_

schematy i modele 3D, piping( np. autocad P&ID i PLANT 3D)

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

schematy i modele 3D, piping( np. autocad P&ID i PLANT 3D)

Postprzez Lukii » sty 07, 2017 13:05

Witajcie,
szukam kompleksowego rozwiązania dla projektowania stosunkowo niedużych instalacji powietrznych, wodnych etc. na przykład stacja uzdatniania czy demineralizacji wody. Dotychczas pracowałem głównie w Bentley Microstation, ale i liznąłem Solidworks i oprogramowanie Siemensa. Teraz chcę się skupić na byciu freelancerem i projektowaniu jako podwykonawca właśnie części związanej z wodą dla większych firm. Ale że to moje własne podwórko będzie to z góry zakładam, że szukam softu, który spełni moje specyficzne wymaganie.
a) modelowanie w 3D zwłaszcza pod kątem "piping", ale muszę mieć możliwość rysowania chociaż w takim kształcie ogólnym zbiorników, importu CAD części od dostawców (zawory, pompy etc).
b) powiązania tego ze schematem (P&ID).

chcę aby w programie tworzyła się baza urządzeń, zestawienia materiałowe etc. aby łatwo było robić izometryki rurociągów i rzutowanie stacji. Abym ja mógł się skupić na projektowaniu a mniej na narzędziu. Chcę aby to pilnowało np. numerację zaworów (nie pozwalało na dublowanie nazw), pięknie by było gdyby była minimalna implementacja KKS. Aby sygnalizowało zmiany na schemacie jeżeli coś zmienię na modelu i odwrotnie.

Generalnie jeżeli chodzi o 3D wystarczyłby mi SolidWorks z dodatkiem Routing, ale właśnie - do schematów ma to się nijak.
Może czegoś nie znam, może da się to w solidzie równolegle robić?

W autocadzie i to w wersji LT pracowałem ostatni raz 4-5 lat temu więc nie znam de facto tego środowiska. Ale jest coś takiego jak Autodesk PLANT 3D i Autodesk P&ID - czy ktoś pracuje na tym połączeniu?
Filmiki na YT są bardzo ubogie i nie wiem czy to spełni moje oczekiwania -tak naprawdę niewiele tego jest. Mogę ściągnąć to z firmy autodesk i potestować, ale 30 dni to może być mało aby wyrobić sobie opinię o zakupie (to jednak kupę kasy kosztuje i do tego model subskrybcji). W tym czasie muszę z czegoś żyć i na naukę nie poświecę zbyt wiele czasu jeżeli nie będę pewnym, że to jest to.

Czy może macie jakieś inne jeszcze doświadczenia? Kombajny w stylu PDMS to zbyt duża armaty na moje potrzeby.

Zakładam też, że końcowym wynikiem takiej pracy będą wypluwki w dwg, program musi umieć konwertować do dwg.
Lukii

Re: schematy i modele 3D, piping( np. autocad P&ID i PLANT 3

Postprzez Lukii » sty 14, 2017 01:44

nikt nic?
Lukii

Re: schematy i modele 3D, piping( np. autocad P&ID i PLANT 3

Postprzez MAT Usługi Informatyczne » lut 07, 2017 16:35

Witam,
Instalacje, o których Pan wspomina można wykonać wieloma programami i tak naprawdę nie ma idealnego programu spełniającego wszystkie potrzeby. Każdy program ma swoje plusy i minusy.
Autodesk Plant 3D wraz z P&ID to narzędzia do tworzenia instalacji rurowych technologicznych/przemysłowych. Zaletą tego narzędzia są właśnie zestawienia materiałów, schematy technologiczne, dokumentacji itd. Zawiera on bogatą bibliotekę komponentów (pompy, rury, zawory, itd.). Zmiany w schematach są widoczne na rysunku i odwrotnie. Zaletą są właśnie te izometryki. Jeżeli skupia się Pan na instalacjach technologicznych to to narzędzie będzie najlepsze.
Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie: http://www.mat.net.pl/oprogramowanie-cad/autocad-plant-3d/?utm_source=forum_cad.pl
Z drugiej strony inne instalacje, np. budowlane, lepiej wykonywać w Revicie. Wtedy w ramach jednego programu możemy wykonywać zarówno instalacje rurowe jak i wentylacyjne i elektryczne. Dodatkowo w tym programie można wykonywać konstrukcje budowlanej. Minusem jest to, że Revit nie wydaje izometryków. Natomiast inna dokumentacja nie jest dla niego problemem. W Revicie również dużo lepiej koordynuje się projekty i zaletą są też bogate biblioteki. Link do naszej strony: http://www.mat.net.pl/oprogramowanie-cad/autodesk-revit/?utm_source=forum_cad.pl
Oczywiście zawsze można posiłkować się też bibliotekami komponentów wykonanymi w Inventorze.

Jeżeli chce Pan z nami porozmawiać, umówić się na prezentację on-line lub szkolenie to zapraszamy do kontaktu.
MAT Usługi Informatyczne

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących