_

Proszę pomóżcie wybrać pracę

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Proszę pomóżcie wybrać pracę

Postprzez twerp118 » wrz 23, 2019 17:12

Dzień dobry,

Jestem absolwentem studiów mechanicznych i stoję obecnie przed wyborem pracy, gdyż otrzymałem ofertę od dwóch zakładów. Prosiłbym o radę od doświadczonego inżyniera, który pomógłby mi wybrać właściwą drogę rozwoju zawodowego.

Obie firmy to wielkie, międzynarodowe koncerny z zakładami produkcyjnymi w Polsce. Wynagrodzenie i pakiet socjalny praktycznie takie same w obu przypadkach.

Stanowisko nr 1

Praca polega na projektowaniu układów wyposażenia do turbomaszynerii, jest to połączenie pracy inżyniera konstruktora z inżynierią procesową. Zespół 10-osobowy, praca głównie w AutoCAD oraz przy opracowywaniu dokumentacji technicznej (jest do dział projektowy), ale również praca bezpośrednio z klientem oraz wspieranie procesu wdrażania rozwiązań we współpracy z działem produkcji. Według Kierownika możliwości rozwoju są spore, ale zależą od zdobywanej stopniowo wiedzy technicznej, która jest ogromna. Jest to z pewnością praca na dłuższą metę, ludzie pracują w tym zespole po 20 lat.

Stanowisko nr 2

Praca w dziale tzw. Facility Management, gdzie jako inżynier byłbym odpowiedzialny za wszystko związane z utrzymaniem infrastruktury obiektu produkcyjnego. Firma właśnie planuje instalację oprzyrządowania pomiarowego przy układach dostarczania mediów (woda, prąd, etc.), więc jest szansa na prowadzenie własnych projektów. Potrzebują przede wszystkim kogoś z umiejętnościami analitycznymi (analiza VBA w Excelu, Python), więc rozwijałbym się głównie w tym kierunku. Zespół mały, przez co szanse na awans pionowy jest niewielki - planowałbym zdobyć wiedzę na poziomie starszego inżyniera i ewentualnie rekrutować na Kierownika Obiektu w innym zakładzie za parę lat, gdyby nie było takich możliwości tutaj.

Którą opcję powieninem wybrać z myślą o przyszłości? Przyznam, że najbardziej zależy mi na możliwościach rozwoju. Pracuję ciężko i chciałbym stopniowo zwiększać zakres odpowiedzialności, a co za tym idzie wspinać się po drabinie korporacyjnej i zarabiać więcej by zapewnić lepsze życie rodzinie.

Z gory bardzo dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam!
twerp118

Re: Proszę pomóżcie wybrać pracę

Postprzez newbie_01 » wrz 24, 2019 00:07

Opcja nr.2
newbie_01

Postprzez twerp118 » wrz 24, 2019 09:40

newbie_01 napisał(a):Opcja nr.2

Dzięki wielkie za odpowiedź, a dlaczego polecasz #2? :)
twerp118

Postprzez newbie_01 » wrz 24, 2019 11:04

Bo opcja nr.1 tylko fajnie brzmi. W Polsce przemysł mechaniczny w którym tworzy się jakieś hi tech projekty nie istnieje. Jak najszybciej zacznij działać w tematach IT jeśli to lepiej na tym wyjdziesz. A Pythona teraz w cenie
A i VBA nienajgorsze, dużo firm potrzebuje kogoś że znajomością VBA
newbie_01

Postprzez twerp118 » wrz 24, 2019 12:02

newbie_01 napisał(a):Bo opcja nr.1 tylko fajnie brzmi. W Polsce przemysł mechaniczny w którym tworzy się jakieś hi tech projekty nie istnieje. Jak najszybciej zacznij działać w tematach IT jeśli to lepiej na tym wyjdziesz. A Pythona teraz w cenie
A i VBA nienajgorsze, dużo firm potrzebuje kogoś że znajomością VBA

Dzięki za pomoc. Ten zakład produkuje turbiny pod elektrownie i mają klientów na całym świecie, zajmują się projektami od początku do końca - w sensie od ustalania potrzeb klienta, po projektowanie rozwiązań technicznych i końcową produkcję maszyny. Kierownik zapewniał, ze to nie jest tylko praca kreślarza i pokazywał mi aktualne projekty - wydawało się to całkiem ciekawe. Wiadomo to nie jest dział R&D i wykorzystywane są pewnie schematy, aczkolwiek wydaje mi się ze mimo wszystko potrzebna jest spora wiedza i praca nie najgorsza w dziale projektowym jak na polskie warunki.Sam nie wiem...
twerp118

