_

Przekładnia pasowa - Inventor

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Przekładnia pasowa - Inventor

Postprzez ciema7 » lut 17, 2019 20:12

Cześć,

czy ktoś jest w stanie mi powiedzieć w jaki sposób bezproblemowo dobrać pasy klinowe do istniejących kół pasowych w Inventorze, ale tak abym mógł obracać dowolnym wałem w układzie (czynnym lub biernym) i pas również się obracał ? Jest to możliwe ? Dysponuję wersją modelu ze zrobionym własnoręcznie pasem, ale chyba dokładniej będzie wykonać go dla już wyrównoważonych kół pasowych. Próbowałem sam podziałać, ale zawsze wyskakują błędy. Załączam zdjęcie jak wyglądają moje koła, chciałbym dodać dwa pasy klinowe i wymusić ruch obrotowy (także dla pasów).

Za wszelką pomoc dziękuję.
Załączniki
pasy_klinowe.png
ciema7

Re: Przekładnia pasowa - Inventor

Postprzez NewJoker » lut 17, 2019 20:59

A wiesz, że w Inventorze jest dostępny kreator pasów klinowych w zakładce Projekt w złożeniu ? Sam Ci wszystko dobierze i wygeneruje modele. Nawet koła jakbyś chciał.
NewJoker

Postprzez ciema7 » lut 18, 2019 00:50

Tak, wiem tylko nie wiem czemu wyrzuca błędy, tutaj metodologia mojego postępowania:

1) wybór płaszczyzny środkowej pasa (przechodzi przez środek danej części koła pasowego, odpowiednio dla pasa)
plaszczyzna.png

2) ustawienie liczby pasów jako 2, wybór w opcjach 2 razy (dla każdego pasa) istniejącej części koła pasowego 1 oraz 2
dalsze_ust.png

zdjecie 3) otrzymane błędy
errors.png
ciema7

Postprzez NewJoker » lut 18, 2019 01:54

A próbowałeś to zrobić w dwóch krokach ? Tzn. najpierw wygenerować 1 pas i potem osobno drugi ? Upewnij się też, że masz wskazane osobne odniesienia dla każdego pasa. I ostatnia kwestia - możliwe, że koła muszą mieć odpowiednią ruchomość i trzeba sprawdzić czy nie są ustawione w złożeniu jako nieruchome.
NewJoker

Postprzez ciema7 » lut 18, 2019 13:34

Próbowałem, lepiej chyba zrobić to poprzez równoczesne generowanie dwóch kół, łatwiej jest później także wymusić ruch pasa, dzięki za pomoc NewJoker :)
ciema7

Postprzez tomaszjar » lut 18, 2019 23:21

Wszystko jest napisane w opisie błędu na czerwono.
Pasy mają znormalizowana długość i dla twojej przekładni nie jest w stanie dobrać odpowiedniej długości pasa.
Musisz przewidzieć przesuwanie jednego koła i regulację napięcia pasa.
T.Jarmuszczak
http://pccpolska.pl, tomaszjar@pccpolska.pl
http://sklep.pccpolska.pl
http://pccpolska.pl/szkolenia
PCC Polska - Autodesk Gold Partner
Autodesk Autorized Training Center
tomaszjar

Postprzez Mariola Chlowska » lut 21, 2019 15:28

Wstawione kształtowniki i węzły można modyfikować narzędziami typy: Dotnij, Wydłuż, Połącz narożnik, Przytnij, itp. Lista części generuje się w sposób automatyczny, elementy powtarzające się są sumowane i długość ich jest sumowana w tabeli.
Mariola Chlowska

Powrót do Modelowanie 3D