_

Sensowna praca dla inżynierów mechaników - grupa na FB i LI

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Sensowna praca dla inżynierów mechaników - grupa na FB i LI

Postprzez Klaudia Kalinowska » sty 17, 2019 22:10

Dzień dory,

Zachęcam do dołaczenia do inicjatywy na FB.

https://www.facebook.com/groups/689928524734421/
https://www.linkedin.com/groups/12182935/

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Klaudia Kalinowska, sty 19, 2019 10:25, edytowano w sumie 1 raz
Klaudia Kalinowska

Re: Sensowna praca dla inżynierów mechaników - grupa na FB

Postprzez piotrekm13 » sty 17, 2019 22:54

Tutaj jest dużo takich linków i raczej wskazane by było pokrótce opisać o co chodzi, aby zachęcić do zaglądania.
Mnie przynajmniej taki link nie zachęca.
piotrekm13

Postprzez Klaudia Kalinowska » sty 17, 2019 23:40

Ok.

Grupa ma na celu połączenia sensownych inżynierów mechaników z sensownymi ofertami pracy z branży.

Poza tym można podzielić się obserwacjami, gdzie są dobre pieniądze, a gdzie ich nie ma. Na co uważać, a za co chwalić pracodawców w naszej branży.

Dodatkowo np. w dyskusji tutaj na forum przejawiał się temat związku zawodowego/zrzeszenia mechaników. Może FB umożliwiłby kontakt pomiędzy zainteresowanymi stronami? Kto to wie :wink: Ja osobiście trzymam kciuki, bo pewne patologie trzeba wyeliminować z naszego środowiska.

Jestem świadoma, że pisanie pod nazwiskiem może być ryzykowne... ale ze swojej strony mogę powiedzieć, że nie reprezentuję strony biznesowej. Poza tym, większość ludzi dzisiaj korzysta z FB a nie z forów tematycznych.
Klaudia Kalinowska

Postprzez ll » sty 18, 2019 10:28

Klaudia Kalinowska napisał(a):Ok.

Grupa ma na celu połączenia sensownych inżynierów mechaników z sensownymi ofertami pracy z branży.

Poza tym można podzielić się obserwacjami, gdzie są dobre pieniądze, a gdzie ich nie ma. Na co uważać, a za co chwalić pracodawców w naszej branży.

Dodatkowo np. w dyskusji tutaj na forum przejawiał się temat związku zawodowego/zrzeszenia mechaników. Może FB umożliwiłby kontakt pomiędzy zainteresowanymi stronami? Kto to wie :wink: Ja osobiście trzymam kciuki, bo pewne patologie trzeba wyeliminować z naszego środowiska.

Jestem świadoma, że pisanie pod nazwiskiem może być ryzykowne... ale ze swojej strony mogę powiedzieć, że nie reprezentuję strony biznesowej. Poza tym, większość ludzi dzisiaj korzysta z FB a nie z forów tematycznych.

Czemu nie na LinkedIn ? Bylaby to ogromna baza wiedzy dla inzynierow szukajacych normalnej pracy majaca impact na firmy w szczegolnosci te Januszowe. Czytanie niektorych watkow tutaj jest lepsza baza wiedzy niz MBA na Stanford. Obaliloby cala rzesze/tabuny wybujalych chorych HR-owych specjalistow wizjonerow o kandydatach spelniajacych niewiadomo jakie oczekiwania - a jakie sa to kazdy wie...(w duzym umyslnym przerysowaniu) "machac lopata, kochac nerwice, klaniac sie w pas , i chwalic po wszystkich odpustach podwyzke 200 zl brutto ".Ruszyc temat candidate_experience ? na rozmowach ? Nie bede pisal jak kandydaci sa oceniani przez zasiedzialych na stoleczkach dupkow bo mialem kilka rozmow na ten temat - to moze alternatywe trzeba stworzyc i zaczac ich oceniac ?

