też pytanie czy są jakieś dobre darmowe programy do nauki typu CAD? na windows XP ? Czytałem o free Cad czy NanoCad, lecz nie działają na moim komputerze nie wiem czemu :)

Nie wiem czy to odpowiednie forum, lecz wydaje mi się że są tu osoby co mogły by mi wskazać od czego zacząć ?:)
Downhill

Re: Projektowanie CAD[początki]

Postprzez podarek » lut 20, 2015 11:29

Co do programów to Inventor wszystkie wersje udostępnia dla studentów, nie namawiam do "oszustwa" ale nawet jak nie jest się studentem to można ściemnić w rejestracji, wszystko zgodne z prawem dopóki nie używasz do celów komercyjnych. Na początek polecam Inventora lub Solid Works, ze względu na to że to jedne z bardziej popularnych programów i dośc łatwe w obsłudze przy zachowaniu szerokiej palety możliwości (Tobie na bank wystarczy, pewnie nawet 30% funkcji programu nie wykorzystasz na początek). Dobrzański to dobry podręcznik, polecam jeszcze autora Rydzanicza i Dietrycha.

A jak ćwiczyć? Projekty w necie ciężko znaleźć, ja się uczyłem tak że brałem cokolwiek wokół siebie np. podstawkę, kubek, kosz na śmieci itp. wymiarowałem na 2D, chowałem żeby nie widzieć i potem z tego tworzyłem model 3D, jak już powstał to z niego robiłem spowrotem rzuty 2D i sprawdzałem czy rysunki się zgadzają.

Powodzenia.
podarek

Postprzez Downhill » lut 21, 2015 22:45

Dzięki wielkie za odp :) A co do tego Inventor mógł byś podesłać jakiś link? Patrzyłem w google lecz nie dużo udało mi się znaleźć.
Właśnie ostatnio dużo staram się rysować, i robić jakiś projekty z internetu. z tym rysowaniem w 2D i później w 3D też spróbuje.
Downhill

Postprzez 3d_designer_cad » lut 22, 2015 17:18

Jest wiele programów do projektowania 3D, według mnie najbardziej intuicyjny i przyjazny dla osób początkujących jest SolidWorks, ale ciekawe także są: Inventor oraz Catia. W necie powinieneś bez problemu znaleźć instalki, tak jak większość programów przez 30 dni możesz sobie je przetestować i wtedy sam zdecydujesz co Ci bardzie pasuje.
3d_designer_cad

Postprzez Miko77 » kwi 14, 2020 20:15

Uzupełniam o IRONCAD. Też ma wersję studencką i sporo materiałów od podstaw dostępnych na YT
Miko77

Powrót do Off topic