Postprzez gambolo » wrz 24, 2019 14:46

opcja 2

opcja 1 - poruszasz się mimo wszystko w wąskim zakresie specjalizacji. W przypadku niedogadania się z pracodawca jesteś trochę w dupie na rynku bo podobny profil produkcji ma ktoś w chinach albo stany (nie znam rynku więc trochę strzelam)

w opcji 2 jesteś elastyczny bo bardzo szybko możesz przeskoczyć na inną branże bo programowanie wszędzie bazuje na tych samych podstawach
gambolo

Postprzez twerp118 » wrz 24, 2019 15:29

gambolo napisał(a):opcja 2

opcja 1 - poruszasz się mimo wszystko w wąskim zakresie specjalizacji. W przypadku niedogadania się z pracodawca jesteś trochę w dupie na rynku bo podobny profil produkcji ma ktoś w chinach albo stany (nie znam rynku więc trochę strzelam)

w opcji 2 jesteś elastyczny bo bardzo szybko możesz przeskoczyć na inną branże bo programowanie wszędzie bazuje na tych samych podstawach

Dzięki wielkie za odpowiedź. Apropo opcji 1 to zgadzam się z bardzo wąskim zakresem specjalizacji, aczkolwiek firma jest potężna i zakład istnieje od połowy XX wieku, więc przyszłość chyba nie wyglada najgorzej.

Co do opcji nr 2, jeżeli chodzi o VBA i Pythona to używałbym tych języków tylko do automatyzacji analizy danych, wiec ewentualne przebranżowienie się na programistę chyba nie wchodzi w grę, mimo opanowania podstaw. Jeżeli chodzi o elastyczność to również biorę to pod uwagę, bo praca również wymaga wiedzy technicznej z infrastruktury technicznej zakładu, współpracy z wykonawcami, prowadzenia projektów, kontroli budżetów, itd. Dzięki :)
twerp118

Postprzez gambolo » wrz 25, 2019 21:35

twerp118 napisał(a):
Dzięki wielkie za odpowiedź. Apropo opcji 1 to zgadzam się z bardzo wąskim zakresem specjalizacji, aczkolwiek firma jest potężna i zakład istnieje od połowy XX wieku, więc przyszłość chyba nie wyglada najgorzej.

Co do opcji nr 2, jeżeli chodzi o VBA i Pythona to używałbym tych języków tylko do automatyzacji analizy danych, wiec ewentualne przebranżowienie się na programistę chyba nie wchodzi w grę, mimo opanowania podstaw. Jeżeli chodzi o elastyczność to również biorę to pod uwagę, bo praca również wymaga wiedzy technicznej z infrastruktury technicznej zakładu, współpracy z wykonawcami, prowadzenia projektów, kontroli budżetów, itd. Dzięki :)

Pracowałem w firmie o 50-letniej historii i eksporcie na cały świat. Poszedłem do prezesa o podwyżkę, przedstawiłem swoje argumenty, osiągnięcia, poziom zaangażowania oraz ofertę pracy z innej firmy z podaniem stawki. Prezesowi brakło 100 zł by mnie zatrzymać... bo jakieś hur dur widełki, średnie, bo w dziale nikt tyle nie zarabia ... :lol: :lol: :lol: . Prace oczywiście zmieniłem i nie żałuje do dziś. Najśmieszniejsze jest to że tematy które zacząłem wtedy wdrażać teraz po 12-latach od mojego odejścia dalej leżą.
Nie odbieraj tematu negatywnie. Taka firma to świetna też sprawa na rozwój dla początkującego inżyniera, międzynarodowe kontakty, obycie w pobytach w innych kulturowo krajach, doszkalanie języka, rozwój i szkolenia jak firma wie jak się rozwijać etc. Przyszłość jest w Twoich rękach.
gambolo

Postprzez twerp118 » wrz 26, 2019 22:44

gambolo napisał(a):
twerp118 napisał(a):

Pracowałem w firmie o 50-letniej historii i eksporcie na cały świat. Poszedłem do prezesa o podwyżkę, przedstawiłem swoje argumenty, osiągnięcia, poziom zaangażowania oraz ofertę pracy z innej firmy z podaniem stawki. Prezesowi brakło 100 zł by mnie zatrzymać... bo jakieś hur dur widełki, średnie, bo w dziale nikt tyle nie zarabia ... :lol: :lol: :lol: . Prace oczywiście zmieniłem i nie żałuje do dziś. Najśmieszniejsze jest to że tematy które zacząłem wtedy wdrażać teraz po 12-latach od mojego odejścia dalej leżą.
Nie odbieraj tematu negatywnie. Taka firma to świetna też sprawa na rozwój dla początkującego inżyniera, międzynarodowe kontakty, obycie w pobytach w innych kulturowo krajach, doszkalanie języka, rozwój i szkolenia jak firma wie jak się rozwijać etc. Przyszłość jest w Twoich rękach.

Skłaniam się ku opcji 2, ale zostało jeszcze trochę czasu na decyzję. Dzięki! :)
twerp118

Powrót do Forum CAD