Tutaj cos do poczytania nie oderwanego od rzeczywistosci na poczatek :

https://hotelarstwo.net/millenialsi-kon ... czyzniany/

Polecam Autora na LinkedIn - jedyny ma jakies trzezwe spojrzenie na polskie warunki pracy - i nie skonczyl 10 kierunkow humanistycznych zeby piepszyc o strefach komfortu i roznego tego typu HR-owym science-fiction w polskich warunkach pracy.
ll

Postprzez Klaudia Kalinowska » sty 19, 2019 10:51

ll napisał(a):ostatni post

ll, jak zawsze w punkt :)
Na ślepo się kierowałam pomysłem kolegów budowlańców i wybrałam FB.

Co do LI, tutaj ten wspomniany "miecz obosieczny" jest jeszcze bardziej "ostry". Jeżeli ktoś będzie miał nawet lekko negatywną opinię, to wytropienie go przez pracodawcę to kwestia... sekund.

Do tego co potrafi kapitał - polski związkowcy np. VW nie są nawet w stanie nawiazać kontaktów z ich odpowiednikami w Niemczech :wink:. W czasach AI wyszkolenie programu, żeby wyszukiwał "FIND Nazw firmy AND baza negatywnych komentarzy THEN report" to nie tylko bajka futurystów.

Z drugiej strony, na pewno jak ktoś się nie wstydzi swoich dobrych umiejętności i ma dobrego pracodawcę, to chyba posty opisujace pozytywne warunki pracy będą najlepszą reklamą zdrowych biznesów.

W sumie przekonałeś mnie, tu wersja LI:
https://www.linkedin.com/groups/12182935/

Boję się, że skończy się na dyskusji, która grupa (FB, czy LI) jest gorsza/lepsza, a nie na realnych działaniach :lol:

Co do kwestii opinii harek, czy prezesów na temat szaraczków: tak jak napisał veskalez gdzieś indziej - gdyby każdy był w stanie zmienić pracę, gdy coś nie pyka i... oczywiście istniało nieskończenie wiele (lub chociaż więcej niż 3 zakłady na krzyż), to konkurencja płacowa między pracodawcami by występowała. Niestety tak nie jest :( :x

Oczywiście jedyne rozwiązanie na patologie to systemowy nacisk poprzez jakąś formę rady/izby/zrzeszenia/związku zawodowego. Niestety, w czasach hiperindywidualizmu przeciętny człowiek nie poświęci czegoś "swojego", aby nawet cała branża miała lepiej. Nie sądzę, że to kwestia narodowości, tendencja jest światowa (tutaj odbijam jakby ktoś zalinkował do Modlitwy Polaka z "Dnia Świra").

W sumie już się obawiam o swoje miejsce pracy pisząc takie rzeczy :) :oops:

ll, musisz wiedzieć, że nie każdy może sobie pozwolić na tak ostre komentarze (te z innych tematów), bo po prostu nie każdy ma takie unikalne umiejętności i może je sprzedać za tak dobre pieniądze. Oczywiście, chcę to zmienić i żeby np. atmosfera nerwicy nie była normalką w mniejszych firemkach. Ech, brzmi jak jakaś kampania polityczna :lol:

ll, nie można pisać do ciebie na LI, więc zapraszam do grupy na LI tutaj :)
Klaudia Kalinowska

Re: Sensowna praca dla inżynierów mechaników - grupa na FB i

Postprzez ll » sty 19, 2019 12:24

Zlota oferta pracy 21 wieku w Polsce " wyjdziesz z pracy zmeczony a nie wkurw...i sfrustrowany" .

