_

SolidWorks 2011 Motion

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

SolidWorks 2011 Motion

Postprzez smoku » lut 23, 2011 11:07

Od jakiegoś czasu próbuje przeprowadzić symulację jazdy motocykla w dodatku Motion. Pierwszym etapem jest najazd na przeszkodę ( typu krawężnik ) z prędkością 60 km/h. Przy niewielkiej prędkości wszystko działa prawidłowo, zawieszenie pracuje, koło się podnosi. Inna sytuacja jest gdy przyspieszyłem motocykl do żądanej prędkości 60 km/h, wtedy motocykl przejeżdża jakby nie było przeszkody. Koło nie podnosi się, tylko "zanurza" się w krawężniku. Czym to jest spowodowane ?
smoku

Re: SolidWorks 2011 Motion

Postprzez smoku » lut 28, 2011 21:56

Udało mi się dojść do mojego błędu, poprzestawiałem w opcjach m.in. dokładność obliczania i teraz wszystko gra. Kolejnym etapem jest ustawienie motocykla tak aby jechał po łuku. Myślałem o ustawieniu ścieżki po której ma się poruszać. Narysowałem na drodze ścieżkę, ale nie mogę powiązać z nią opony. Jak to trzeba zrobić ?
Załączniki
Złożenie z analiza.JPG
smoku

Postprzez MYCA » lut 28, 2011 22:37

:D Witam,

powiaz to w szkicach - szkic (okrag) na zewnatrz opony oraz okrag na sciezce - stycznie.

Jak chcesz aby kola sie krecily, to dodaj dwie "przekladnie zebate" Obrazek

Pozdr. :D tomek
------------------

MYCA

Postprzez smoku » lut 28, 2011 23:26

Dzięki za pomoc. To jest dobre rozwiązanie pod warunkiem, że motocykl nie przechyla się na zakręcie. Myślałem o przyłożeniu siły w ten sposób aby motocykl się pochylił albo ustawić motocykl pod kątem do drogi. W tym przypadku będzie chyba problem z ustawieniem wiązania w ten sposób co opisywałeś ?
smoku

Postprzez bildder » lut 28, 2011 23:45

To w koncu jest symulacja czy animacja?
Chyba logiczne jest, ze po przylozeniu momentu obrotowego na kolo i zdefiniowaniu grawitacji i tarcia motor powinien sie poruszac po podlozu. Powiem wiecej, zgodnie z zasada zachowania momentu pedu motocykl powinien zachowac rownowage po osiagnieciu pewnej predkosci...
W sumie nie wiem co chcesz symulowac, czy to nie kolorowanka...
Jezeli przenoszenie ruchu jest wymuszone przez wiazania to zadna symulacja i nie ma to nic wspolnego z realnym odzwierciedleniem zasad fizyki.
Jakos tego nie widze.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
bildder

Postprzez MYCA » mar 01, 2011 01:26

:D Czesc,

jou - albo symulacja albo animacja... Moje podpowiedzi dotycza naturalnie animacji. W symulacji aby zachowac rownowage, trzeba nabrac odpowiedniej predkosci (jak w beczce smierci :lol: ) i motor powinien pojechac sam. Jak predkosc bedzie za duza to sie wywali na zewnatrz a jak za mala to do wewnatrz. Oj skomplikowane to bedzie...

------------------

MYCA

Postprzez smoku » mar 01, 2011 13:47

Chodzi mi oczywiście o symulacje. Trochę ze złej strony na to spojrzałem. Po raz pierwszy bawię się w dodatku Motion i nie wiedziałem jak się zabrać za ta jazdę po łuku. Dzięki za podpowiedź :)
smoku

Postprzez bildder » mar 01, 2011 15:43

Sam ruch mozna uzyskac dzieki kilku wiazaniom - obejrzyj film moze Cie naprowadzi nieco.
http://www.youtube.com/watch?v=nUHu2xQj ... rofilepage
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
bildder

Postprzez smoku » mar 10, 2011 22:29

Z uzyskaniem ruchu nie mam problemu. Zrobiłem już przypadki jak motocykl przejeżdża przez krawężnik wjeżdża pod górkę i zjeżdża z górki. Za to po łuku już powoli wyczerpują mi się pomysły. Motocykl w ogóle nie chce skręcić i nie wiem już co robić. Skręciłem kierownicę i nic, przechyliłem go, a on dalej prosto jedzie. Zacząłem kombinować z tarciem, ale nadal nic.
smoku

Postprzez smoku » mar 21, 2011 11:46

Po wielu próbach, wreszcie udało mi się wykonać symulację :) Wcześniejszy problem był spowodowany, że w jakiś sposób był on przyblokowany. Po ustawieniu go pod kątem do podłoża i nadaniu grawitacji nie chciał się przewrócić to własnie powodowało że nie chciał skręcać.
Obecnie przeniosłem model ramy do ANSYS'a. Czy jest możliwość przeniesienia z SW obciążeń jakie występowały podczas analizy ?
smoku

Następna strona

Powrót do Modelowanie 3D