_

Prosze o pomoc Skaner 3d a CAD

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Prosze o pomoc Skaner 3d a CAD

Postprzez 5laWo » mar 19, 2009 12:43

Witam,
że się wtrące ...
najpierw trzeba mieć obiekt (2D, 3D)
następnie skaner (2D, 3D)
no i program(y), które obsłużą nam to, co się zeskanowało.

ze skanera 3D uzyskujemy najczęściej chmurę punktów, którą można obrobić: narysować na niej charakterystyczne krawędzie, zrobić przekroje, itd -> można na koniec wyeksportować uzyskane cechy do programu CAD i zrobić z tego model parametryczny nadający się idealnie do tworzenia dokumentacji 2D/3D (począwszy od AutoCAD'a do systemów 3D jak Inwentor, SolidW, Pro/E, Think3 i inne).

Tak samo można zrobić z siatką trójkątów + na siatce można stworzyć powierzchnie tzw. patche. Część programów CAD obsługuje format siatki trójkątów (stl) i można w nich zrobić edycję trójkątów lub wykonać dokumentację z zeskanowanego modelu (np.: Think3).

Jeśli dysponujesz softem Reverse Engineering z możliwością wykonywania inspekcji dodatkowo możesz sprawdzić (zmierzyć) dopasowanie otrzymanego modelu CAD z siatką trójkątów lub dopasowanie posiadanego modelu CAD do zeskanowanego obiektu.

Ponieważ znam taki program (w dodatku jest po polsku) to polecam Ci go osobiście: Leios (producent EGSolutions - jest w polsce również dystrybutor).
hyperMILL 5-Axis
5laWo

Postprzez bildder » mar 19, 2009 15:35

Adam - ja nie napisalem, ze w autocadzie sie nie da, tylko ze od wczytania chmury do powierzchni a dalej bryly jest dluga droga...
I bardzo czesto dobry soft stanowi wieksza czesc kompletu skaner, program.

Juz widze prace na powierzchniach w autocadzie...

Jak chcesz moge Ci polecic firme, ktora tylko tym sie zajmuje - i na pewno to otworzy - odezwij sie na priva.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Postprzez Roach » mar 19, 2009 17:15

Mam kumpla, co skanuje bryły laserami. Mówił, że każdy program, co ma obsługę 3d może być użyty, AutoCAD też. Kwestia odpowiedniego formatu. Najczęściej jednak jest to tylko model powierzchniowy i wymaga wielu popraw tekstur.
Roach

Postprzez adam_M » mar 20, 2009 12:58

bildder napisał(a):Adam - ja nie napisalem, ze w autocadzie sie nie da, tylko ze od wczytania chmury do powierzchni a dalej bryly jest dluga droga...
I bardzo czesto dobry soft stanowi wieksza czesc kompletu skaner, program.

Juz widze prace na powierzchniach w autocadzie...

Jak chcesz moge Ci polecic firme, ktora tylko tym sie zajmuje - i na pewno to otworzy - odezwij sie na priva.

generalnie dałem sobie spokój ze skanerem, suwmiarka cyfrówka i jazda po warsztacie ... udało sie model zrobic rysunek też .. produkcja wykonała ( z bólem ;) ... no i generalnie napęd jedzie do klienta :) ale nie było łatwo .. myśleliśmy że skaner nam pomorze ale 3 dni pracy na zamulanym kompie i doszliśmy do wniosku ze to nie ma sensu tradycyjne metody okazały się skuteczniejsze.... a tego co nie dało sie "odwzorować " wykonałem z tzw kunsztem konstruktorskim i po wynikach widać że działa...
adam_M

Postprzez MandiCAD » paź 09, 2019 18:07

Ze skanera otrzymujesz chmurę punktów, którą możesz zapisać w formatach PLY lub STL.
Do obróbki tego potrzebny jest program do inżynierii odwrotnej typu Geomagic DX, NX, Solid Edge.
Z tego możesz zrobić model bryłowy , powierzchniowy, parametryczny - co potrzebujesz.
Jak potrzebujesz pomocy, to daj znać. Zajmuję się tym na co dzień.
Kontakt znajdziesz na mojej stronie: https://mandicad.com
MandiCAD

Poprzednia strona

Powrót do Forum CAD