_

Sensowna praca dla inżynierów mechaników - grupa na FB i LI

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Sensowna praca dla inżynierów mechaników - grupa na FB i

Postprzez gouda » sty 19, 2019 23:23

ll napisał(a):I na temat konkurencyjnosci na rynku pracy - znam przypadek duzych firm z zagranicznym kapitalem w jednym miescie w ktorych wydawaloby sie ze wystepuje przeplyw pracownikow jak to na wolnym rynku pracy. ZONK jest niepisany uklad o nie "podbieraniu" sobie pracownikow ...... przejscia jeszcze nikt nigdy nie widzial ani nie slyszal..... I w tym miescie oczywiscie warunki finansowe sa jakie sa i wyzej nigdy sie nie podskoczy - uklad dyktuje stawki branzowe a nie wolnorynkowa konkurencja....Z Januszami to roznie bywa - miedzy nimi to jest jak w malzenstwie.

Ale takie praktyki są całkiem legalne. Wiele razy rozmawiałem na ten temat ze znajomymi i mniej więcej mam dobry obraz jak to wygląda na śląsku (m.in. w podstrefach KSSE).
Przede wszystkim firmy umówiły się, że nie będą płacić więcej za pracę na danych stanowiskach i tak design engineer nie zarobi więcej niż xxxx zł brutto process engineer więcej niż yyyy zł brutto.

Co gorsza, takie umowy nie są niczym nielegalnym.

I tutaj dochodzimy do paradoksów naszego systemu prawnego. Otóż kartele czyli inaczej zmowy cenowe są nielegalne - ale już umowy o zakazie podbierania sobie pracowników przez współpracujące ze sobą firmy są już jak najbardziej legalne. A przecież taka umowa o niepodbieraniu sobie siły roboczej to nic innego jak kartel na rynku pracy!!! A to jest jeszcze bardziej szkodliwe niż zwykły kartel i ewidentnie uderza w podstawowe prawa wolnego rynku!
To jest jest dopiero patologia z którą nikt nic nie robi, a za to wg mnie powinno się wsadzać do pierdla, bo jest to szkodliwe dla wszystkich - dla państwa, dla gospodarki i dla pracowników!

PS. Może zamiast starać się poprawić sytuację specjalistów tego upadającego zawodu, podejmiecie dyskusję na temat możliwości przekwalifikowania się? Podobno branża IT jest bardzo chłonna - ciekaw jestem ludzi którzy przeszli taką drogę i pracę inżyniera mechanika zamienili na programistę... Sam zresztą jestem bardzo ciekaw. Od dłuższego czasu co najmniej hobbystycznie programuję i być może nadejdzie wkrótce dzień, że po kilkunastu latach pracy zmienię branżę...
gouda

Postprzez Anna Nowak » sty 20, 2019 00:01

Z tym przebranżowaniem to jak z pewną anegdotą
Jak Ci taksówkarz mówi żeby inwestować na giełdzie, to chyba już za późno.

Ale jak udałoby się wam zdobyć takie informacje o przebranzowaniach mechaników na kogoś z it, to również fajna sprawa.

Ps. Za granicą różnice w wynagrodzeniach it vs non-it nie są tak duże, wiec może wystarczy pouczyć się języka niemieckiego np.
Anna Nowak

Postprzez ll » sty 20, 2019 02:30

jeszccze jedno mi przyszlo do glowy bo inzynier mechanik to powszechny zawod. Ostatnio czytalem artykul o tworcy polskiego grafenu uznanym przez specjalistow na calym swiecie - spedzil pol zycia na rozwijaniu tego - i zmienily sie stolki i zostal wyru... z jedna wyplata na koncie. Posypaly mu sie oferty z zagranicy od razu. Ja to opisuje z poziomu rzemiosla jakim jest konstruowanie ale patolka pracownicza jest na o wiele wyzszych poziomach tutaj. Facet nie wytrzymal i dal wywiad z nazwiskami wszystkich lajz.
ll

Postprzez ll » sty 20, 2019 17:38

I moze cos o milych rzeczach za granica( wyplate pomijajac ), ktorych w zyciu nie uslyszalem w Polsce nawet przejawow takiego myslenia nie spotkalem :

- studenci absolwenci - "beda bardzo duza wartoscia dodana do wartosci firmy "
- ekspert z najwyzszej polki ( pierwsza piatka na swiecie na moje oko) o kierowaniu zespolem - "mam juz tyle doswiadczenia ze wydaje mi sie ze moglbym kierowac zespolem mniej doswiadczonych ludzi "
ll

Poprzednia strona

Powrót do Forum CAD