_

Samozatrudnienie (B2B)?

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Samozatrudnienie (B2B)?

Postprzez cichyz90 » gru 08, 2017 14:57

Witam,

Piszę ten wątek w celu rozeznania się jak to wygląda u innych. A mianowicie interesuje mnie temat przejścia z umowy o pracę na b2b (samozatrudnienie). Pracuję jako Konstruktor / Technolog w narzędziowni, doświadczenie ok. 3lat. Z uwagi na niskie wynagrodzenie - 3,2tys netto, szukam jakiegoś sposobu na zmianę sytuacji u obecnego pracodawcy.
Dodam, że w między czasie poszukuje innej pracy ale jak na razie jestem w trakcie kursu nauki angielskiego, a bez tego nie mogę się nigdzie dostać (mówię o sensownych firmach).

Czy ktoś spotkał się lub jest w takiej sytuacji (jest na umowie b2b) pracując na podobnym stanowisku?
Wiem, że jest sporo takich umów między firmami, a pracownikami w branży IT, ale czy w budowie maszyn, już do końca nie jestem pewien.

Pozdrawiam.
cichyz90
 
Posty: 2
Dołączył(a): lis 28, 2015 12:42

Re: Samozatrudnienie (B2B)?

Postprzez alekgrabek » gru 10, 2017 12:53

Z pewnością musisz zwrócić uwagę na to, aby różnica w wynagrodzeniu była adekwatnie większa do zmiany, ponieważ przy samozatrudnieniu dochodzi wiele czynności, które zabiorą Tobie czas i pojawiają się kolejne koszty, takie jak: księgowość, podatki, miesięczne rozliczenia, roczne rozliczenia. Można też trafić na kontrolę ZUS, US, PiP, więc trzeba być na to przygotowanym.

Minusy

Brak przywilejów pracowniczych: dodatkowo opłacanych przez pracodawcę pakietów socjalnych (prywatna opieka medyczna, karnet sportowy, szkolenia pracownicze itd), trzynastki, urlopu wypoczynkowego, urlopu tacierzyńskiego, macierzyńskiego, często także dostępu do firmowego funduszu socjalnego,

Niższa emerytura w przyszłości (osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacają składkę emerytalną w minimalnej wysokości), jednak dodatkowo zarobione pieniądze można wykorzystać na opłacanie dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego,

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej to Ty odpowiadasz za księgowość, odprowadzanie składek na ubezpieczenia ZUS oraz podatków VAT i PIT do Urzędu Skarbowego. W prowadzeniu księgowości może oczywiście w znacznym stopniu pomóc Biuro Księgowe.

Jednak są też fajne zalety, ponieważ duża liczba nowych firm będzie miała prawo do preferencyjnego ZUSu, a wtedy prawo do opłacania preferencyjnych składek w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia przysługuje przedsiębiorcom przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności. Z pewnością mniejszy ZUS to niższe obciążenia finansowe działalności ale też mniejsze zabezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy, czy macierzyństwa.
alekgrabek
 
Posty: 1
Dołączył(a): gru 10, 2017 12:28

Re: Samozatrudnienie (B2B)?

Postprzez gouda » gru 10, 2017 13:22

Wstrzymaj się z decyzją co do przejścia na samozatrudnienie. PiS majstruje przy kodeksie pracy - nowa ustawa ma być uchwalona w 2018 i prawdopodobnie w ogóle nie będziesz miał możliwości skorzystania z tzw. samozatrudnienia.

PS. Samozatrudnienie wg mnie ma tylko jeden minus bardzo często pomijany. Nie są to niska emerytura czy brak urlopu - jeden i drugi problem można rozwiązać. Problemem jest ubezpieczenie chorobowe. Na etacie w przypadku zwolnienia chorobowego dostajesz 80% podstawy wynagrodzenia (średnia z ostatnich 12 miesięcy), a później przez kilka następnych miesięcy otrzymujesz świadczenie rehabilitacyjne wynoszące bodajże 50% podstawy wynagrodzenia.
Na samozatrudnieniu dostaniesz śmieszne pieniądze - problem polega na tym że nie ma na rynku komercyjnym ubezpieczeń które rozwiązały by ten problem. Tak że samozatrudnienie jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ale musisz mieć zabepzieczenie finansowe na wypadek choroby (tzw poduszka finansowa - np. 100-200 tyś zł oszczędności na koncie, albo rodzinkę która Ci pomoże, albo nieruchomości na wynajem itd.). Jeśli nie masz tego zabezpieczenia ryzyko jest dość wysokie.
gouda
 
Posty: 1017
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Samozatrudnienie (B2B)?

Postprzez gambolo » gru 10, 2017 21:37

Gouda ma rację ale to tez jest do rozwiązania - w zależności z jaką firmą się wiążesz. Jeżeli masz stały kontrakt (co jest obejściem zatrudnienia na etat) możesz w warunkach kontraktu zawrzeć odpowiednie zapisy które zabezpieczą Cię w przypadku dłuższej choroby czy wypadku losowego.
gambolo
 
Posty: 1030
Dołączył(a): gru 02, 2010 13:10

Re: Samozatrudnienie (B2B)?

Postprzez velaskez » gru 11, 2017 09:55

Widzę w Polsce kwestie zatrudnienia na kontrakcie B2B to dopiero rozwijająca się sprawa. W UK wielu pracodawców chętnie zatrudnia na kontraktach B2B właśnie ze względu na możliwość szybkiego pozbycia się takich pracowników w czasie bessy. Kontraktowi zazwyczaj nie są dłużej zatrudnieni niż 12 miesięcy - potem przechodzą na stałe zatrudnienie jeśli jest miejsce i jeśli chcą. Stawki dla B2B wynoszą 150-200% stawki normalnej (od 25-35£/h dla konstruktorów). Koszt księgowej można zamknąć w £500 rocznie. Z uwagi na dobrze rozwinięty system zatrudniania B2B kwestie emerytury jak i ubezpieczenia są rozwiązane.
velaskez
 
Posty: 990
Dołączył(a): paź 05, 2011 23:22
Lokalizacja: UK

Re: Samozatrudnienie (B2B)?

Postprzez Tevez5 » sty 18, 2018 21:39

Naprawdę nikt nie pracuje B2B i mógłby się podzielić swoim doświadczeniem w tym zakresie ?
Tevez5
 
Posty: 8
Dołączył(a): sty 18, 2018 21:31

Re: Samozatrudnienie (B2B)?

Postprzez anna.grzelak » lut 10, 2020 11:44

W przypadku pracy programisty umowa B2B to bardzo korzystne rozwiązanie.

Ma ono jednak swoje wady. Oczywiście kwestia finansowa i wynagrodzenie netto z pewnością jest kluczowe.

Ale jeśli jesteś kobietą i planujesz ciążę to lepiej być na etacie :)

O blaskach i cieniach B2B można przeczytać tutaj:

https://www.finansowysilacz.pl/umowa-b2 ... a-o-prace/

Bardzo dobry artykuł opisujący dokładnie całe zagadnienie ;)
anna.grzelak
 
Posty: 1
Dołączył(a): lut 10, 2020 11:40


Powrót do Off topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników