_

Solidworks/Inventor a publikacja

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Solidworks/Inventor a publikacja

Postprzez tomojnick » wrz 10, 2019 19:49

Witam. Czy jesli zaloze sobie konto na Youtube, i bede nagrywal filmiki i wrzucal na ta witrynę, to moge miec jakies nieprzyjemnosci? Widze duzo filmikow na youtube, i zastanawiam sie jak to jest z prawami. Pisalem do Solidworksa PL ale mi nie odpisano.

Pozdrawiam
tomojnick

Re: Solidworks/Inventor a publikacja

Postprzez sturnus » wrz 10, 2019 21:16

Jeśli masz wersję edu (legalną) i strona jest non profit to możesz publikować. Ale jeśli masz z tego jakieś grosze (np. z reklam) to już nie.
Pzdr.
sturnus

Postprzez tomojnick » wrz 10, 2019 21:47

sturnus napisał(a):Jeśli masz wersję edu (legalną) i strona jest non profit to możesz publikować. Ale jeśli masz z tego jakieś grosze (np. z reklam) to już nie.
Pzdr.

Rozumiem, ale za wyswietlenia tez sie hajs zgarmia. Typ ma 1100 filmikow z solida i zadnej reklamy, ale za wyswietlenai pobiera kase.
tomojnick

Postprzez sturnus » wrz 11, 2019 19:07

tomojnick napisał(a):Rozumiem, ale za wyswietlenia tez sie hajs zgarmia. Typ ma 1100 filmikow z solida i zadnej reklamy, ale za wyswietlenai pobiera kase.

A więc sam sobie odpowiedziałeś. Zgarnia kasę więc wykorzystuje program komercyjnie.
Pzdr.
sturnus

Postprzez Kuracki » wrz 11, 2019 20:29

sturnus napisał(a):
tomojnick napisał(a):Rozumiem, ale za wyswietlenia tez sie hajs zgarmia. Typ ma 1100 filmikow z solida i zadnej reklamy, ale za wyswietlenai pobiera kase.

A więc sam sobie odpowiedziałeś. Zgarnia kasę więc wykorzystuje program komercyjnie.
Pzdr.

Co ma wspólnego publikowanie filmów na YT z korzystaniem z oprogramowania CAD.
Publikuj filmy tylko bez informacji że jesteś ich autorem. Zawsze można twierdzić że to znalezione w sieci i tylko wrzucone.

Taki przykład: pracuję w firmie projektowej z legalnym softem. Firma pozwala na nagrywanie tutoriali z oprogramowania dla własnych celów. Publikuję to w 2009 roku na YT. Mija 10 lat firmy już nie ma. Ja nie mam nic utrwalonego na żadnym nośniku co by potwierdzało że mogłem legalnie korzystać z tego programu. I mam z tego powodu usunąć film z kanału albo tłumaczyć się jakimś sturnusom.

Firmy produkujące oprogramowanie nie będą cie ścigały bo im darmową reklamę robisz. Autodesk w końcu sam wypuszczał pirackie wersje swojego oprogramowania na rynek aby na popularności nie tracić.
tomojnick nagrywaj publikuj i rozwijaj kanał i nie słuchaj pieprzenia sturnusa.
Kuracki

Postprzez sturnus » wrz 11, 2019 23:50

Kuracki napisał(a):Co ma wspólnego publikowanie filmów na YT z korzystaniem z oprogramowania CAD.
Publikuj filmy tylko bez informacji że jesteś ich autorem. Zawsze można twierdzić że to znalezione w sieci i tylko wrzucone.

Publikowanie nie swoich prac bez zgody autora jest kradzieżą wartości intelektualnych, tym bardziej gdy na tym zarabiasz.

Kuracki napisał(a):Taki przykład: pracuję w firmie projektowej z legalnym softem. Firma pozwala na nagrywanie tutoriali z oprogramowania dla własnych celów. Publikuję to w 2009 roku na YT. Mija 10 lat firmy już nie ma. Ja nie mam nic utrwalonego na żadnym nośniku co by potwierdzało że mogłem legalnie korzystać z tego programu. I mam z tego powodu usunąć film z kanału albo tłumaczyć się jakimś sturnusom.

Firma nie może udostępniać oprogramowania. W ten sposób kupując jedną licencję pół kolegów z roku mogłoby na niej pracować. Wystarczyłoby zatrudnić kogoś na 1/32 etatu i udostępnić jemu oprogramowanie. Składka na Solida w 15 byłaby opłacalna, prawda? No chyba że Ci ktoś pozwoli robić te tutoriale w godzinach pracy. Ale wtedy prawa autorskie (chyba ze umowa stanowi inaczej) oraz prawo do ich rozpowszechniana oraz czerpania korzyści przysługuje pracodawcy.

A w ogóle to przeczytaj ze zrozumieniem licencję na oprogramowanie (jeśli jakoweś legalne posiadasz) oraz ustawę o prawach autorskich. Tak zamiast pieprzyć...

Pzdr.
sturnus

Postprzez Kuracki » wrz 12, 2019 00:41

sturnus napisał(a):Firma nie może udostępniać oprogramowania.

Po tym zdaniu jasne jest że z oprogramowania w firmie może korzystać tylko pracownik zatrudniony na etacie?
sturnus napisał(a):W ten sposób kupując jedną licencję pół kolegów z roku mogłoby na niej pracować.

Opisujesz własne doświadczenia? To zdanie jest pozbawione sensu i nie wiadomo o co ci chodzi. Czyli studenci kupują licencję aby robić projekty skoro maja dostęp do wersji edukacyjnych? Bez sensu.
sturnus napisał(a):Wystarczyłoby zatrudnić kogoś na 1/32 etatu i udostępnić jemu oprogramowanie.

Wcześniej pisałeś że nie można udostępniać oprogramowania.
sturnus napisał(a): Składka na Solida w 15 byłaby opłacalna, prawda?

To ciekawe że podałeś właśnie liczbę 15. Chyba właśnie się przyznałeś jak liczną masz szajkę korzystaczy z nielegalnego oprogramowania.
sturnus napisał(a):No chyba że Ci ktoś pozwoli robić te tutoriale w godzinach pracy. Ale wtedy prawa autorskie (chyba ze umowa stanowi inaczej) oraz prawo do ich rozpowszechniana oraz czerpania korzyści przysługuje pracodawcy.

To już jest całkowity bełkot wychodzi za to z ciebie typ pracownika który jest przekonany że tylko pracodawca ma zarabiać pieniądze. Druga opcja to że jesteś Januszem biznesu dużo na to wskazuje "czerpania korzyści przysługuje pracodawcy".
sturnus napisał(a):A w ogóle to przeczytaj ze zrozumieniem licencję na oprogramowanie (jeśli jakoweś legalne posiadasz) oraz ustawę o prawach autorskich. Tak zamiast pieprzyć...
Pzdr.
Kuracki

Powrót do Forum CAD