_

Specjalizacja na polibudzie

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Specjalizacja na polibudzie

Postprzez bartek08 » lut 26, 2011 16:14

Wiec tak skończyłem studia I stopnia (tytuł inż , wydział mechaniczny- politechnika ) teraz mam do wyboru 2 specjalizacje i mam mały problem która wybrać ponieważ oby dwie wydaja się być w miarę fajne. Więc moja prośba jest taka aby osoba która mniej więcej orientuje się jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Polsce (Śląsk) wypowiedziała się po skończeniu której łatwiej będzie o prace itd.

1.Komputerowe wspomaganie projektowania i eksploatacji maszyn

http://www.mt.polsl.pl/upload/files/pla ... 3s_sps.pdf (3 strona)

2.Technologie spawalnicze
http://www.mt.polsl.pl/upload/files/pla ... 3s_sps.pdf (8 strona)

W linkach do pdf są przedmioty na poszczegulnych specjalizacja żeby łatwiej wam było je ocenić
bartek08

Re: Specjalizacja na polibudzie

Postprzez mazi_dg » lut 27, 2011 11:37

Cześć,

niecały rok temu skończyłem ten wydział i mogę powiedzieć żebyś nie pchał się na spawalnictwo. Niby super, jedyna taka placówka na południu polski, że rynek wchłania absolwentów w mgnieniu oka, a rzeczywistość jest taka że znajomi po tej specjalce nie znaleźli pracy w zawodzie bądź w ogóle nie znaleźli. Jeżeli masz tylko te dwie specjalizacje do wyboru to wybierz komputerowe wspomaganie, przynajmniej nauczysz się obsługi programów komputerowych co pomoże Ci w znalezieniu później pracy. Ogólnie to nie ma co się przejmować specjalką. Ja wybierałem pod kątem ludzi na katedrze, żeby mi się dobrze uczyło i wybrałem katedrę Mechaniki Stosowanej gdzie są na prawdę fajni ludzie. Dobra katedra to jest jeszcze Katedra Budowy Maszyn. Te dwie katedry Ci polecam, a jeżeli chodzi o pracę to radzę szukać w trakcie studiów pracy, na jakieś 2/5 etatu, cokolwiek żeby mieć doświadczenie bo to jest najważniejsze w szukaniu pracy, nikt nie będzie patrzył czy masz taką specjalność czy inną pracodawców interesuje doświadczenie więc zdobywaj je podczas nauki to wtedy po skończeniu studiów łatwiej znajdziesz pracę.

pzdr
mazi_dg

Postprzez gouda » lut 27, 2011 18:26

bartek08 napisał(a):Jeżeli masz tylko te dwie specjalizacje do wyboru to wybierz komputerowe wspomaganie, przynajmniej nauczysz się obsługi programów komputerowych co pomoże Ci w znalezieniu później pracy.

Również skończyłem MT ale kilka lat temu. Miałem też okazję przewinąć się przez specjalizacje "Komputerowe wspomaganie projektowania i eksploatacji maszyn" prowadzoną przez Katedre Podstaw Konstrukcji Maszyn.
co mogę powiedzieć na ten temat? Z pewnością wtedy kiedy tam studiowałem była to najlepsza specjalizacja (na drugim miejscu było spawalnictwo), trzeba było mieć wysoką średnią aby się tam dostać.
Traktowano nas (studentów tej specjalizacji) jako najlepszych na roku i najwięcej od nas wymagano. Mogę porównać to osobiście bo miałem też okazję sprawdzić się na innej specjalizacji, gdzie studiować było o wiele łatwiej - zdecydowanie mniej wymagali, zdecydowanie mniej można się było nauczyć.

Jeśli chodzi natomiast o naukę programów CAD to zapomnij że ktoś tam na tej specjalizacji będzie Cię czegoś uczył ;). Nauczyć się masz sam. Być może będziesz miał okazję mieć jakies projekty na pracę przejściową w CATII. Dlaczgei być może?
A no dlatego że tematem tej specjalizacji nie jest wyłącznie CAD. Przedmioty na tej specjalizacji składają się z dwuch bloków tematycznych - 1 to właśnie szeroko rozumiane komputerowe wspomaganie projektowania, 2 to diagnostyka techniczna - wg mnie 60-70% przedmiotów właśnie dotyczy diagnostyki. Tak że musisz się liczyć z takimi przedmiotami jak Matematyczna teoria sygnałów, Diagnostyka techniczna itd. Nie każdemu kto był nastawiony na projektowanie to się podobało.
Ale ostatecznie praktycznie każdy był zadowolony bo nie było absolwenta tej specjalizacji który byłby po studiach bezrobotny, a wielu pracuje za granicą (dla VW, BMW itd). Między innymi dzięki dobremu opanowaniu CATII (co jest dużym plusem jeśli chce się wyjechać do pracy za granice), i faktowi że na specjalizacji byli raczej wyselekcjonowani studenci którzy mieli głowy na karkach.

bartek08 napisał(a):Te dwie katedry Ci polecam, a jeżeli chodzi o pracę to radzę szukać w trakcie studiów pracy, na jakieś 2/5 etatu, cokolwiek żeby mieć doświadczenie bo to jest najważniejsze w szukaniu pracy, nikt nie będzie patrzył czy masz taką specjalność czy inną pracodawców interesuje doświadczenie więc zdobywaj je podczas nauki to wtedy po skończeniu studiów łatwiej znajdziesz pracę.

