_

Sens studiów drugiego stopnia

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Sens studiów drugiego stopnia

Postprzez cayose » kwi 18, 2016 18:23

Hej,
studiuje na 3 roku Mechaniki i Budowy Maszyn. Z uwagi na bliską perspektywy końca 1 stopnia chciałbym się poradzić co do moich myśli o przyszłości. Jest tutaj dużo ludzi z branży, więc może ktoś mi coś doradzi i zweryfikuje moje poglądy.

Studiuje na specjalności Pojazdy Transportu Masowego (nastawionej głównie na pojazdy szynowe), udaje mi się pracować na pół etatu w firmie produkującej tabor szynowy w dziale kontroli jakości - ciesze się z tego, bo spędzam dużą część pracy na hali, jestem wszędzie i wszystko widzę. W przyszłości chciałbym zostać kierownikiem produkcji, jakości lub kierownikiem/specjalistą technicznym itp. Nic sprecyzowanego, jednak chodzi o osiągnięcie czegoś więcej niż szeregowy, przeciętnej wiedzy i jakości pracownik, którym można pomiatać, bo lepszej pracy i płacy nie znajdzie.

O ile specjalizacyjne przedmioty są spoko i ciekawe to zasmuca mnie fakt przeżywania na II stopniu znów tego samego:
termodynamika techniczna II, mechanika płynów II, matematyka stosowana, mechanika analityczna, wytrzymałość 2 czy jakieś aspekty fizyki XXI w. Moje doświadczenia z pierwszego stopnia są takie, że podstawy tych przedmiotów już poznałem, a reszta to było bezsensowne uczenie się wydumanych wzorów, wykresów na pamięć, gdzie oczywistością jest, że nikt tego nie pamięta już po pół roku. Jednym słowem, widzę w studiach II stopnia wielką stratę czasu z perspektywy rozwoju...

I tutaj moje pytanie. Czy może lepiej zostawić studia II stopnia w spokoju i zamiast tego zapisać się np. na intensywny kurs angielskiego i/lub niemieckiego? Języki to współczesny klucz do sukcesu także w branży technicznej.

Może warto studia II stopnia odłożyć na przyszłość - kiedy to już bardziej wiadomo co się bardziej przyda, czy mechaniczny, czy może jakieś zarządzanie? Zawsze je można zrobić zaocznie w czasie potrzeby.
cayose

Re: Sens studiów drugiego stopnia

Postprzez 4thQuarter » kwi 19, 2016 12:33

Cześć,
Ja po inżynierce stwierdziłem że lepiej mieć 2 lata doświadczenia w zawodzie niż dzienne studia magisterskie. Poszedłem na studia zaoczne i uważam że była to bardzo dobra decyzja. Zrobiłem to od razu po inżynierce, bo wiem że po przerwie ciężej by było zmusić się do chodzenia na zajęcia i nauki ;)
Jeśli chodzi o kierunek, to ja kontynuowałem mechanikę i budowę maszyn, na niektórych zajęciach zdarzały się informacje mogące być przydatne w pracy ale większość to standardowa mało użyteczna teoria tylko w rozszerzonym i bardziej zaawansowanym wydaniu. Gdybym miał wybierać raz jeszcze to nie wiem czy nie wybrał bym jakiegoś zarządzania (mam w planach podyplomówkę z zarządzania projektami).
Jeśli chodzi o język to jak najbardziej polecam dokształcanie się, mi dobra znajomość angielskiego praktycznie zapewniła obecną pracę, a na innych rozmowach również stanowiła spory atut. Nie mam przy tym żadnych certyfikatów, wystarczyło że potrafiłem swobodnie powiedzieć parę zdań na rozmowie.
4thQuarter

Re: Sens studiów drugiego stopnia

Postprzez cayose » kwi 20, 2016 15:04

Chyba mnie przekonałeś :lol: :lol:
cayose

Powrót do Off topic