_

rozciąganie symetryczne bloków

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

rozciąganie symetryczne bloków

Postprzez matewka » wrz 24, 2012 23:11

Kłaniam się.
Ostatnio żywo zainteresowałem się potężnym narzędziem AutoCAD'a, jakim są bloki (używam AutoCAD'a 2007). Mam problem następującej maści: stworzyłem blok 2D, który reprezentuje widok frontowy okna. Chciałbym do tego bloku dodać operację rozciągania. Problem pojawia się wtedy, gdy mam określić, które linie mają być przesuwane, a które rozciągane. Nie będę się rozpisywał nt. metod, których próbowałem, bo było ich sporo i żadna nie zaspokoiła moich potrzeb.

Przyjmujemy, że okno można rozciągać w poziomie (wzdłuż osi X). Generalnie chodzi o to, żeby framuga zachowywała swoją grubość, czyli pionowe elementy framugi wraz z kilkoma ozdobnikami na górze oraz listwa pionowa po środku były przesuwane, natomiast poziome elementy framugi mają być rozciągane. Oczywiście elementy muszą być rozciągane symetrycznie, czyli tak, że środkowa listwa pionowa zawsze będzie po środku.
Mam nadzieję, że jasno przedstawiłem cel.
Czy ktoś z was napotkał się już z podobnym problemem?
matewka

Re: rozciąganie symetryczne bloków

Postprzez z » wrz 26, 2012 11:09

matewka napisał(a):Kłaniam się.
Ostatnio żywo zainteresowałem się potężnym narzędziem AutoCAD'a, jakim są bloki (używam AutoCAD'a 2007). Mam problem następującej maści: stworzyłem blok 2D, który reprezentuje widok frontowy okna. Chciałbym do tego bloku dodać operację rozciągania. Problem pojawia się wtedy, gdy mam określić, które linie mają być przesuwane, a które rozciągane. Nie będę się rozpisywał nt. metod, których próbowałem, bo było ich sporo i żadna nie zaspokoiła moich potrzeb.

Przyjmujemy, że okno można rozciągać w poziomie (wzdłuż osi X). Generalnie chodzi o to, żeby framuga zachowywała swoją grubość, czyli pionowe elementy framugi wraz z kilkoma ozdobnikami na górze oraz listwa pionowa po środku były przesuwane, natomiast poziome elementy framugi mają być rozciągane. Oczywiście elementy muszą być rozciągane symetrycznie, czyli tak, że środkowa listwa pionowa zawsze będzie po środku.
Mam nadzieję, że jasno przedstawiłem cel.
Czy ktoś z was napotkał się już z podobnym problemem?

Zapomniałeś napisać, że chodzi o bloki dynamiczne.
Moim zdaniem użycie takich bloków w tym przypadku to nieporozumienie. Przecież podczas rozciągania mogą powstać przypadkowe szerokości okien, a okna mają znormalizowane wymiary (?). Ja bym zdefiniował typowe okna ("zwykłe" bloki z atrybutami). Zestawienie materiałów to bułka z masłem.
z
z

Postprzez szogo89 » maja 30, 2014 21:57

Mam podobny problem, ktoś może już coś takiego robił?
szogo89

Postprzez SOYER » cze 02, 2014 15:05

W zał. na szybko stworzony blok okna_dyn. Szkoda tworzyć taki blok od początku (chyba że dla wprawy). Poszperaj na necie/forum bo takie bloki (z kilkoma innymi funkcjami) istnieją od dawna - raczej w środowisku architektów.
Normatywne rozstawy można uzyskać dodając listę przeglądania (dla parametru rozciągania liniowego).

http://dysk.onet.pl/link/g5Rde#
SOYER

Postprzez tomo321 » lut 04, 2018 12:28

Podłączam się do tematu,
podrzuci ktoś taki przykładowy blok o którym pisano wyżej?
powyższy link nie działa
tomo321

Powrót do AutoCAD