Oczywiscie ze doświadczenie jest ważne i warto je zdobywać jeszcze podczas studiów. Ale moim zdaniem specjalizacja też jest ważna. Owszem większość absolwentów i tak nie pracuje dokładnie w swojej specjalizacji, ale kończąc dobrą specjalizację taką jak KWPiEM na pewno nie pójdzie na marne.
A jak mam być szczery - kiedy ja kończyłem tą specjalizację kilka lat temu (nie było to aż tak dawno ale moze czasy się zmieniły) mało kto z kolegów ze specjalizacji podejmował pracę jeszcze ba studiach. Większość za to miała już nagraną robotę już przed obroną.Teraaz kryzys jednak na pewno dużo na rynku pracy zmienił, a jeszcze minie trochę czasu zanim wróci stan z przed kryzysu.
gouda

Postprzez tobix » lut 27, 2011 19:19

gouda napisał(a):...Teraaz kryzys jednak na pewno dużo na rynku pracy zmienił, a jeszcze minie trochę czasu zanim wróci stan z przed kryzysu.

Rzeczywiście "trochę". A dokładniej 2 miesiące. Co bardziej zaradni pracodawcy już szukają pracowników, bo za parę miesięcy będą musieli dawać znacznie lepsze warunki.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Postprzez MYCA » lut 27, 2011 19:44

:D Witam,

Co bardziej zaradni pracodawcy już szukają pracowników, bo za parę miesięcy będą musieli dawać znacznie lepsze warunki.

chyba, ze przyjdzie nowy kryzys - tu podkreslam FINANSOWY - nie mylic z gospodarczym. A to nie jest az tak wykluczone, jak to usiluja nam na calym swiecie wmawiac... Wystarczy, ze ten gigantyczny BALON z dlugami ponownie sie zatrzyma. A ten BALON z dnia na dzien jest coraz wiekszy, bo wszyscy zaciagaja nowe dlugi a zaden XXX ich nie splaca. Tego wymaga sie od maluczkich na samym dole a od pewnego pulapu zaciaga sie nowe. Ci na dole zap.... a ci na gorze wydaja.

Pozdr. :) tomek
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez bartek08 » lut 27, 2011 20:06

Niestety ale na kpkm nie udało się dostać i trafiłem na spawy czy to oznacza ze czeka mnie smutny koniec :?: :wink:
bartek08

Postprzez LukaszPK » lut 27, 2011 21:00

bartek08 napisał(a):Niestety ale na kpkm nie udało się dostać i trafiłem na spawy czy to oznacza ze czeka mnie smutny koniec

Nie przejmuj się. Nic straconego. Od zimowego możesz przecież zawsze iść na drugą specjalizację. Tak w ogóle nie mam pojęcia co się dzieje z tym polskim szkolnictwem?! Sam chciałem od semestru letniego wybrać się na zaoczne (jako uzupełniające) II stopnia na specjalizację Mechanika Konstrukcji i Materiałów (lub energetyka) na PK. Jestem przerażony. Zakończył się semestr zimowy i nikt praktycznie nie aplikował na te specjalizacje!!!! Za to otworzą beznadziejny moim zdaniem kierunek: Zarządzanie Inżynierią bla, bla, bla... Co jest grane?! Mam dwie teorie na ten temat: Albo system dwustopniowych studiów dał plamę i po inżynierce nikomu nie chcę się już zgłębiać wiedzy, albo studenci to naprawdę jednak skończeni de..bile, którzy wolą jakieś tam zarządzanie niż konkretne specjalizacje...
LukaszPK

Postprzez gouda » lut 27, 2011 22:52

bartek08 napisał(a):Niestety ale na kpkm nie udało się dostać i trafiłem na spawy czy to oznacza ze czeka mnie smutny koniec :?: :wink:

Nic straconego bo to też dobra specjalizacja. Nie wiem jak teraz ale kiedyś druga w rankingu. I do Danii można było sewgo czasu pojechac (SOCRATES) co też liczy się w CV, a i angielski można sobie wyrobić lepszy, co też nie jest bez znaczenia.

A nawet jeśli Cię interesuje projektowanie to tez nic straconego...

tobix napisał(a):Rzeczywiście "trochę". A dokładniej 2 miesiące. Co bardziej zaradni pracodawcy już szukają pracowników, bo za parę miesięcy będą musieli dawać znacznie lepsze warunki.

Oby tak było. Choć osobiście jestem raczej ostrożnym optymistą.
gouda

Postprzez tobix » lut 28, 2011 09:00

gouda napisał(a):...
Oby tak było. Choć osobiście jestem raczej ostrożnym optymistą.

A ja nie aż tak ostrożnym.
Otworzyłem przed chwilą pracuj.pl. W ciągu ostatniego tygodnia, w łódzkim ukazało się 11 ogłoszeń, na które mógłbym aplikować.
Aktualna praca to moja 8. Przy którejkolwiek zmianie pracy nie aplikowałem na więcej niż 5 stanowisk.
Strzelam, że z tych 11, którąś bym dostał.
CSWP - FEA
CSWP - Mold Tools
CSWP - Weldments
tobix

Powrót do Off topic