_

Pytanie o kursy

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Pytanie o kursy

Postprzez MrB » lis 29, 2016 15:59

Witam.
Jestem osobą początkującą w AutoCAD i staram się znaleźć miejsce do przyuczenia. Oczywiście z tym trudno... Mam wystarczająco dużo samozaparcia aby ogarniać temat i szkolić się w domu problem jest taki że wszędzie gdzie pytam o możliwość pracy na takim stanowisku (z ciekawości) to barierą jest brak wyższego wykształcenia (rozpocząłem pierwszy semestr dopiero).

Czy ukończony kurs i dobre umiejętności w programie cokolwiek zmienią na chwilę obecną?
I czy pracodawcy poważnie podchodzą do certyfikatu ukończenia jakiegoś tam kursu on-line czy interesują ich jedynie kursy stacjonarne z prawdziwego zdarzenia?
MrB

Re: Pytanie o kursy

Postprzez Mirek999 » lis 29, 2016 16:03

Liczą się przede wszystkim umiejętności. Pamiętaj , że to tylko narzędzie - jeśli nie będziesz rozumiał warstwy merytorycznej - czyli treści rysunku, to nikt nie da Ci pracy - nawet na stanowisku kreślarza,
Mirek999

Postprzez MrB » lis 29, 2016 16:12

Z tego co rozumiem Mirek jeżeli poświęcę czas i zdobędę umiejętności to warto iść w tę stronę.

Byłem w kilku firmach i słyszałem czasem, że przyjmą mnie po studiach, a teraz bez papieru to nie mam co liczyć na pracę.
Trochę to dziwne bo nawet nie pytali jaki dokładnie kierunek, nie pytali o aktualne projekty hobbistyczne które wykonałem. Miałem wrażenie że mało kto tam chce pracować więc biorą jak leci - a studia są warunkiem bo "szef tak nakazał". Przykre.

Pracuję obecnie jako spawacz i powiem szczerze praca z ludźmi na produkcji to mordęga nie fizyczna, ale psychiczna. Mam bogaty zasób wyobraźni, lubię coś sobie tam nakreślić, mam hobby i czuję się niekiedy jak wśród orangutanów. Oczywiście nie chcę generalizować. Po prostu każdy ma inne predyspozycje i zainteresowania.
MrB

Postprzez mrpl » lis 29, 2016 17:12

Zostaw AutoCada bo w tych czasach to już archaiczne narzędzie i zacznij od razu od jakiegoś 3D cada (polecam Solidworks). AutoCad ma taką samą wartość edukacyjną jak deska kreślarska, w tych czasach to tak jakby uczyć się programowania bez komputera. Może coś się nauczysz, ale w praktyce wyłożysz się na pierwszym skomplikowanym problemie.
mrpl

Postprzez michalbb » gru 07, 2016 13:24

Czyli odradzacie uczyć się obecnie AutoCada... Więc od czego najlepiej byłoby zacząć? Macie jakieś typy?
michalbb

Postprzez mrpl » gru 07, 2016 13:42

michalbb napisał(a):Czyli odradzacie uczyć się obecnie AutoCada... Więc od czego najlepiej byłoby zacząć? Macie jakieś typy?

1 z tych w pierwszej kolejności: Solidworks, SolidEdge, Inwentor. Najbardziej przystępne i intuicyjne interfejsy.
mrpl

Postprzez Mirek999 » gru 07, 2016 13:47

Popatrz sobie po ogłoszeniach o pracę - jakich programów najczęściej wymagają pracodawcy. Catia (do automotive), SolidWorks, Inventor. Jeśli chodzi o Inventora, to Autodesk strzelił sobie w kolano wprowadzając licencje czasowe - albo zrezygnują, albo Inventor zacznie znikać z rynku. AutoCADa też musisz znać - przynajmniej podstawy. Nie traktuj go jednak jako główne narzędzie. Jeśli jakaś firma ma tylko AutoCADa - to nie rokuje dobrze na przyszłość.
Mirek999

Postprzez macs » gru 07, 2016 14:11

Moim zdaniem chcą ludzi po studiach bo zniknęły technika i zawodówki, gdzie rysunek techniczny, suwmiarka z noniuszem to była podstawa.
Sam uczyłem uczniów zawodówek na praktykach u pracodawcy.

I stwierdzam, że jest to na prawdę tragedia, jeśli zapytać takich co to są normy to otwierają oczy jakby wyraz pierwszy raz słyszeli i nie mówię o uczniach 1 klasy ale 3-ciej. Mimo że przez poprzednie lata się to wtłaczało do głowy nic nie pozostaje bo po co ?

Symbole, oznaczenia gwintów, tolerancji, pasowania, chropowatości, oznaczenia spoin, to wszystko znajdziesz w odpowiedniej wersji w AutoCAD czy innym programie, ale czy ktoś jeszcze uczy o warstwach AutoCAD-a o grubościach linii czy o powiązaniach np. dwóch rysunków w budowlance. Bardzo przydatne jak np. zrobić rzut przyziemia na jednej warstwie na drugie parter itp. itd.
Na innym pliku zrobić instalacje elektryczną na jednej warstwie na innej kanaliza na kolejnej woda na kolejnej C.O. itp itd.
Z nowu w mechanicy świetna sprawa to tworzenie bloków jako np. rysunek złożeniowy później BOM-y się z nich tworzy itd.

Cokolwiek byś nie robił najważniejsze, abyś to lubił i rozumiał. Praktyka czyni mistrza.
macs

Postprzez CADrysunki » paź 25, 2018 20:09

Jak sam stwierdziłeś i doświadczyłeś - dyplom jest koniczny aby pracować, stety lub niestety ale tak jest.
Co do znajomości oprogramowania to liczy się biegłość rysowania, bo to dla pracodawcy wymierna korzyść czasowa i nie tylko.
Nie musisz robić kursów, bo wielu programów możesz nauczyć się samodzielnie m.in posiłkując się internetem, literaturą.
Odnośnie tego jaki program wybrać, to zależy od tego jaki przeważnie jest używany w branży w której pracujesz albo będziesz chciał pracować. Obecnie i pewnie jeszcze przez wiele lat AutoCAD jest i będzie tym głównym, a w niektórych firmach jedynym programem do tworzenia dokumentacji technicznej. Choć powoli to się zmienia na korzyść innych programów, to jednak podstawy powinieneś znać, bo mogą Tobie przydać się zarówno w rysowaniu jak i w nauce innych programów.
Swoją drogą, jeśli zamierzasz nauczyć się autocada samodzielnie to polecam blog swojego autorstwa :wink: www.cadrysunki.pl
CADrysunki

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących