_

schematy i modele 3D, piping( np. autocad P&ID i PLANT 3D)

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

schematy i modele 3D, piping( np. autocad P&ID i PLANT 3D)

Postprzez Lukii » sty 07, 2017 13:05

Witajcie,
szukam kompleksowego rozwiązania dla projektowania stosunkowo niedużych instalacji powietrznych, wodnych etc. na przykład stacja uzdatniania czy demineralizacji wody. Dotychczas pracowałem głównie w Bentley Microstation, ale i liznąłem Solidworks i oprogramowanie Siemensa. Teraz chcę się skupić na byciu freelancerem i projektowaniu jako podwykonawca właśnie części związanej z wodą dla większych firm. Ale że to moje własne podwórko będzie to z góry zakładam, że szukam softu, który spełni moje specyficzne wymaganie.
a) modelowanie w 3D zwłaszcza pod kątem "piping", ale muszę mieć możliwość rysowania chociaż w takim kształcie ogólnym zbiorników, importu CAD części od dostawców (zawory, pompy etc).
b) powiązania tego ze schematem (P&ID).

chcę aby w programie tworzyła się baza urządzeń, zestawienia materiałowe etc. aby łatwo było robić izometryki rurociągów i rzutowanie stacji. Abym ja mógł się skupić na projektowaniu a mniej na narzędziu. Chcę aby to pilnowało np. numerację zaworów (nie pozwalało na dublowanie nazw), pięknie by było gdyby była minimalna implementacja KKS. Aby sygnalizowało zmiany na schemacie jeżeli coś zmienię na modelu i odwrotnie.

Generalnie jeżeli chodzi o 3D wystarczyłby mi SolidWorks z dodatkiem Routing, ale właśnie - do schematów ma to się nijak.
Może czegoś nie znam, może da się to w solidzie równolegle robić?

W autocadzie i to w wersji LT pracowałem ostatni raz 4-5 lat temu więc nie znam de facto tego środowiska. Ale jest coś takiego jak Autodesk PLANT 3D i Autodesk P&ID - czy ktoś pracuje na tym połączeniu?
Filmiki na YT są bardzo ubogie i nie wiem czy to spełni moje oczekiwania -tak naprawdę niewiele tego jest. Mogę ściągnąć to z firmy autodesk i potestować, ale 30 dni to może być mało aby wyrobić sobie opinię o zakupie (to jednak kupę kasy kosztuje i do tego model subskrybcji). W tym czasie muszę z czegoś żyć i na naukę nie poświecę zbyt wiele czasu jeżeli nie będę pewnym, że to jest to.

Czy może macie jakieś inne jeszcze doświadczenia? Kombajny w stylu PDMS to zbyt duża armaty na moje potrzeby.

Zakładam też, że końcowym wynikiem takiej pracy będą wypluwki w dwg, program musi umieć konwertować do dwg.
Lukii
 
Posty: 2
Dołączył(a): sty 07, 2017 12:36

Re: schematy i modele 3D, piping( np. autocad P&ID i PLANT 3

Postprzez Lukii » sty 14, 2017 01:44

nikt nic?
Lukii
 
Posty: 2
Dołączył(a): sty 07, 2017 12:36


Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników