_

SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika

Postprzez melanz123 » lis 24, 2020 12:48

Dzień dobry,

Od jakiegoś czasu borykam się z symulacją podnoszenia zbiornika o poniższej geometrii:
Schemat podnoszenia zbiornika 1.PNG
gdzie:
L = 2000 [mm]
D = 2500 [mm]
S = 6 [mm]

Niestety, wszelkie próby kończą się nierzeczywistym spiętrzeniem naprężeń w miejscu zaznaczonym strzałką:
Schemat podnoszenia zbiornika 2.PNG
Po wykryciu i usunięciu punktów aktywnych oraz osobliwych, wartości naprężeń w tym miejscu wciąż przekraczają trzykrotnie granicę plastyczności materiału. Z doświadczenia wiem, że tego typu rozwiązania stosowane są z pełnym powodzeniem. Brakuje mi jednak potwierdzenia rzeczywistości w analizie numerycznej.

Jeśli chodzi o warunki brzegowe to próbowałem już wielu:
Sposób 1:
Obciążenie zewnętrzne: grawitacja,
Umocowania: w części walcowej otworu uchwytu nieruchomy zawias lub w części walcowej otworu uchwytu geometria odniesienia względem osi otworu z możliwością obrotu.

Sposób 2:
Obciążenie zewnętrzne: w części walcowej otworu uchwytu siła skierowana w kierunku działania cięgien równoważąca ciężar konstrukcji,
Umocowania: Zbiornik związany z płaszczyzną, na której "leży".

Jeśli chodzi o połączenie zbiornik - uchwyt to stosowałem lokalną interakcję "wiązanie" oraz spoinę grzbietową.
Odnośnie założeń to zbiornik traktowałem zawsze jako skorupę, natomiast uchwyty jako skorupę lub bryłę.
Siatka była zagęszczana lokalnie w okolicach uchwytu, co skutkowało znaczącym wzrostem naprężeń.

Każdą z wersji badałem za pomocą analizy statycznej oraz analizy nieliniowej.

Czy jest ktoś wstanie przeanalizować moje podejście do analizy, wskazać błędy i zaproponować poprawne warunki brzegowe?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Mateusz
melanz123

Re: SolidWorks Simulation - podnoszenie zbiornika

Postprzez NewJoker » lis 24, 2020 13:06

Zobacz tutaj: https://youtu.be/MkbU2BhaCLQ

Możesz spróbować zamodelować te cięgna (są specjalne connectory do tego) i utwierdzić ich punkt zaczepienia na górze. A jeśli nie da rady (SW Simulation to jednak przede wszystkim program CAD i jego moduł MES ma pewne ograniczenia), spróbuj utwierdzić otwory zaczepów i obciążyć zbiornik grawitacją. Siatkę musisz mieć tam bardzo gęstą. Analiza nieliniowa (z plastycznością) to też bardzo dobry pomysł. Powinna zmniejszyć fałszywe koncentracje naprężeń.

Spróbuj to też policzyć w przybliżeniu analitycznie żeby wiedzieć jakiego zakresu naprężeń się spodziewać.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących