_

Spawanie

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Spawanie

Postprzez piotrekm13 » sty 23, 2019 18:01

Nawiązując do powyższego:
Jest jeszcze metoda nieautomatyczna i tez nią można pospawać różne rzeczy.
Oprócz tego metoda elektrodowa. Można spawać nawet plastik, tylko że elektroda jak jest plastikowa to już się nie nazywa elektroda, bo nie przewodzi prądu (i wtedy nie trzeba podłanczać masy. Jest to znaczący plus bo wpływa na wydajnośc spawania.
Z popularnych metod to jeszcze metoda transformatorowa i prostownikowa. Prostownikowa jak sama nazwa wskazuje jest prostsza w użyciu, więc przydaje się w poniedziałki.

Do pytającego:
Połamał ci się bagażnik w rowerze, czy chcesz spawać odbiorową konstrukcje stalową wg. określonej normy?
Jeśli bagażnik to najlepiej metoda MIG, czyli spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych (popularny migomat). W każdym warsztaciku ci pospawają.

Jeśli konstrukcja odbiorowa, to przede wszystkim musisz podać więcej danych, przede wszystkim rodzaj materiału i grubość. Ale dalej to już lepiej pytaj kogoś kto ma IWE (spawalnik).
piotrekm13

Postprzez 26 » sty 23, 2019 19:04

Panowie,
zanim napiszecie takie rzeczy jak poniżej cytowane zastanówcie się dwa razy. Jesteście inżynierami, prawda?

Chyba tu chodzi o metody manualne, chociaż pewności nie mam...

Z popularnych metod to jeszcze metoda transformatorowa i prostownikowa.

Myślę, że za kilka tys. zł źródło inwertorowe do domowego użytku można już nabyć...

Jeśli bagażnik to najlepiej metoda MIG, czyli spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych

MIG (Metal Inert Gas) - to spwanie elektrodą topliwą w osłonie gazów OBOJĘTNYCH.
MAG ( metal Active Gas) - to spwanie elektrodą topliwą w osłonie gazów AKTYWNYCH.
Myślę, że to może mieć znaczenie nawet w domu;p

A co do wypowiedzi źródłowej:
Metod spawalniczych jest setki ( w tym hybrydy). W warunkach zewnętrznych, jakkolwiek to nie brzmi, można spawać metodami MIG/MAG, elektrodą otuloną czy nawet TIGiem ale... musisz wziąć pod uwagę wpływ otoczenia na spoinę czyli możliwość pojawienia się wad spawalniczych, np. ze względu na wilgotne otoczenie czy wilgotną elektrodę otuloną. Rodzaj SPOINY jest zależny od możliwości technologicznych, czyli np. dostępu, położenia przedmiotu czy rodzaju/charakteru obciążeń jaki przenosi.
Jako zwykły inżynier nie określę Ci nic na podstawie tak marnych danych. Jeśli dłubiesz coś sam i masz problemy polecam forum (nie jest to żaden link sponsorowany): http://spawalnictwo.com.pl/forum/. Tam praktycy wypowiadają się na różne tematy, może coś znajdziesz.

Pozdrawiam,
26
26

Postprzez piotrekm13 » sty 23, 2019 19:38

26 napisał(a):Panowie,
zanim napiszecie takie rzeczy jak poniżej cytowane zastanówcie się dwa razy. Jesteście inżynierami, prawda?

Chyba tu chodzi o metody manualne, chociaż pewności nie mam...

Z popularnych metod to jeszcze metoda transformatorowa i prostownikowa.

Myślę, że za kilka tys. zł źródło inwertorowe do domowego użytku można już nabyć...

Jeśli bagażnik to najlepiej metoda MIG, czyli spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych

MIG (Metal Inert Gas) - to spwanie elektrodą topliwą w osłonie gazów OBOJĘTNYCH.
MAG ( metal Active Gas) - to spwanie elektrodą topliwą w osłonie gazów AKTYWNYCH.
Myślę, że to może mieć znaczenie nawet w domu;p

A co do wypowiedzi źródłowej:
Metod spawalniczych jest setki ( w tym hybrydy). W warunkach zewnętrznych, jakkolwiek to nie brzmi, można spawać metodami MIG/MAG, elektrodą otuloną czy nawet TIGiem ale... musisz wziąć pod uwagę wpływ otoczenia na spoinę czyli możliwość pojawienia się wad spawalniczych, np. ze względu na wilgotne otoczenie czy wilgotną elektrodę otuloną. Rodzaj SPOINY jest zależny od możliwości technologicznych, czyli np. dostępu, położenia przedmiotu czy rodzaju/charakteru obciążeń jaki przenosi.
Jako zwykły inżynier nie określę Ci nic na podstawie tak marnych danych. Jeśli dłubiesz coś sam i masz problemy polecam forum (nie jest to żaden link sponsorowany): http://spawalnictwo.com.pl/forum/. Tam praktycy wypowiadają się na różne tematy, może coś znajdziesz.

Pozdrawiam,
26

To co pisałem powyżej to było z "lekką ironią". Jeśli się ktoś nie zorientował to trudno.
Pomyliłem się co do metody MIG (tu się przyznaję). Miało tam być MAG, jako popularne w każdym warsztaciku, chociaż aby zastosować MIG wystarczy zmienić drut i gaz (ewentualnie rolki podajnika).
piotrekm13

Postprzez asa » sty 23, 2019 20:05

Rodzaje spawów i wiedza na temat metod spawania (tą elektrodą otuloną to się nazywa MMA), to jedno a ręka i doświadczenie spawacza to drugie. Stara PN 3200 do konstrukcji stalowych w budownictwie nieźle obcinała nośność spoiny w zależności od tego gdzie jest spawane i jak pozycja spoiny - zdrowe podejście. Niestety" pobłogosławili" nas rządzący EC3 bo to trzeba jak w unii projektować a tam niestety przyjmują, że spawacz w każdych warunkach będzie spawał tak samo ;)
Co do spawania na zewnątrz to ja bym optował za MMA elektroda zasadowa ;) bo gazy "wywieje" i ...
Pozdrawiam ciepło
asa
asa

Postprzez 14ancient » kwi 26, 2019 08:10

asa napisał(a):Rodzaje spawów i wiedza na temat metod spawania (tą elektrodą otuloną to się nazywa MMA), to jedno a ręka i doświadczenie spawacza to drugie.

Pełna zgoda - mam znajomego w Olsztynie, który myślał że świeżo po ukończonych kursach będzie nie-wiadomo-jakim spawaczem, a od zleceń nie będzie mógł się opędzić. Ale to tak nie działa, dopiero jak mógł się wykazać konkretnym doświadczeniem - no i zainwestował trochę w autopromocję - to interes zaczął mu się kręcić :mrgreen:
14ancient

Powrót do Off topic