_

Simulation CFD 2016-mixer statyczny

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Re: Simulation CFD 2016-mixer statyczny

Postprzez NewJoker » paź 03, 2017 23:05

Czyli nie ma presji czasu. W takim razie rzeczywiście warto spróbować w ANSYSie. Można się przy okazji sporo nauczyć.
A robiłeś już jakieś symulacje FSI ? Jeśli nie to polecam, jest mnóstwo ciekawych możliwości z tym związanych.
NewJoker

Postprzez amilo » paź 05, 2017 15:52

Witam
1.Opcja ze skalarem pozwala iść dalej
2.współczynnik dyfuzji ? nie pamiętam czy ta wielkość ma coś wspólnego z podstawowymi właściwościami cieczy lepkość gęstość itp . Jeśli nie to to ogłądanie kolorów na symulacji jest tym samym co ciecz jednorodna i różne temp .
Chyba ze z ręki we właściwościach można podać te wielkości -jeszcze tego nie znalazłem
3.Symulacje Fluid Structure Interaction (FSI) tego nie ale widze ze jest to w pakiecie ANSYS jak pobadam CFD bardziej pewno przejde na ANSYS FLUENT
amilo

Postprzez NewJoker » paź 06, 2017 13:16

Wprowadzenie współczynnika dyfuzji jest konieczne do prawidłowego zasymulowania mieszania płynów. Wpisuje się go w Solve --> Physics --> Advanced --> General Scalar.

Tutaj znajdziesz przykładowe wartości dla gazów:

https://knowledge.autodesk.com/support/ ... E-htm.html

W Twoim przypadku jest woda i kwas, więc można przyjąć 1.19*10^-5 dla kwasu octowego. Źródło:

http://www.cee.mtu.edu/~reh/courses/ce2 ... node4.html

Polecam też 2-częściowe webinarium Autodesku poświęcone analizom typu Scalar Mixing. Nagranie obu części znajdziesz na YouTube. Link do części pierwszej:

https://www.youtube.com/watch?v=nlr8CHQhigs
NewJoker

Postprzez amilo » paź 22, 2017 20:29

Postępy w Ansys fluent idą powoli. Powinienem dobrze zbadać Simulation CFD aby miec lepsze porównanie.

Po analizie lektury która mi podesłałeś symulacja wychodzi tak jak na obrazie. Jak interpretować ten wykres wahający scalara.
Jak interpretować fakt iż w moim przypadku płyny maja różne temperatury a podany np współczynnik 1,19x10-5cm2/s jest w stałej temperatudze 15 st C. Bardzo mało jest informacji o tych współczynnikach Generalnie są jakieś tabele dla całej gamy płynów.
Załączniki
d.jpg
amilo

Postprzez NewJoker » paź 22, 2017 23:06

1) Ten wykres na dole w oknie Output Bar to tzw. wykres zbieżności (convergence plot) charakterystyczny dla programów wykorzystujących MES. Do interpretacji wyników nie ma on znaczenia, pokazuje przebieg obliczeń. Generalnie zależy on od solvera i może ilustrować różne rzeczy, ale w analizach stacjonarnych zwykle przedstawia jak wynik obliczany w kolejnych iteracjach zmierza do rzeczywistego rozwiązania z założeniem określonej tolerancji. Czyli np. masz ustawione, że dopuszczasz błąd względny o wartości maksymalnie 0.0001%. Na wykresie zbieżności widzisz jaki błąd jest w kolejnych iteracjach i czy zbliża się on do założonej wartości. Oczywiście po jej osiągnięciu obliczenia zostają zakończone. Przydaje się to gdy są problemy z wykonaniem analizy i np. przez złe warunki brzegowe nie można osiągnąć zbieżności. Są też wykresy "mesh convergence". Wynik jest wtedy zbieżny dopiero gdy zagęszczenie siatki nie wpływa na niego w sposób znaczący.

