_

projektowanie układów mechanicznych

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

projektowanie układów mechanicznych

Postprzez 123abc » gru 06, 2018 18:56

Witam,
przedstawię Wam mój problem. chodzi o to że nie mam żadnego wykształcenia mechanicznego/technicznego więc konstruowanie układów mechanicznych nie jest moją mocną stroną.
mamy tutaj filmik:
finalnie najlepszy okazał się układ: 40/8 * 24/8 * 24/8 podnoszący 54,48 kg.
moje pytania:
-jak długo jest sens dokładać kolejne elementy do tego układu (będzie podnosić więcej ale pracować - zwijać linę, wolniej). Wiadomo, że w którymś momencie opory, tarcie itd. zaczną działać na niekorzyść, ale czy są jakieś ogólne zasady dla optymalizacji?
-nie mając takiego urządzenia do mierzenia udźwigu można to jakoś ręcznie policzyć? chyba że kupić niutonometr i sobie przeliczyć.
-policzyć możemy ile układ uniesie, ale jest to tożsame z naciągiem? (przykładowo, łucznik naciągając cięciwę działa podobnie, tam naciąg też się wyraża w kilogramach)
-czy przekładnia ślimakowa nie była by solidniejsza i nie dawała by lepszych efektów?

pozdrawiam
123abc

Re: projektowanie układów mechanicznych

Postprzez piotrekm13 » gru 06, 2018 19:26

Nie ma filmu
piotrekm13

Postprzez 123abc » gru 06, 2018 20:31

123abc

Postprzez cordem » gru 06, 2018 20:53

Cześć,

Fajny film pokazujący zasadę prób i błędów.

1. Dokładasz tylko tyle ile musisz aby osiągnąć cel ponieważ liczą się również koszta wytworzenia, niezawodność, prostota konstrukcji, itp. Dokładanie kół dobrze może wyglądać w projekcie ale nie w realnych zastosowaniach.

2. Wszystko można policzyć i w sumie od tego powinno się zacząć. Polecam książki do PKM z przekładaniami i mechanizmami prostymi. Jest bardzo wielu autorów i każda Politechnika ma swoje skrypty.

3. Przekładnia ślimakowa ma duże przełożenie ale małą sprawność.

Jak widać na filmiku, niektóre części nie wytrzymały obciążenia. Zatem nie tylko przekładnie musisz policzyć ale także osie i wały, łożyska, itp.
Obliczenia i analizy wytrzymałości
i mechaniki konstrukcji
www.cordem.pl
cordem

Postprzez 123abc » gru 06, 2018 22:25

1. w tym wypadku od ceny ważniejszy jest dla mnie efekt końcowy. wolę dopłacić ale mieć mocniejszy mechanizm.
p.s. odnośnie książki, coś takiego mam na oku: Kurmaz PODSTAWY KONSTRUOWANIA WĘZŁÓW CZĘŚCI MASZYN - nada się?
123abc

Postprzez NewJoker » gru 07, 2018 01:20

Książka Kurmaza (jest kilka wydań o różnych tytułach) to podręcznik uznawany za najlepszy do PKM. Też jestem zdania, że nie ma lepszej książki. Oczywiście są też inne godne uwagi opracowania. Kurmaz skupia się na przekładniach a przecież PKM to też obliczenia śrub, spawów itd. To znajdziesz w innych książkach, np. u Osińskiego, Dietricha czy Mazanka.

Literatura jest bardzo przydatna, bo bez obliczeń pozwalających dobrać elementy napędu i inne części maszyn daleko nie zajedziesz, ale (niestety) liczy się też, jeśli nie głównie, doświadczenie.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących