_

Pytań kilka

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Re: Pytań kilka

Postprzez poStaremu » gru 21, 2019 19:29

Wałki przymocowane do płyty mają być na profilach. Wałki mają otwór gwintowany m14 i chodzi o to, żeby związać oś tych właśnie wałków ze środkiem profila. Wrzucam zdjęcie poglądowe jak ma to wyglądać (elementy nie są związane tylko przesuniętę żeby pokazać jak to ma finalnie wyglądać. Niestety coś mi to nie wychodzi.
poStaremu

Postprzez NewJoker » gru 21, 2019 20:01

Spróbuj jeszcze raz wstawić zdjęcie, bo coś się nie dodało. Z tego co rozumiem na podstawie opisu, najprawdopodobniej musiałbyś powiązać oś wała z osią przechodzącą przez środek profilu. Taką oś możesz już mieć jeśli tam jest środek układu współrzędnych a w innym wypadku trzeba by ją utworzyć.
NewJoker

Postprzez poStaremu » gru 22, 2019 17:21

NewJoker dobrze zrozumiałeś.Czerwone kreski które dodałem w paincie oznaczają, że w tym miejscu blacha i ceownik mają się licować-być na zero. Gorzej ze stworzeniem tej osi, wybieram oś konstrukcyjna i najeżdzając na jedną ze ścian ceownika (tego na którym ma leżeć wałek) podświetla się a oś nie dodaje(foto)
PS. Jeśli już uda mi się stworzyć oś i połączyć z osią wałków będę musiał przesuwać je w lewo bądź prawo(całe płyty) jak się za to zabrać?
PS2. Jeszcze mi się coś przypomniało, w jakim formacie muszę zapisać plik żeby ktoś nie posiadający programu mógł mi wydrukować rysunek?
walki.png

oś.png
poStaremu

Postprzez NewJoker » gru 22, 2019 19:46

Żeby stworzyć oś (jeśli nie ma tam jeszcze osi od układu współrzędnych danej części) możesz np. zrobić płaszczyzny konstrukcyjne przechodzące przez środek profilu (łatwo to zrobić chociażby metodą "Płaszczyzna symetrii między 2 płaszczyznami" na poziomie części). Następnie dodaj oś jako "Przecięcie dwóch płaszczyzn".

Przesuwanie płyt wzgl. siebie lub względem ramy możesz zrealizować przy pomocy wiązania "Równoległego" z podaniem odsunięcia.

Najczęstsze formaty uniwersalne do modeli 3D to STEP i IGES. Ten pierwszy jest nowszym formatem i przenosi więcej informacji.
NewJoker

Postprzez poStaremu » gru 27, 2019 17:44

Witam ponownie po świętach. NewJoker z tworzeniem płaszczyzny konstrukcyjnej nie radzę sobie totalnie, napisałeś :

(łatwo to zrobić chociażby metodą "Płaszczyzna symetrii między 2 płaszczyznami" na poziomie części

i słowem klucz może być na poziomie części... nie wiem dokładnie jak to rozumieć, stół jest w pliku zespół.iam a tworzone elemnty które dodaje do zespołu to właśnie pliki część.ipt.

Udało mi się stworzyć płaszczyznę konstrukcyjną przebiegającą przez oś profila w nieco inny sposób - najpierw stworzyłem dwa punkty a później wykorzystałem operację oś przez dwa punkty no i niestety w momencie próby związania osi wałków z osią konstrukcyjną wiąże się to nie tak jakbym tego chciał choć logicznie jak się chwilę zastanowić.

2020.1.png

Kolejna sprawa jest taka, że chciałem przedłużyć stół o 70mm, edytowałem szkic i przedłużyłem, pozostałe elementy (widoczne na zdjęciu) nie przedłużyły się automatycznie i w sumie nic trudnego bo mogę usunąć stare szkice stworzyć nowe płaszczyzny konstrukcyjne i narysować to na nowo ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że da się to jakoś prościej rozwiązać. Teraz robię rzeczy proste ale może kiedyś jak już wypocę coś bardziej skomplikowanego to mała zmiana w szkicu może się wiązać z dużą ilością pracy przy poprawianiu nienadążającej reszty dlatego wolałbym znać potrzebne triki :o

2020.png
poStaremu

Postprzez NewJoker » gru 27, 2019 18:01

Żeby stworzyć płaszczyznę konstrukcyjną z poziomu części musisz wejść w jej edycję (klikając 2 razy na jej nazwie w drzewku albo prawym i „Edytuj”).

Natomiast z tym wzajemnym dopasowaniem się elementów szkicu po jego zmianie jest to kwestia odpowiedniego związania i zwymiarowania szkicu. Jeśli porządnie zwiążesz elementy szkicu korzystając z narzędzi na pasku „Wiązanie” to nic nie powinno się rozjeżdżać przy zmianie wymiarów. Część tych wiązań dodaje się automatycznie, ale resztę musisz dodać samemu. W tym przypadku mam na myśli głównie wiązanie zgodności.
NewJoker

Postprzez poStaremu » gru 28, 2019 11:47

Joker byłbyś w stanie polecić mi jakiś kurs albo książkę nastawioną właśnie na tworzenie konstrukcji?
poStaremu

Postprzez NewJoker » gru 28, 2019 13:11

Do Inventora najlepsze są książki Fabiana Stasiaka. Osobne do danej wersji programu. W tych na poziomie podstawowym jest rozdział o elementach konstrukcyjnych z ćwiczeniami.
NewJoker

Poprzednia strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących