_

Skala rzutu

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Skala rzutu

Postprzez Mor25 » lis 28, 2014 16:35

Witam,
Jestem na etapie pisania pracy inż. (projekt galerii). Zacząłem już tworzyć rysunki w cadzie, wszystko jest ok, tylko jedna kwestia mnie zastanawia. Jako, że budynek jest dosyć duży , pojawił się problem z wydrukiem. W skali 1:50 wchodzi na arkusz 2A0, skali 1:100 nie chcę stosować, bo będzie słaba widoczność i czytelność. Jak sprawa wygląda w praktyce z większymi rysunkami? Stosowanie skali 1:100, dzielenie rysunku na części (mam dylatację, może w tym kierunku iść)?
Mam nadzieję, że coś poradzicie ;p
Mor25

Re: Skala rzutu

Postprzez crimlee » lis 29, 2014 12:24

jako projektant sam decydujesz o przejrzystości i czytelnosci swojego projektu :)
ale z praktyki, jeśli własciwie zorientujesz rysunki, tzn. czytelny będzie rozkład budynku, to można dzielić sobie jak chcesz.
w praktyce widzialem kiedyś rysunek o 3 m długości ;] ciężko się go przeglądalo :D więc to juz trzeba indywidualnie popatrzeć na projekt.
w mojej opinii rysunki większe niż A0 są niewygodne do przeglądania. ( a i składanie większej partii takich kolubryn jest upierdliwe ;p)

co do skali, jakieś ogólne rysunki/schematy można spokojnie dawac w skali 1:100, 1;200. Natomiast szczegóły wykonawcze - warsztatówkę (zbrojenie, połączenia stalowe, detale itd.) trzeba dawać w bardziej czytelnej skali, np. 1:10.

reasumując, najwazniejszą zasadą przy sporządzaniu rysunków jest ich czytelność i przejrzystość - w tym kierunku trzeba iść :)
crimlee

Powrót do Off topic