_

SE vs. SW - rozwijanie brył - inne wymiary

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Re: SE vs. SW - rozwijanie brył - inne wymiary

Postprzez Remal » lis 30, 2016 09:57

Wieczorem, jak będę w domu to wyślę. Ale pewnie coś źle zrobiłeś. Ten stożek robiłem zagięciem przez przekroje. Przekroje to te dwa łuki o odpowiednich promieniach narysowane na płaszczyznach równoległych, oddalonych o wysokość stożka. W opcji zagięcie przez przekroje - oś obojętna 0,5. Grubość blachy 6. Ja wyciągałem grubość na zewnątrz (łuki mają promienie wewnętrzne stożka).
Remal

Postprzez gambolo » lis 30, 2016 11:58

Być może różnica wynika z dwóch podejść:
- Remal rozwija blachę za pomocą funkcji "Rozwiń" - tutaj parametry rozwiniecie generujesz z uwzględnieniem parametrów materiałowych i współczynnika osi giecia
- blazej12345 rozwija element za pomocą funkcji "Rozwiń element" - tutaj mamy generowanie rozwinięcia jako numeryczne, parametrami jest materiałówka oraz wykładnik odkształcenia postaciowego i współczynnik wytrzymałości

blazej12345 napisał(a):Mam tylko do wyboru jakiś współczynnik dokładności obliczeń - jak mam to rozumieć przy tak szybkich komputerach?
Błędnie podają rozwinięcie blachy, żeby zaoszczędzić czas obliczeń? to chore

Masz złe podejście pisząc "chore :)" i nie wszedłeś nawet w opcje. Dokładność wybiera się po to by przy bardzo skomplikowanych detalach generowanie rozwinięcia nie trwało wieki (np. do szybkiego oszacowania blachy). Twój detal jest prosty wiec dokładność nie ma znaczenia dla szybkości procesu ale wstaw sobie skomplikowaną tłoczoną blachę np. karoseryjną to zobaczysz różnicę.

Wejdź w opcje i pobaw się parametrami:
Schowek02.jpg

Czasem żeby dobrze policzyć rozwiniecie potrzebne są próby rzeczywiste.
gambolo

Postprzez blazej12345 » lis 30, 2016 17:40

Zmieniałem już wcześniej wykładnik odkształcenia postaciowego, ale po pierwsze za bardzo nie wiem jaki przyjąć, muszę poszukać w literaturze a po drugie co bym nie przyjął to i tak nie wychodzi mi taki wymiar jak powinien,

Dziwne, że w SW po 5 minutach klikania można intuicyjnie dojść do wymiaru, który pokrywa się z rozwinięciem za pomoc wzorów na kartce papieru a w SE trzeba przejść cały kurs z przełączaniem osi obojętnej, współczynnikami odkształcenia i dalej wynik nie jest poprawny,
Tutaj mamy prosty przypadek, który mogę zweryfikować prostym obliczeniem, obawiam się o bardziej skomplikowane przypadki, gdyż wyjdzie mi coś i nie wiem czy to coś jest poprawne,
Jeszcze co do dokładności obliczeń to różnica między największą a najmniejszą dokładnością to 60mm dla tego przypadku i teraz pytanie po co mi oszacowanie rozwinięcia z taką tolerancją, na montażu mają sobie dokleić potem te 60mm blachy? powiem im, że może blacha za krótka, ale mi szybciej program działał dzięki temu,
blazej12345

Postprzez Remal » lis 30, 2016 19:54

https://megawrzuta.pl/download/35ca3681 ... 60df2.html
Moja blacha z poprawnym rozwinięciem.
Remal

Postprzez gambolo » lis 30, 2016 22:46

blazej12345 napisał(a):Tutaj mamy prosty przypadek, który mogę zweryfikować prostym obliczeniem, obawiam się o bardziej skomplikowane przypadki, gdyż wyjdzie mi coś i nie wiem czy to coś jest poprawne,

Po to właśnie jest rozwiniecie numeryczne byś mógł te bardziej skomplikowane przypadki rozwinąć (np. przetłoczenia) lub rozwinąć elementy które importujesz z innego cada.
W poprzednich starszych wersjach systemu tego nie było wiec idąc twoim tokiem myślenia to po co mi program który nie rozwija blach giętych z odkształceniem plastycznym lub z przetłoczeniami.
Skomplikowanych przypadków nie da się ręcznie sprawdzić i trzeba po prostu do generowania rozwinięć zdobyć wiedzę technologiczną łącznie z weryfikacją na próbach (tożsamy przypadek to obliczenia mesowskie skomplikowanych elementów ze złożonych stanem obciążenia - nie jesteś w stanie tego sprawdzić za pomocą wzorów ale bazując na doświadczeniu i wiedzy potrafisz stworzyć akceptowalny model numeryczny który da Ci poprawne wyniki obliczeń)
gambolo

Postprzez blazej12345 » gru 01, 2016 09:17

Remal napisał(a):https://megawrzuta.pl/download/35ca36817af5de779579289b5fc60df2.html
Moja blacha z poprawnym rozwinięciem.

Dzięki!
jak narysowałem od podstaw, też mi tak wyszło, poprzednio brałem opcje rozegnij a nie rozwiń i to był błąd,
ale z tego pliku stp dalej wychodzi inaczej o 2mm
blazej12345

Poprzednia strona

Powrót do Modelowanie 3D