A jakie zdrowe dla gopodarki by to bylo :-)......
ll

Postprzez ll » sty 19, 2019 13:08

Jak zwykle maly kontrast branzowy - IT jak zwykle :-) Ostatnio szef firmy zamiescil artykul ze senior programista w jego firmie kazal zwrocic macbooka za 20k ktory mu zamowil bo nie podobal mu sie kolor :-) To jest akurat przerysowanie w druga strone, ktorego nie zachodzie sie nie uswiadczy ale pozytywne przerysowanie....
ll

Postprzez ll » sty 19, 2019 13:36

I na temat konkurencyjnosci na rynku pracy - znam przypadek duzych firm z zagranicznym kapitalem w jednym miescie w ktorych wydawaloby sie ze wystepuje przeplyw pracownikow jak to na wolnym rynku pracy. ZONK jest niepisany uklad o nie "podbieraniu" sobie pracownikow ...... przejscia jeszcze nikt nigdy nie widzial ani nie slyszal..... I w tym miescie oczywiscie warunki finansowe sa jakie sa i wyzej nigdy sie nie podskoczy - uklad dyktuje stawki branzowe a nie wolnorynkowa konkurencja....Z Januszami to roznie bywa - miedzy nimi to jest jak w malzenstwie.
ll

Postprzez ll » sty 19, 2019 19:32

Apropo sztucznej inteligencji ktora bedzie przeszukiwac siec - nie potrzeba tego - janusze maja komorki PR zawsze czujne i reagujace. W jednym z watkow napisalem o "kulturach pracy" to jeden z januszy zrobil PR branding ze firma z niemiecka kultura pracy - tutaj by sie przydala sztuczna inteligencja do rozwiazywania rownan logicznych ze jak ktos pluje to nie obracac tego w padajacy deszcz. Z Niemiecka kultura pracy oni maja mniej wiecej tyle wspolnego co tequilla ze ze spirytusem na cukrze i to tym z przemytu zza wschodniej granicy.....to tam ludzie uciekaja na delegacje na psychoterapie.

Osobiscie podejrzewam kto wymyslil ten rebranding - to ta sama osoba ktora ma ban na wejscie do salonow BMW
ll

Postprzez gouda » sty 19, 2019 23:23

ll napisał(a):I na temat konkurencyjnosci na rynku pracy - znam przypadek duzych firm z zagranicznym kapitalem w jednym miescie w ktorych wydawaloby sie ze wystepuje przeplyw pracownikow jak to na wolnym rynku pracy. ZONK jest niepisany uklad o nie "podbieraniu" sobie pracownikow ...... przejscia jeszcze nikt nigdy nie widzial ani nie slyszal..... I w tym miescie oczywiscie warunki finansowe sa jakie sa i wyzej nigdy sie nie podskoczy - uklad dyktuje stawki branzowe a nie wolnorynkowa konkurencja....Z Januszami to roznie bywa - miedzy nimi to jest jak w malzenstwie.

Ale takie praktyki są całkiem legalne. Wiele razy rozmawiałem na ten temat ze znajomymi i mniej więcej mam dobry obraz jak to wygląda na śląsku (m.in. w podstrefach KSSE).
Przede wszystkim firmy umówiły się, że nie będą płacić więcej za pracę na danych stanowiskach i tak design engineer nie zarobi więcej niż xxxx zł brutto process engineer więcej niż yyyy zł brutto.

Co gorsza, takie umowy nie są niczym nielegalnym.

I tutaj dochodzimy do paradoksów naszego systemu prawnego. Otóż kartele czyli inaczej zmowy cenowe są nielegalne - ale już umowy o zakazie podbierania sobie pracowników przez współpracujące ze sobą firmy są już jak najbardziej legalne. A przecież taka umowa o niepodbieraniu sobie siły roboczej to nic innego jak kartel na rynku pracy!!! A to jest jeszcze bardziej szkodliwe niż zwykły kartel i ewidentnie uderza w podstawowe prawa wolnego rynku!
To jest jest dopiero patologia z którą nikt nic nie robi, a za to wg mnie powinno się wsadzać do pierdla, bo jest to szkodliwe dla wszystkich - dla państwa, dla gospodarki i dla pracowników!

PS. Może zamiast starać się poprawić sytuację specjalistów tego upadającego zawodu, podejmiecie dyskusję na temat możliwości przekwalifikowania się? Podobno branża IT jest bardzo chłonna - ciekaw jestem ludzi którzy przeszli taką drogę i pracę inżyniera mechanika zamienili na programistę...
gouda

Następna strona

Powrót do Forum CAD