_

Separator dziesiętny wg polskiej normy

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Separator dziesiętny wg polskiej normy

Postprzez mazi_dg » lip 07, 2011 11:54

Witam,

jak w temacie. Jakiego separatora dziesiętnego (kropka czy przecinek) powinno się używać przy tworzeniu rysunku technicznego zgodnie z polską normą? Moim zdaniem tylko i wyłącznie przecinek, ale nie jestem tego w 100% pewien więc proszę o potwierdzenie. Nie obrażając nikogo, jeżeli chodzi o jego wiedzę i kompetencje, chciałbym potwierdzenie poparte zapisami w normie bądź innej rzetelnej literaturze.

Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Mateusz
mazi_dg

Re: Separator dziesiętny wg polskiej normy

Postprzez MYCA » lip 07, 2011 12:18

:D Witam,

a nie jest tak, ze sie nie stosuje, tzn tylko jeden przecinek 1200,085 (u maszynistow, bo u murarzy i stolarzy to nie wiem).

Pozdr. :D tomek
------------------

MYCA

Postprzez mazi_dg » lip 07, 2011 13:10

Mnie chodzi o to czy powinno być tak:
a=12,33

czy tak:

a=12.33

Moim zdaniem opcja 1 jest prawidłowa, ale nie mogę nigdzie znaleźć zapisu, która wersja jest prawidłowa.
mazi_dg

Postprzez LukaszPK » lip 07, 2011 13:36

Co kraj to obyczaj, a co biuro to inny standard. Rysunek ma być czytelny. Dla normy PN-ISO 129 powinno być: 45,05 (bez wgryzania się w szczegóły normy itd.). Ale pewnie dla innej normy może być: 45.05.

Pozdrawiam.
LukaszPK

Postprzez robos7 » lip 07, 2011 13:41

W książce Dobrzańskiego (wg mnie chyba najlepsza książka do rysunku technicznego) wszędzie są przecinki. Nie znalazłem tam wprost nigdzie żeby było napisane, że jest to wymóg, ale nie szukałem zbyt wnikliwie.
robos7

Postprzez mazi_dg » lip 08, 2011 09:41

No właśnie, nie mogę znaleźć nigdzie zapisu odnoszącego się właśnie do separatorów dziesiętnych....

Rozumiem, że w chwili obecnej nikt z forumowiczów nie może mi pomóc?
mazi_dg

Postprzez MYCA » lip 08, 2011 10:01

------------------

MYCA

Postprzez LukaszPK » lip 08, 2011 10:41

mazi_dg a może napisz z jakich już korzystałeś źródeł skoro nie możesz znaleźć. Łatwiej będzie szukać pozostałym. Ja podałem Ci normę,gdzie są zasady rysunkowe podane - dla rysunku maszynowego oczywiście. Czytałeś tę normę? Tam są podane rysunki i pisze wprost: "zgodnie z rys...", a na każdym jest przecinek jako separator dziesiętny. Więc jakich jeszcze dowodów potrzebujesz? Szukasz pracy doktorskiej na temat: zalety "kropki" nad "przecinkiem" :D ??
LukaszPK

Postprzez pmarc » lip 08, 2011 11:46

mazi_dg,
Obawiam się, że w żadnej normie PN lub ISO odnośnie rysunku technicznego w inżynierii mechanicznej nie znajdziesz konkretnego sformułowania odnośnie dozwolonego symbolu dla separatora dziesiętnego. Musiałbyś raczej poszukać jakiegoś globalnego standardu ISO odnośnie ogólnych konwencji wyrażania wartości liczbowych w krajach UE - jeżeli coś takiego wogóle istnieje. Cytowany artykuł z Wikipedii też nie podaje źródła, na podstawie którego został stworzony.

Jako osoba zajmująca się na co dzień zagadnieniami wymiarowania i tolerowania na rysunkach technicznych i mająca do czynienia z wieloma normami, zwłaszcza ISO, mogę tylko potwierdzić zdanie LukaszaPK, że zarówno norma ISO 129, jak i inne normy odnośnie wymiarowania i tolerowania na rysunkach technicznych maszynowych, zawierają wyłącznie przecinek jako znak separatora dziesiętnego dla wymiarów i tolerancji.

Jako ciekawostkę mogę też podać, że amerykańska norma ASME Y14.5-2009 - nadrzędny dokument dla wymiarowania i tolerowania w USA - dokładnie precyzuje w jednym z punktów, że znakiem separatora dziesiętnego jest kropka.
pmarc
pmarc

Postprzez mazi_dg » lip 08, 2011 12:15

pmarc dziękuję za rzetelną i profesjonalną odpowiedź.

To, że w normach i innej literaturze (np. Dobrzański) używa się tylko przecinków również zauważyłem, ale tak jak powiedziałem nie jest to nigdzie ściśle sformułowane, tak jak w napisał pmarc:
amerykańska norma ASME Y14.5-2009 - nadrzędny dokument dla wymiarowania i tolerowania w USA - dokładnie precyzuje w jednym z punktów, że znakiem separatora dziesiętnego jest kropka.

ŁukaszPK nie potrzebuję "dowodów" tylko informacji, bo jestem po prostu ciekaw czy taki zapis w ogóle istnieje.

Teraz wiem (dzięki pmarc), że nie znajdę takie zapisu.

Dziękuję za wypowiedzi.

Temat do zamknięcia
mazi_dg

Następna strona

Powrót do Off topic