Natomiast w tym konkretnym przypadku mamy wykres pokazujący zmiany scalara (w programie Simulation CFD scalar może reprezentować też np. zasolenie wody albo być jakimś śledzonym markerem) w kolejnych iteracjach. Dorzucam 2 linki na ten temat:

https://knowledge.autodesk.com/support/ ... 2-htm.html

https://sustainabilityworkshop.autodesk ... onvergence

Na tej drugiej stronie widać jak może wyglądać w programie Simulation CFD wykres zbieżności dla różnych zmiennych w analizie stacjonarnej. Skalar jest tam akurat wyłączony.

2) To prawda, że współczynnik dyfuzji zależy od temperatury. Jednak ta zależność jest słabo zbadana i wartości podawane w tabelach zakładają raczej jednakową temperaturę mieszających się płynów (powiedzmy, że mieszają się one dopiero po dojściu do równowagi termicznej).
NewJoker

Postprzez amilo » paź 23, 2017 21:08

Witam
1.Prawdopodobnie mam to czego szukałem potrzebuje potwierdzenia ze to jest to . W moim otoczeniu nie mam z kim skonsultować .
Wprowadziłem ustawienia z materiałów otrzymanych od Ciebie NEW Yoker a parametry pracy z instalacji rzeczywistej.
Skalar 0 to woda, Skalar 1 to metan w płynie , współczynnik dyfuzji i gestosci znane mixer ma 0,5m długości . Patrząc na koniec mixera można wyciągnąc wnioski ze jest to słabo wymieszane po lewej stronie rury jest 50% przekroju fazy 0 słabo wymieszanej a po prawo kolor zielony wymieszane w 50 % (0+1)
.Jesli tak jest to popracuje nad animacjami choć w ansysie w tutorialech wyglada to lepiej . Porusza sie plan i medium w postaci kolorowych kulek -czy w CFD też jest coś takiego. Legenda to skalar
Załączniki
e.jpg
amilo

Postprzez NewJoker » paź 23, 2017 23:35

Te kulki to tzw. wykresy śledzenia cząstek (particle tracing/tracking). Generalnie można je podzielić na 2 typy:

- te będące zwykłą wizualizacją (formą wykresu), podobnie jak streamline'y. Dostępne są też trajektorie tych "cząstek".
- te dostępne w zaawansowanych programach MES i wymagające osobnych obliczeń. Wtedy program liczy 2 zagadnienia - przepływ płynu jako całości i przepływ pojedynczych cząstek. Można więc uwzględniać ich masę a nawet wyznaczyć siłę wywieraną przez cząsteczki na płyn.

Z tego co wiem, Simulation CFD pozwala tylko na ten pierwszy rodzaj.

Natomiast co do wymieszania płynów - moim zdaniem wygląda to dobrze. Jeśli chcesz żeby lepiej się mieszały to spróbuj pobawić się wartością współczynnika dyfuzji.
NewJoker

Postprzez amilo » lis 13, 2017 18:07

Witam
Przyszedł czas aby tą samą symulacje mixera co robiłem w symylation CFD wykonać w ansysie. Jesli model jest pełny w środku poszło ładnie a jak wkleiłem model rzeczywisty i rury wew sa puste to zaczeły sie błedy w obliczeniach W symulation CFD można było chwycić za krawędz zewrury i wpisać parametry in i out w ansysie jak chwyce za ściankę na wejściu i za ścianke na wyjsciu z mixera to wyskakują błedy. Jak wprowadzić parametry wej/wyj na pustej rurze.? Ansys moim zdaniem pozwala na wiecej ale jest mało przejrzysty.
Załączniki
Ansys.jpg
amilo

Postprzez NewJoker » lis 13, 2017 19:36

Nigdy nie pracowałem w ANSYSie, ale musisz uwzględnić domenę (objętość) płynu. Bo model, który wczytałeś do ANSYSa to same stalowe ścianki miksera a brakuje w nim objętości płynu, którą program będzie mógł zdyskretyzować i obliczyć w niej przepływ. Inlet i outlet też trzeba zadać na ściany tej domeny.
NewJoker

Poprzednia strona

Powrót do Modelowanie 3D