_

Przydatne szkolenia dla konstruktora

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Przydatne szkolenia dla konstruktora

Postprzez Gorthin » paź 29, 2019 12:09

Witam.
Chciałem podpytać kolegów z większym stażem, a zarazem zacząć może ciekawy wątek, jakie szkolenia polecacie?
Macie większe doświadczenie i może z perspektywy czasu możecie powiedzieć, na które szkolenia wg Was warto się zapisać?

Języki (wiadomo :wink: )? Eurokody? Dyrektywy maszynowe? Obsługa programów?

Może ktoś ma ciekawe wnioski?
Gorthin

Re: Przydatne szkolenia dla konstruktora

Postprzez NewJoker » paź 30, 2019 14:03

Zależy czym dokładnie się zajmujesz w pracy. Ale tak ogólnie to na pewno jakieś oprogramowanie CAD, może też CAM i CAE (pytanie z czego korzysta Twoja firma). Języki oczywiście są bardzo ważne (zaawansowany angielski wręcz obowiązkowy), ale tego lepiej się uczyć indywidualnie. Z innych rzeczy jeszcze warto rozważyć kursy dot. CNC czy ogólnie programowania (np. Python może się bardzo przydać)
NewJoker

Postprzez RP-CAD-CAM » gru 25, 2019 07:22

Kursy w mojej ocenie są zbyt drogie i niewiele z nich wyniesiesz, bo kurs trwa kilka dni, po np. 6-8 godzin dziennie i trudno jest wszystko zapamiętać (a na rejestrowanie video z kursu zwykle nie ma szans ;) ).

W mojej ocenie lepsze są kursy on-line (gdzie masz dostęp do materiałów i możesz do nich, kiedy chcesz, powracać).

Jest trochę niezłych i przede wszystkim bardzo tanich kursów na Udemy:

https://www.udemy.com/courses/search/?ref=home&src=ukw&q=CAD%20CAM

Profesjonalne kursy są zwykle kilkadziesiąt czy kilkaset razy droższe :) Ale na Udemy czasem można coś niezłego znaleźć.

I do tego książki, ale raczej te zagraniczne, bo w PL mało jest dobrych książek do CAD/CAM/CAE. Polecam niemieckie (np. Hansera) i angielskojezyczne (różne wydawnictwa, nie pamiętam nazw, jak sobie przypomnę to wyedytuję post).
RP-CAD-CAM

Postprzez kasztan00126 » lut 05, 2020 22:26

Moim zdaniem to szkolenia online na pewno nie są ,,kilkaset razy droższe" jeśli porównujemy np takie same tematy omawiane tu i tu, większość tych tematów znajdziesz na YT. Inna sprawa że takie szkolenia są przeprowadzane na bryłach nazwijmy je wzorcowe. Kiedyś byłem na prezentacji Solid'a i facet pokazywał jakie to nie jest wspaniałe narzędzie, jak zaproponowałem że ja dam mu bryłę do poprawienia geometrii z innego programu (Catii) to się tego nie podjął. Takie szkolenia pokażą Ci podstawy podstaw, jak zrobić faze, szkic, otwór itp. Ale już na przykład modelowanie powierzchni swobodnych, albo geometrii zaimportowanej z stp. dokonać zmian albo naprawić ją (nie zszywaniem) tylko na piechotę to juz nie jest taka łatwa sprawa. Najlepiej jest usiąść i zacząć robić jakiś projekt, jak nie wiesz to google, książka i jazda. Pomyśl o szkoleniu które rozwinie twoje umiejętności jako inżyniera a nie rozwijające obsługę programu który prawdopodobnie się zmieni przy zmianie pracy, wielu konstruktorów pracuje na 2-3 oprogramowaniach (ProE/Creo/SE). Nie mówię że na takim samym poziomie trzeba znać ale moim zdaniem nie ma sensu wydawać jakiś pieniędzy (3tys++++) jeśli może za 2 lata będziesz pracował na czymś innym. Co innego jak pracodawca chce zapłacić to ok.

Co warto moim zdaniem

-Język
-Jeśli już szkolenia to takie które dadzą Ci np. uprawnienia audytora w przemyśle automotive (oczywiście nie ma co robić czegoś takiego jeśli nie pracujesz w tym bo szkolenie to jedno a doświadczenie to co innego)
-Szkolenie z GD&T
-Szkolenie ze znaku CE

Ogólnie coś co pozwoli Ci się pochwalić. Na rozmowie o pracę jako konstruktor nikogo nie będzie obchodziło jak dobrze ty znasz program, jeśli go nie znasz to masz mało czasu na nauczenie się, oczywiście jak znasz to jest +. Ja w nowej pracy dostałem formę do rysowania po 2 tyg nie znając programu i trzeba było dać sobie radę. Zapytają sie Ciebie o język co robiłeś, co rysowałeś, dadzą jakiś rysunek popytają Cię z niego i tyle.
Program to tylko narzędzie takie samo jak papier ołówek linijka ekierka. Rozwijaj umiejętności inżynierskie

Jesteś INŻYNIEREM nie operatorem programu
kasztan00126

Powrót do Forum CAD