_

Simulation CFD 2016-mixer statyczny

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Re: Simulation CFD 2016-mixer statyczny

Postprzez NewJoker » sty 10, 2018 01:13

Tak jak wspominałem, w ANSYSie nigdy nie pracowałem, ale powiem Ci jak bym to zrobił tak ogólnie.
Rozumiem, że chcesz zasymulować również ruch tego mieszadła (a przynajmniej jego wpływ na płyn, bo można też robić tzw. frozen rotor). Do tego służą analizy typu rotating machinery. Generalnie najważniejsze przy ich konfiguracji jest to, że domena obracająca się z zadaną prędkością nie jest geometrią samych łopatek mieszadła, ale całą objętością płynu podlegającemu mieszaniu. Czyli wycinasz (różnica boolowska) łopatki i zostaje Ci odpowiednia objętość płynu w kształcie zbiornika z wyciętym mieszadłem. Reszta to już tylko odpowiednie meshowanie (do rotating machinery musi być siatka rozłączna między domeną stacjonarną a obracającą się zaś powierzchnie styku należy ustalić jako parę kontaktową) i warunki brzegowe (standardowe CFD). Do tego jednak musimy u Ciebie dołożyć mieszanie, czyli potrzebny jest jakiś moduł z równaniem konwekcji-dyfuzji. Takie sprzężenie to będzie niestety dosyć skomplikowana analiza.
NewJoker

Postprzez amilo » sty 10, 2018 19:03

Na razie to jest czarna magia.
Tu jest link tego co chciałbym zrobić . Na razie znalazłem tutoriale ale nie znalazłem krok po kroku.
Widze ze jest to zrobione w CFD
Twój post mówi o tym samym ?

https://www.youtube.com/watch?v=6qz04nGHyGc
https://youtu.be/dex0dLe9hCI
amilo

Postprzez NewJoker » sty 10, 2018 19:46

Ten pierwszy filmik to samo rotating machinery z przepływem. Czyli nie liczy się stężenia i nie wiadomo jak się to wymieszało. Bo na animacji jest tylko zwykłe śledzenie cząsteczek (particle tracing) a kolory oznaczają ich prędkość. To tylko inna forma reprezentacji rozkładu prędkości.

Natomiast druga symulacja ma już wyznaczanie stężenia, czyli jest równanie konwekcji-dyfuzji. Dzięki temu wiadomo jak się wymieszało (albo po jakim czasie się wymiesza - programy do symulacji numerycznych* mają możliwość zadania warunku przerwania obliczeń np. gdy stężenie osiągnie określoną wartość). Minusem jest to, że symulacja staje się o wiele bardziej skomplikowana.

* nie piszę o MES, bo w CFD bardzo często spotyka się metodę objętości skończonych (np. ANSYS Fluent). Jej przewaga polega na tym, że w przeciwieństwie do metody reziduów ważonych Bubnova-Galerkina wykorzystywanej w MES dobrze radzi sobie z niesymetrycznością zagadnienia wywołaną obecnością nieliniowego członu konwekcyjnego w równaniu Naviera-Stokesa.
NewJoker

Postprzez amilo » sty 10, 2018 23:35

W autodesk CFD simulation nigdzie nie widzę żadnej zakładki co by mogła wprawić w ruch moje mieszadło.Na początek narysowałem zbiornik z mieszadłem łopatowym i próbuje wprowadzić je w ruch obrotowy
Jeśli używasz zapisu CFD to pewno masz na myśli Ansys CFD fluent ? a nie CFD simulation.
amilo

Postprzez NewJoker » sty 11, 2018 00:59

W Simulation CFD raczej tego nie będzie, bo to już mocno złożone analizy spotykane w takich kombajnach MES. Zostaje Ci więc tylko ANSYS .

We wcześniejszych postach używałem skrótu CFD jako nazwy samej dziedziny analiz (Computational Fluid Dynamics - obliczeniowa mechanika płynów), bez odniesienia do konkretnego programu ;-)
NewJoker

Postprzez amilo » sty 11, 2018 10:19

No na razie lipa.
Mam Ansys 2016 ale on w sobie nie ma CFD(Computational Fluid Dynamics). Ma wszystko inne ale tego nie. Prawdopodobnie jest to osobny program sam w sobie. Na sieci jeszcze nie znalazłem . Widziałeś gdzieś link do pobrania demo.......;).
A tutorial jest piękny pokazuje wszystko to co bym chciał w tym Ansys CFD. podaje sie parametry zbiornika ,program sam narysuje. sam rysuje mieszadła z wyboru jedno czy dwie sztuki . Fajnie tego szukam.
amilo

Postprzez cordem » sty 11, 2018 12:44

Może nie związane z Ansysem ale mała podpowiedź znajdzie się tutaj:

http://help.autodesk.com/view/SCDSE/201 ... 3EE7A7EC0E
Obliczenia i analizy wytrzymałości
i mechaniki konstrukcji
www.cordem.pl
cordem

Postprzez NewJoker » sty 11, 2018 22:58

Z tego co wiem do ANSYSa moduł CFD jest osobny i nazywa się ANSYS Fluent.

@cordem: scalar mixing w Simulation CFD kolega już zrobił, teraz rozszerzyć symulację o rotating machinery
NewJoker

Postprzez amilo » sty 13, 2018 21:39

Do tego co chce zrobić potrzebne sa programy
1. Ansys CFD Enterprise
2. lub Ansys CFD Premium
Na sieci nie mogę znaleść
Zasysam teraz program Ansys academics student 3,5GB z licencją do 31.08.2018 może tam będzie CFD Enterprise lub premium

A tu jest mały tutorial z tego https://www.youtube.com/watch?v=bDbs0Rkq7ow&t=94s
===============================================================================

Zainstalowałem Ansys academics student 18.2 ---3,5GB -- Nic ciekawego oprócz tego co już mam w Ansys 2016 tam nie ma .
amilo

Postprzez amilo » lut 02, 2018 18:40

]Witam
Czy ktoś wie jak wprowadzić w ruch obrotowy mieszadło w baniaku
mieszalnik.jpg

Simulation CFD autodesku
amilo

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Modelowanie 3D